Megérkezett a hidegfront, fejfájós lehet a péntek
Az átmeneti enyhülés után mától ismét lehűlés kezdődik, majd jövő keddtől változékony, többször esős időben lesz részünk.
Pénteken hazánkba ér egy hidegfront, túlnyomóan borult időre számíthatunk, napnyugta után kezd el csökkenni északnyugat felől a felhőzet. Az esőt fokozatosan mindenhol havas eső, havazás váltja, legkésőbb a délkeleti tájakon történik meg a váltás. Ezzel együtt azonban fokozatosan csökken a csapadékhajlam is, leghamarabb az Észak-Dunántúlon és északkeleten, legkésőbb a déli és a keleti határszélen, illetve a középső országrészben kialakuló összeáramlási zóna mentén szűnik meg a havazás. A Dunántúlon és a Duna vonalában az északnyugati, másutt az északkeleti szelet kísérik erős, az Észak-Dunántúlon, illetve a Zemplén térségében viharos széllökések – írja a met.hu.
A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt -1 és +3 fok között várható, de délkeleten reggel még +5, +7 fok is lehet, majd ott is csökkenni kezd a hőmérséklet. Késő este -4, +2 fok valószínű.
A hidegfront érkezését követően reggeltől egyre többfelé lehet számítani havazásra, legkisebb eséllyel és mennyiségben az Észak-Dunántúlon és Borsod térségében. Az ország nagyobb részén inkább csak lepel - 2, 3 cm vékony hóréteg képződhet, de a déli tájakon (különösen a Dél-Dunántúlon), a keleti határ közelében (kiemelten Szabolcs és Hajdú keleti részei), valamint a Duna-Tisza közén (Bács-Kiskun, Gödöllői-dombság) kialakuló összeáramlás mentén 3-7 cm hullhat. Lokálisan esetleg 10 cm körüli mennyiség sem kizárt péntek estig. A hőmérséklet a csapadékhullás idején várhatóan fagypont körül (esetleg kicsivel azalatt) fog alakulni, így napközben a hóréteg olvadozhat.
Pénteken erős hideg fronthatás várható, így fejfájás, erősödő migrén lehet a legáltalánosabb tünet az erre érzékenyeknél.
A reggeli, délelőtti órákig még az északnyugati, északi irányú szelet a Dunántúl középső és nyugati részein, valamint északkeleten viharos (60-80 km/h-s) lökések kísérhetik. Napközben erős lökések továbbra is lehetnek, majd estére csillapodik a légmozgás.
Jó hír, hogy a szeles, csapadékos időnek köszönhetően kiválóan alakul a levegőminőség.
Szakemberek szerint egyébként az optimálisnál enyhébb idő van. Január első hetének meleg, csapadékos időjárását hideg és az ország nagy részén száraz tíz nap követte. Az éjszakai jelentős fagyok, és a többször napközben is fagypont körüli hőmérsékletek gyérítették a kórokozókat és kártevőket, a talajok felszín közeli néhány centiméteres rétege is átfagyott, és csökkent a belvízborítás is.
Az átmeneti enyhülést péntektől ismét lehűlés követi, majd jövő keddtől változékony, többször esős időben lesz részünk.
(Kiemelt kép: R3F / Science Photo Library)