hírek

2016. április 12., 09:57

Elnökváltás
Hargitay András lett a magyar úszóválogatott új szövetségi kapitánya. A Magyar Úszó Szövetség elnöksége a sportág első magyar világbajnokát, az eddigi utánpótlás-kapitányt határozatlan idejű szerződéssel nevezte ki a Kiss László lemondása után megüresedett posztra. Kissről a Privátkopó.hu írta meg, hogy 1961-ben, 21 éves korában két másik úszóval megerőszakolt egy fiatal lányt, amiért három év börtönre ítélték. (Interjúnk a témában a 36. oldalon, publicisztika a 42. oldalon olvasható.)

Offshore
Elrendelte a magyarországi offshore-szálak azonnali, egyenkénti kivizsgálását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. A NAV már megkezdte az úgynevezett Panama-papírok dokumentumaiban érintett magyar állampolgárok és cégek vizsgálatát. Közben ígéretének megfelelően közzétette a legutóbbi hat évben benyújtott adóbevallásait a brit kormányfő, aki korábban elismerte, hogy voltak részvényei néhai édesapja offshore befektetési vállalkozásában. (Az offshore-botrány világméretű következményeiről szóló cikkünk a 38. oldalon.)

Stróman
– Sose volt, sosem lesz, most sincsen semmilyen strómanom – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben. A jobbikos Vona Gábor azt firtatta, Mészáros Lőrinc a kormányfő strómanja-e. A miniszterelnök azt is közölte: 1990 óta képviselő, sosem volt vagyonos ember, most sem az és nem is lesz az.
Kölcsön
Költségvetési csalás alapos gyanúja miatt tesz ismeretlen tettes ellen feljelentést az Együtt, mert a párt szerint Habony Árpádnak nincs olyan törvényes jövedelme, amelyből visszafizethette volna a kölcsöneit. A 444.hu írt arról, hogy a NAV tavaly vizsgálatot indított Habony ellen. A portál szerint Habony 2009 nyarán kamatmentesen 7 évre 20 millió forintot kapott kölcsön Tombor Andrástól, az állami Tokaj Kereskedőház felügyelőbizottságának elnökétől, Andy Vajna pedig 2010-ben és 2013-ban adott neki kölcsön százezer, illetve ötvenezer dollárt.

Békülés
Orbán Viktor adta át az újjáépített Szolnok MÁV FC tiszaligeti stadionját. Köszönetét fejezte ki a szolnoki vállalkozóknak. A megnyitón ott volt Nyerges Zsolt, a Közgép elnöke, Simicska Lajos üzlettársa is. Orbán többször kezet fogott vele.

Terror
Hatvanról harminc napra csökkentené az elrendelhető terrorveszélyhelyzet időtartamát a kormány. Az új javaslatban terrorveszélyhelyzet kihirdetése esetében már nem szerepel az import és az export korlátozása, a közbeszerzési eljárások felfüggesztése. Az ellenzék további módosításokat kér.

Földeladás
Orbán Viktor szűkebb pátriájában értékesítették a legtöbb és a legjobb minőségű állami földet, itt érvényesült a leglátványosabban a politikai befolyás a nyertesek kiválasztásánál. Ez derül ki Ángyán Józsefnek, az Orbán-kormány volt vidékfejlesztési államtitkárának a Fejér megyei földeladásokról szóló jelentéséből.

Lemondott
Bejelentette lemondási szándékát az ukrán miniszterelnök vasárnap egy televíziós műsorban. Arszenyij Jacenyuk hivatalosan április 12-én, kedden nyújtja be lemondását a parlamentnek. Döntését azzal indokolta: új többség formálódik a parlamentben, és az államfő mögött álló frakció, Petro Porosenko Blokkja Volodimir Hrojszman jelenlegi házelnököt akarja látni a miniszterelnöki poszton.

Századvég
Hűtlen kezelés gyanúja és közérdekű adat visszatartása miatt feljelentést tesz a VS.hu által közölt századvéges tanulmányok ügyében a Magyar Liberális Párt. Fodor Gábor, a párt elnöke szerint a Miniszterelnökség nyilvánvalóan törvényt sértett, amikor titkosította a Századvég-tanulmányokat, mert az eddig megjelentekből is látszik, azok egyszerű közvélemény-kutatások.

Merénylő
Elfogták Mohamed Abrinit, a párizsi terrortámadások egyik fő gyanúsítottját. Abrinit azzal gyanúsítják, hogy a tavaly novemberi, 130 halálos áldozatot követelő párizsi merényletek egyik kitervelőjének, Salah Abdeslamnak a bűntársa volt. A belga főügyészség szerint a brüsszeli robbantásokért felelős dzsihadista csoport Párizsban akart újabb merényleteket elkövetni.

Vasárnapi nyitás

Eltörölték a vasárnapi boltzárat, miután a kormány javaslatára a parlament módosította a róla szóló törvényt. A KDNP-frakció tartózkodott, kivéve Harrach Pétert, aki a fideszes Szatmáry Kristóffal nemet nyomott. Lázár János – aki korábban jelezte, hogy nemmel voksol – nem vett részt a szavazáson.
Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter szerint nem sikerült meggyőzni az embereket arról, hogy az intézkedés sikeres. Elmondta: a kutatásokból kiderült, hogy a nők sem értettek egyet a vasárnapi munkavégzés tilalmával, az megnehezíti a családok helyzetét. Rogán szerint nem engedhetik, hogy megosszák az emberek figyelmét a boltzár és az illegális bevándorlással kapcsolatos népszavazás között. Kósa Lajos frakcióvezető szerint a kormány azonnal tárgyalásokat kezdeményez a kereskedelmi dolgozókkal arról, hogyan lehet a munkavégzésüket könnyíteni.
Semjén Zsolt (KDNP) a hírt úgy kommentálta, ők nem adják fel a harcot, kampányt indítanak, amelynek célja, hogy megszerezzék a társadalmi többséget a szabad vasárnap mellett. Elfogadja, hogy nem tudták meggyőzni a társadalmat a vasárnapi munkavégzés tilalmáról, holott meggyőződése, hogy igazuk van. Az MSZP szerint győztek az emberek és a szocialisták, a kormány pedig kapitulált.
Tóbiás József pártelnök szerint „itt nem ért véget a történet”, valódi népszavazást akarnak, mert hisznek abban, hogy a társadalmi akarattal együttműködve leváltható a Fidesz. A Jobbik azt javasolja, senkit ne lehessen vasárnapi munkára kötelezni, azt mindenki csak szabad akaratából, korrekt bérpótlékot kialkudva végezze. Sallai R. Benedek (LMP) arra szólította fel a kormányt, hogy a vasárnapi boltzár mellett más szimbolikus ügyekben is hallja meg a társadalom véleményét.
Több áruházlánc jelezte: mihamarabb megteremtik a vasárnapi újranyitás feltételeit. Veres András, a magyar katolikus püspöki kar elnöke szerint rossz döntés a vasárnapi boltzár eltörlése, arról a katolikus egyházzal senki nem egyeztetett.
A Népszabadság információ szerint a vasárnapi Fidesz-elnökségi ülésen szinte tényként hangzott el: a kormány visszalép. A lap azt írta, Orbán Viktor, Habony Árpád és Rogán Antal hetek óta írta a lehetséges „hátraarc” forgatókönyvét, mondván: „a pillanatnak kell uralnia a politikát”. A lap úgy tudja, Orbán azzal adta ki a munkát: „Jó, ha a töltény a tárban van. Hátha meg kell húznunk a ravaszt.”

Bankeladások

Nincs és nem is lesz állami és a jegybankhoz köthető pénz az MKB Bankot megvásárló konzorciumi tagokban, a vevőktől nyilatkozatot kért be erről a jegybank, amelyet elküldött az Európai Uniónak is. Ezt Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke mondta egy háttérbeszélgetésen. Az alelnök hozzátette: ha állami pénz lenne az ügyletben, tiltott állami támogatás miatt az uniónak vizsgálnia kellene azt. A konzorcium összes tagjának ügyvédi ellenjegyzés mellett kellett nyilatkoznia arról, hogy nem vettek igénybe és a jövőben sem igényelnek állami pénzt. Nem tartotta kizártnak, hogy az értékesítés pénzügyi zárását követően az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) tőkeemeléssel vagy az új vevőktől való részesedésvásárlással beszáll a hitelintézetbe. Az EBRD is bent volt az MKB adatszobájában, de nem tett ajánlatot. Nagy Márton úgy tudja, a londoni székhelyű EBRD továbbra is érdeklődik az MKB iránt, és később dönt, a pénzügyi zárásig azonban nem léphet be új tulajdonos az MKB-ba. Az Index korábban arról számolt be, hogy a bankot megvásároló háromtagú konzorcium legrejtélyesebb tagját, a Blue Robin Investments SCA nevű céget csak március elején jegyezték be a luxemburgi cégbíróságon, elég szerény alaptőkével, és tulajdonosi háttere is nehezen átlátható.
Közben bejelentették: a nyár végéig gazdát cserél az Erste Bank Hungary Zrt. A magyar állam és az EBRD képviselői a napokban végzik az utolsó számításokat az Erste Bank egy részének megvásárlásáról. Az EBRD és a magyar állam is 15-15 százalékban lesz tulajdonos.