Hende összesítése: 2 milliárdos kár

Az eddig feltárt bűncselekményekkel több mint kétmilliárd forintnyi kárt okoztak a Honvédelmi Minisztériumnak (HM) – mondta Hende Csaba miniszter a katonai attasék éves értekezletén.

2011. június 28., 13:09

Közlése szerint eddig negyvenöt feljelentés született a HM-nél tartott átvilágítás nyomán, zömében hűtlen kezelés, okirat-hamisítás és csalás miatt - írta az MTI.

Az átvilágítás során 15 ezer oldalnyi irat született; az intézkedés célja a korrupció és az ahhoz vezető helyzetek, valamint a pazarló működési mechanizmusok megszüntetése – tette hozzá Hende Csaba.

MSZP: Hende Csaba elakadt lemeze

A fideszes honvédelmi vezetés, még az előző honvédelmi miniszter Szekeres Imre által 2010. januárban feltárt korrupciós ügyre "ráülve", hetente jelentett be újabb és újabb ügyeket, tett feljelentést. Felélesztve a Rákosi-korszak védjegyét "az ellenség mindig belül van" elvét, közbeszerzés nélküli megbízási szerződésekkel, a katonai biztonsági ellenőrzést mellőzve, százmilliós nagyságrendben külső magán cégeket bízott meg a szervezetek átvilágításával - közölte az MSZP.

Nem csoda, ha ezek feljelentéseket kreáltak, amik vagy megalapozottak, vagy sem. Erre hivatkozni tisztességtelen eljárás. Koncepciós eljárásukkal még így is, csak 1,7 milliárd forint elköltését próbálják megkérdőjelezni, ami öt év alatt a felhasznált 1700 milliárd forintnak 0,1 százaléka. Az MSZP támogatja, hogy minden adóforintról el kell számolni, de alaptalanul vádolni a Magyar Honvédséget nemzetietlen magatartás.

A Honvédelmi Minisztérium egy év alatt a "leszámolási" kampányon kívül semmi mást nem tud felmutatni, mint az "önkényes tartalékosi rendszert", vagyis azt, hogy a korábban a katonai objektumokban civil biztonsági őrként dolgozókat alkalmazza egy vállalat, egy sajátos, a rendszeresített katonai gyakorlóruhához hasonló egyenruhában, fegyveres biztonsági őrként. Vagyis a működő katonai objektumokat továbbra sem katonák őrzik, miközben az őrzés-védelem ezen új módja 1,2 milliárd forinttal drágább a korábbi megoldásnál.

A "leszámolási" kampányok, a dehonesztáló nyilatkozatok azt kívánják elfedni, hogy a honvédelmi költségvetés a GDP 1 százaléka alá csökkent. Izland az egyetlen, akinél ez előfordul a NATO-ban, igaz Izlandnak nincs hadserege. Miközben az elmúlt években minden évben meghaladták a védelmi kiadások GDP 1,25 százalékát. Még súlyosabbá vált a helyzet, amikor a kormány 2011. februári megszorító csomagja miatt a védelmi költségvetés majd 10 százalékát, 26 milliárd forintot vont el. A Honvédelmi Minisztérium létszámstopot, a határozott idejű szerződéssel foglalkoztatott állomány
továbbfoglalkoztatásának tilalmát és a túlóra keretek 50 százalékos csökkentését rendelte el, miközben háromezer fős létszámhiánnyal küzd a Magyar Honvédség. Leállították az összes érdemi fejlesztést, így a gépjármű, a fegyver, valamint a rádióbeszerzést is. A vadászrepülő és helikopter pilóták gyakorlására nincs pénz, nincs üzemanyag.

De ami ennél riasztóbb, hogy a hivatásos szolgálatot már nem élethivatásnak tekintik. A nyugdíjig történő szolgálatot csak igen szűk körnek teszik lehetővé (tábornokok, vezető beosztású főtisztek) a tiszti, tiszthelyettesi állomány - rendfokozattól és beosztástól függően - csak bizonyos életkorig teljesíthetne szolgálatot, majd a nyugdíjkorhatárig fenn maradó időt (65 éves koráig) más államigazgatási, önkormányzati szervnél kellene ledolgoznia. Ez példa nélküli, ilyet nem ismer a civilizált világ.

Lassan eltelt egy év, ami alatt a honvédelem ígért megerősítéséből semmi nem lett! Megfélemlítés, látványos kommunikáció, hangzatos beszédek és látszatintézkedések jellemezték az elmúlt hónapokat - reagált a Magyar Szocialista Párt Hende közleményére.