Hiába tagadják rendszeresen, komoly munkaerőhiány van a közszférában
Noha a kormány szeretné eltitkolni, nagyon jelentős a munkaerőhiány a közszférában – írja a Magyar Nemzet. Jelenleg 3038 állásra lehet pályázni. Amíg a munkanélküliség alacsony százalékát szívesen kommunikálják, addig a Központi Statisztikai Hivatal már 2016 első negyedéve óta nem tud friss adatokat közölni, mert a hivatalhoz nem érkeznek be az üres álláshelyekről szóló adatok.
A lap azonban átnézte az állásportálok hirdetéseit, és összesítette az állami cégek 2014 júniusától napjainkig meghirdetett pozícióit. A leggyakrabban a Nemzetgazdasági Minisztérium hirdet, 247 pozícióra kerestek embert. A Földművelésügyi Minisztérium és a Belügyminisztérium szintén gyakran hirdet, míg a Miniszterelnökség egyetlen alkalmazottat keresett több mint három év alatt.

A kozigallas.gov.hu állásportálon, ahol minden egyes közalkalmazotti és köztisztviselői álláshirdetést kötelezően meg kell jelentetni, 3038 állást hirdetnek. Ebből majdnem hatszáz tanári pozíció, noha Balog Zoltán miniszter szerint a tanárhiányról szóló kommunikáció csak „lejárató szándékú hírgyártás". Több száz orvost és rengeteg önkormányzati hivatalnokot is keresnek.
A MÁV-nál a legrosszabb a helyzet, csak tegnap 262 üres pozíciójuk volt. A cég már külön díjazza, ha egy alkalmazottjuk „beszervez" egy új munkatársat, ugyanis bevezették, hogy 35 ezer forintos jutalmat kap az a dolgozó, aki új embert visz a céghez. A BKV szintén küzd, folyamatosan keresnek sofőrt buszra, trolira, villamosra. Mindenki alkalmas rá, aki elmúlt 21 éves és rendelkezik jogosítvánnyal. A Magyar Posta még mindig keres 110 főt, pedig épp múlt héten büszkélkedtek a területi- és létszámbővítéssel.
Eközben a Miniszterelnökség teljesen ellentétes híreket kommunikál. A versenyszférában jelentkező munkaerőhiányt a közszférából való átcsoportosítással kívánják csökkenteni, egyúttal az állami bürokráciát szerényebb méretűre szabni.
Az állami szférában azért is jelentős a hiány, mivel az érdekvédelmi képviseletek és az állam nem tudott még közös nevezőre jutni a bérrendezés ügyében, így például az önkormányzati dolgozók 2018. januárban várhatóan sztrájkba lépnek. Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke elmondta, hogy a megalázóan alacsony bérek miatt tömegesen hagyják el szakemberek pályájukat, és a szakemberhiány már a demokrácia alapintézményeit veszélyezteti. Ezért szeretnék kieszközölni a bruttó 245 ezer forintos diplomás minimálbért.