Életbe lépett az elsejétől igényelhető CSOK Plusz: 50 millió a plafon

Akár 50 millió forintot is igényelhetnek a fiatal családosok, ha gyereket szeretnének.

2023. december 1., 12:31

Szerző:

Megjelent a CSOK Plusz új otthonteremtési program részletszabályait tartalmazó kormányrendelet a csütörtök esti Magyar Közlönyben. Egy hónapjuk van az érintetteknek, hogy áttanulmányozzák az elsejétől igényelhető lehetőségeket. 

A Kulturális és Innovációs Minisztérium közlése szerint a január 1-jétől elérhető kedvezményes hitelkonstrukciót gyermekvállalás előtt álló és már gyermekes házaspárok egyaránt igénybe vehetik, ha újabb gyereket szeretnének.

A CSOK Plusz kapcsán igényelhető kedvezmények közé tartozik a legfeljebb 3 százalékos kamatú hitelt az első közös otthon megszerzéséhez, meglévő nagyobb értékű otthonba költözéshez vagy a családi otthon bővítéséhez is felhasználható.

A kedvezményes hitelt 15, 30, vagy akár 50 millió forintos összeggel is igénybe vehetik a gyermeket tervező házaspárok attól függően, hogy hány gyerekük van, és hány gyermeket terveznek még – sorolja a lehetőségeket a Telex.

Az új CSOK-ot október végén jelentették be és azóta kiderült róla, hogy több millió forinttal nagyobb értékű ingatlant vásárolhatnak a CSOK Pluszt igénylő családok a kamattámogatás miatt, mintha ugyanazt a törlesztőt kamatplafonos, piaci alapon felvett hitelre fizetnék.

A CSOK Pluszt az ötezer fő alatti lélekszámú kistelepüléseken a gyermeket vállaló házaspárok akár a falusi CSOK-kal együtt is igénybe vehetik 2024. január 1-jétől, a többi településen pedig az eddigi konstrukció helyett igényelhető.  A CSOK az idei év végéig igényelhető, a változások a családok CSOK-kal megszerzett jogosultságait nem érintik.

(Kiemelt kép illusztráció. Forrás: John Looy/unplash.com)

Ma Magyarországon minden beteg megkapja az állapotának megfelelő ellátást, beteg nem marad ellátatlanul – ez áll a Belügyminisztérium vasárnap kiadott közleményében. A MOK szintén közleményben reagált, azt írják, véleményüket az ismert hazai és nemzetközi statisztikai adatokra alapozták, amikor az egészségügyi ellátórendszer hiányosságairól írtak.