Időjárás: nem akármilyen hétfőben lesz részünk
Hétfőn bedurvul az időjárás, így északnyugat kivételével már mindenhol 30 fok feletti hőmérsékletet mérhetünk.
Durva napokat hoz az időjárás a HungaroMet előrejelzése szerint. Hétfő reggel általában közepesen felhős lesz az ég, de dél felé haladva növekvő eséllyel fordulhatnak elő derült vagy gyengén felhős körzetek is. Északon az esti kisebb záporos csapadékgócok lecsengenek, majd – jelentős bizonytalanság mellett – hajnalban északon, északkeleten újabb hullámban képződhetnek záporok, esetleg zivatarok. Egyre nagyobb területen északias irányba fordul a szél és főleg a Dunántúl nyugati, északnyugati felén élénk, erős lökések is lehetnek. Hajnalban általában 17, 23 fok várható, de az északi völgyekben, illetve a homokhátságokon ennél hűvösebb is lehet. A legmagasabb értékeket belvárosokban, vízpartok közelében mérhetik.
Nap közben aztán erőteljesebb gomolyfelhő-képződés mellett többórás napsütés valószínű, majd estére a gomolyok összeesnek, kiderül az ég. A Dunántúlon általában kevesebb lehet a felhő, ott sokat süthet a nap, míg a Dunától keletre magasabbra törhetnek a gomolyok, arrafelé elszórtan kell záporok, zivatarok kialakulására számítani. Az északias irányú szél többnyire mérsékelt marad, helyenként kísérhetik élénk lökések. Zivatarokhoz viszont erős, viharos lökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 30 és 37 fok között várható, de északnyugaton 30 fok alatt maradhat a csúcshőmérséklet.
Ezt tegye hőségriadó esetén
Ahogy nő a hőség, úgy nő a veszélye is annak, hogy hőgutát kaphatunk. Sőt, 25-30°C átlaghőmérsékletnél, amikor a napi maximum 33-37°C körül mozog ez sokkal nagyobb arányban fordulhat elő – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatásában.
Nyári melegben a bőr hajszálerei kitágulnak az arcon, fülön, végtagokon, ezzel növelik a hőleadást. Melegben általában fáradékonyabbnak, bágyadtabbnak érezzük magunkat akkor is, ha alig mozgunk, hiszen szervezetünk a hőleadással jelentős munkát végez, ami elsősorban a szívműködést terheli meg. A nagy melegben az izzadás kétféle egészségi problémát okozhat: a kiszáradást és a nátriumvesztést. Azonban, ha a párologtatás nem megfelelő, például azért, mert nem iszunk elég folyadékot, akkor a testhőmérséklet emelkedni kezd, ami súlyos következményekkel is járhat.
A hőguta akkor lép fel, amikor hosszantartó meleg hatás miatt a szervezet hőháztartása zavart szenved, a szervezet túlmelegszik, mivel nem tudja leadni a felesleges hőt. A hőgutát a vörös fejről, a forró, száraz bőrről, kifejezéstelen tekintetről, tántorgó járásról, megemelkedett pulzusról és igen magas testhőmérsékletről (az érték elérheti a 43-44°C-ot is) ismerhetjük fel. Az érintett eszméletlen is lehet, kezelés nélkül, akár halálhoz is vezethet az állapot. A beteg maradandó tünetekkel gyógyulhat.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Maxym Marusenko / NurPhoto / NurPhoto via AFP)