Hivatalos: brutális adóval sújt le a kormány
Ledobták az adóatombombát.
„Tisztességes haszonkulcs” céljával június 8-án, csütörtökön jelent meg a Magyar Közlönyben az a rendelet, amellyel a magyar kormány 90 százalékos különadóval sújtja azokat a bányákat, amelyeknek nettó árbevételük meghaladja a 3 milliárd forintot. A kormány a gazdaság újraindítása miatt döntött a haszonkulcs bevetése mellett, döntés pedig a kavics, homok, agyag bányászatával, gipsz, mész és cement gyártásával foglalkozó cégeket regulázza meg.
Az állam a koronavírus-járványra hivatkozva döntött úgy, hogy kiegészítő bányajáradékról szóló rendelettel az általuk tonnánként meghatározott – kavics esetében 700 forint, cement esetében 20 ezer forint – áron felüli értékesítés esetén, különbözetet vet ki. A kiegészítő bányajáradékot havonta kell megfizetni, a következő hónap 15. napjáig. A kiegészítő bányajáradékot „a közegészségügyi célú, állami magasépítési beruházásra kell fordítani” – áll a rendeletben, amely július 15-én lép hatályba.
A Magyar Közlöny további, bányát érintő rendeletet is tartalmaz. Ez a kitermelés mielőbbi megkezdésére ösztönzi a kitermelési engedély tulajdonosát, ami egybevág a kormány eddigi bányákkal kapcsolatos lépéseivel. A cél a minél nagyobb állami kontroll és azutáni újraosztáshoz szükséges mozgástér megteremtése.
Az államnak július 15-től jogában áll elővásárlási jogot bejegyezni a bányákra. Lehetővé tette, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő zárt tenderen hirdessen pályázatot a kitermelési jogra, végül azt is, hogy az állam ne eladja, csupán bérbeadja a kitermelési jogot. Orbán Viktor korábban elmondta,
céljuk, hogy olyanok jussanak a joghoz, akik valóban a kitermelést akarják megvalósítani, nem pedig a versenytársakat kiszorítani.
Korábban írtunk róla, hogy Gulyás Gergely miniszter a szerdai kormányinfón egy sor, a gazdaság újraindítását célzó intézkedést fognak bevezetni. Ekkor hangzott el, hogy az építőanyagok árának hirtelen megemelkedése miatt kiegészítő bányajáradékot vezetnek be egyes alapanyagoknál, illetve a bányászati kitermelési kötelezettség határidejét 2 évről 1 évre szállítják le, valamint bővítik a Gazdasági Versenyhivatal szabályozó eszközeit.
(Kiemelt kép: Meddő kőzetet rak teherautóra egy markológép a pécs-vasasi szénkülfejtésben, 2019. február 19-én. Fotó: Sóki Tamás / MTI)