Idegenhonos tokhalat találtak a Balatonban
Azt kérik a horgászoktól, hogy ne dobják vissza a tokhalat a tóba.
A közelmúltban két egymástól független tokhal fogásról értesült a Balaton középső medencéjéből, vette észre a Sokszínű Vidék a Balatoni hal oldalán a bejegyzést – írja a Telex.
Előbb április 19-én, majd egy nappal később Balatonlellén két horgász is kifogott 1-1 tokhalat a Balatonból. Mivel nem tudták pontosan meghatározni a halak faját, visszaengedték a Balatonba, attól tartottak ugyanis, hogy esetleg védett vágó tok, vagy nem fogható státuszba tartozó kecsege akadt horgukra.
A Balaton hal oldal azt kéri, hogy ha felmerül a gyanú, akkor a horgászok olyan fotót készítsenek, amin alulnézetből a látszik a hal, és megvizsgálhatók a szájnyílás, a bajuszszálak, illetve az orr formai jegyei, illetve egymáshoz viszonyított helyzetük.
Mivel ilyen fotók nem álltak rendelkezésre, a biztonság kedvéért megkérdeztek három halbiológust és egy toktenyésztéssel foglalkozó halas kollégát is, akik egybehangzóan megállapították, hogy mindkét hal lénai tok, vagy más néven a szibériai tok (Acipenser baerii) fajba tartozik.
Ezt a fajt előszeretettel tenyésztik étkezési célra és több hazai horgásztóban is megtalálható, azonban nálunk idegenhonos, így jelenléte nem kívánatos. A Balatonban megjelenő lénai tokok minden bizonnyal a vízgyűjtőn létesült halgazdálkodási létesítményekből szökhettek meg.
Arra kérnek minden horgászt, hogy ha idegenhonos lénai tokot fog, akkor azt a tóba ne engedjék vissza!
Annak érdekében, hogy a fogott tokféle meghatározása pontos legyen, segítséget is adnak:
- a kecsegét (Acipenser ruthenus) egyértelműen azonosítja, hogy bajuszszálai rojtozottak, hátrasimítva elérik a felső ajkat.
- A vágótok (Acipenser gueldenstsedtii) bajuszszálai simák, hátrasimítva nem érik el a felső ajkat.
- A lénai tok (Acipenser baerii) bajuszszálai simák, hátrasimítva elérik a felső ajkat.
(Kiemelt képünk forrása: https://balatonihal.hu/hireink/egyeb-hirek/lenai-tok-fogasok-a-balatonon)