Higgadt hang szólalt meg a Fidesztől

Már hetente egyeztet a Fidesz oktatási bizottságának elnöke Hoffmann Rózsa oktatási államtitkárral, többi között az új közoktatási törvényről és a nemzeti alaptantervről. Pokorni Zoltán az MR1-Kossuth Rádiónak azt is elmondta, hogy nem tartja jónak a közoktatásban az elkülönítést. A Fidesz alelnöke szerint a felzárkóztatást az óvodában kell elkezdeni.

2010. szeptember 13., 19:47

Pokorni Zoltán abban bízik, hogy a parlament 2011 májusáig elfogadja az új közoktatási és felsőoktatási törvényeket, és az új tanév már az új szabályokkal indulhat. A parlament oktatási bizottságának elnöke

a Kossuth Rádióban hangsúlyozta: a jogszabályok kidolgozásánál két szempont vetekszik egymással: az egyik, hogy ezeket a változásokat minél gyorsabban fogadja el a parlament, a másik, hogy azokat minél körültekintőbben, minél több szereplővel konzultálva alkossák meg. A Fidesz alelnöke azt mondta, bízik abban, hogy teljesül céljuk, és a pedagógusok fizetése a ciklus végére eléri a diplomás átlagot, de megígérni nem tudja, mert nem látja a költségvetés, a gazdaság folyamatait.

Beszállt a Fidesz is

A közoktatási és felsőoktatási törvény készülő koncepciójáról szólva a szakpolitikus azt mondta, semmi kivetnivalót nem talál abban, hogy Hoffmann Rózsa KDNP-s államtitkár eddig jórészt az egyházi iskolákhoz közel álló szakemberekre alapozta a munkát, mert ezekben az intézményekben magas színvonalú munka folyik, de bízik abban, hogy a szakértőket széles körből választják ki.

A Fidesz mostanáig nem vett részt az előkészítésben, múlt héten azonban már leültek egyeztetni az államtitkár asszonnyal, és ezek a konzultációk innentől rendszeresek lesznek. Pokorni Zoltán alapvetően jónak tartja az oktatási kormányzat elképzelését, amely egy iskolatípushoz egységes kerettantervet rendelne, a kérdés szerinte az, hogy az mennyire határozza majd meg az iskolák mindennapjait. Teljes egészében, a tanítási idő 90-100 százalékát lefedi-e, vagy csak határköveket jelez, amelyeket mindenképpen érinteni kell, de hogy hogyan, azt rábízza az iskolákra, a tanítókra.

Nulladik év helyett hosszabb óvodáztatás?

A tervezett nulladik iskolai évfolyamok tervét a fideszes szakpolitikus úgy kommentálta, hogy a felzárkóztatásra biztosan szükség van, de kérdés, hogy az a gyakorlatban hogyan történik majd. Azt mindenképp el kell kerülni, hogy egy nulladik osztályként megszervezett felkészítő osztály megbélyegezze a gyerekeket - hangsúlyozta Pokorni Zoltán, aki szerint jobb lenne, ha a mostani egy helyett legalább két évet kellene kötelezően óvodába járni, így ugyanis több idő jutna iskola-előkészítésre.

– Nem kell feltétlenül hatodik életévtől iskolába járni a gyerekeknek - hangsúlyozta a szakember, emlékeztetve arra, hogy ezt tíz évvel ezelőtt így szabályozták, ám a Magyar Bálint-féle oktatási kormányzat eltörölte. Rugalmasabbá kell tenni az iskola és az óvoda közti átmenetet, és a gyereket akkor kell iskolába engedni, ha valóban érett.

Az elmúlt száz nap

Az Orbán-kormány száz napját Pokorni Zoltán úgy értékelte, hogy az eddig eltelt időben gyökeres gazdasági fordulatot sikerült elindítani a 29 pontos akciótervvel, amelyik figyelembe veszi a leszakadók, rászorulók szempontjait, és onnan vesz el pénzt, ahonnan lehet, a legrentábilisabb, a legsikeresebb ágazattól, például a bankoktól. Bár idén az adótörvény vagy a költségvetési törvény módosítása már nem lehetséges, a politikus bízik abban, hogy az új költségvetési évben beállítható lesz a régió legalacsonyabb adószintje Magyarországon. A személyi változásokról szólva úgy vélte, az, hogy valaki Fidesz közeli, nem megbélyegző dolog, az a kérdés, alkalmas-e a feladat betöltésére.