Hiába volt jó a termés, tovább drágulhat a körte
A folyamatosan erősödő kereslet miatt egyes tagállamokban már most fogy a készlet, a hiányt az olcsóbb dél-afrikai áruval sem lehet pótolni.
Az Alma és Körte Világszövetség (WAPA) adatai szerint bár az EU-ban húsz százalékkal bővebb körtetermés volt, mint előtte egy évvel, mégis máris fogynak a készletek.
A FruitVeb honlapján olvasható elemzés szerint a körte világpiaca stabil: a kereslet fokozatosan erősödik, különösen a kisebb méretű gyümölcsök iránt, ezért az árak is egyre magasabbak. Belgiumban csak februárban harmincszázalékos áremelkedést regisztráltak – hivatkozik a gazdasági mutatókra a a magyarnemzet.hu.
Az olaszok évről évre egyre kisebb területen termesztenek körtét, az ázsiai márványpoloska terjedése miatt növényvédelmi problémáik is vannak. Spanyolországban is fogynak a készletek, a tavaly áprilisi fagyok miatt egyes tartományokban 30-35 százalékos volt a terméskiesés, a júniusi és júliusi hőhullámok pedig a gyümölcsméretet is befolyásolták.
Németországban visszaszorult a z európai termés iránti kereslet, ott az olcsóbb dél-afrikai áruval igyekeznek pótolni a hiányt. Azonban az előrejelzések szerint ez sem képes megállítani a drágulás mértékét.
Komoly probléma továbbá az ágazatban a termelési költségek emelkedése is, ami a harminc százalékot is meghaladta s még korántsem látható a tetőzés.
A portál megemlíti a Központi Statisztikai Hivatal adatait is. Ezek alapján a Budapesti Nagybani Piacon a múlt évben betakarított körte termelői ára július és december között nyolc százalékkal, kilogrammonként 565 forintra nőtt. Az év első négy hetében a kínálatban szereplő belföldi körtéért átlagosan 711 forintot kértek a nagybanin, ami húszszázalékos drágulásnak felel meg, míg az importgyümölcs nagykereskedelmi ára hét százalékkal, 808 forintra emelkedett a KSH adatai szerint.
(Kiemelt kép: illusztráció, Fotó: pixabay.com)