Hogy mi van? / Kovács Zoltán

2012. február 8., 10:33

Azt állítja Kovács Zoltán
kommunikációs államtitkár (a The American Interest című folyóiratban a világhírű filozófus, Francis Fukuyama Magyarországgal foglalkozó írását helyreigazítva), hogy „pontosan az ellenkezője igaz annak, amit Fukuyama professzor állít: az államadósság korlátjának bevezetésével nem gyengítjük az ellenőrzést, hanem erősítjük”.


Ezzel szemben a tény az,
hogy bizony gyengítjük (-ik). Az államadósság GDP-hez viszonyított arányának kötelező csökkentése alól ugyanis saját magukat azonnal fölmentették, és ez a szabály csak 2015-től lesz érvényes. Az államtitkár arra is figyelmezteti Fukuyamát, hogy téved, amikor azt írja: az Alkotmánybíróság tagjai kénytelenek korábban nyugdíjba menni. Ám azt már elfelejti elmagyarázni a professzornak és a folyóirat olvasóinak, hogy ennél valójában sokkal rosszabb történt, tudniillik több mint kétszáz bírát küldenek el, ami jóval nagyobb csapás az igazságszolgáltatásra. (Mellesleg miért is nem érvényes a kötelező nyugdíjkorhatár az alkotmánybírákra? Ha már...)

A korrigáló államtitkári levél arra is kitér: „Az Európai Bizottság nem hozott döntést arról, hogy a magyar kormány sérti a Nemzeti Bank függetlenségét, arról meg különösen nem, hogy azt meg is szünteti.” Az eredeti cikk azonban nem állítja, hogy az Európai Bizottság ilyen döntést hozott volna, Fukuyama csupán azt írja, hogy Magyarországon felszámolják a jegybank függetlenségét, márpedig ezt sokan mások is így gondolják. Beleértve az Európai Bizottságot, amely éppen ezért felszólította az Orbán-kormányt a jogszabály megváltoztatására. Nem azért mondom, mintha Fukuyama védelemre szorulna. Csak úgy a rend és a tények kedvéért...