Hatalmas morális fölényben van a kormánypárti sajtó, csak éppen alig több mint feleannyi embert érdekel, mint az ellenzéki
Kevesebb hírfogyasztót érnek el a kormánypárti sajtó orgánumai, mint 2018 végén – derül ki a Médianéző Központ tanulmányából, amelyet a Magyar Nemzet szemlézett.
A decemberi felmérés szerint a kormány szemben kritikus orgánumok összesen az emberek 59, a konzervatívok pedig 41 százalékához értek el, addig a januári adatok szerint
ez az arány 62, illetve 38 százalékra módosult.
A múlt novemberben létrejött Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) égisze alatt működő 476 kormánybarát médium decemberben 33 százaléknyi elérést könyvelhetett el, az év első hónapjában ez az arány 31 százalékra csökkent, vagyis a kormánykritikus sajtó jelenleg az elérések 69 százalékát tudhatja magáénak.
A televíziók terén még úgy is nőtt a kormánykritikus médiumok – elsősorban az RTL Klub és az ATV – dominanciája, hogy a KESMA-csatornák – Echo TV, Hír TV – híradói mellett a holdinghoz nem tartozó TV2 és Super TV2 hírműsorainak eléréseit is vizsgálta a tanulmány: a decemberi 54-46 százalékos arány 55-45-re módosult az év elejére.

A kormánykritikus nyomtatott sajtó termékei azonban kisebb példányszámban jutnak el a hírfogyasztókhoz: december óta egy ponttal – 71 százalékra – csökkent az eléréseik aránya, így a konzervatív sajtó 29 százalékon teljesített ebben a körben a januári felmérés szerint.
Online területén a kormánykritikus felületek még tovább növelték egyébként is jelentős fölényüket. Amíg decemberben az Index, a 24, a 444, a hvg.hu és a többi portál az emberrek 71 százalékát érte el, januárra ez az arány 74 százalékra nőtt, így a konzervatív portálok az elérések mindössze 26 százalékát tudhatják magukénak
– idézi a felmérést a lap.
Az egyedülu terület, ahol a kormánypárti sajztó fölényben van, a rádióé. Múlt év végén az Orbán-kormányt bíráló állomások – amelyek közül a legnagyobb a Klubrádió – bírták az elérések 53 százalékát, januárban már a konzervatív rádiók – amelyekből a Karc FM, a Gong Rádióra és a Part FM tagjai a holdingnak – tudták eljuttatni műsoraikat az emberekhez ebben az arányban.
A Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületének (MATESZ) év végi gyorsjelentéséből kiderül, hogy zuhan a fideszes sajtókonglomerátumhoz tartozó megyei napilapok példányszáma, 10 százalékos csökkenést mértek az elmúlt évben, de vannak olyanok orgánumok, amelyeknél a duplája ez az arány.
A KESMA nemrég villámgyorsan távozó vezérigazgatója, Varga István sajátos és roppant meglepő választ adott a tendenciára, egy interjúban ugyanis azt mondta, az igényes, jó tollú újságírók a másik (azaz az ellenzéki oldalon) dolgoznak, ő speciel a Népszavával kezdi a napját, Élet és Irodalmat vesz és Origo helyett Indexet olvas, a cél pedig az volna, hogy megpróbáljanak egy ehhez hasonló újságíró-társadalmat kialakítani.
Némi vigaszt jelenthet a Fidesz-táborban, hogy mindettől függetlenül a morális fölény – amint arra elsőként Gulyás Gergely miniszter hívta fel a figyelmet – egyértelműen a jobboldalinak nevezett újságíróké, akiket a Varga-interjú után Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető azzal vigasztalt, hogy valójában az intellektuális fölény is az övék. Az nem világos, hogy Gulyás Gergely a morális fölény említésekor a kormánypárti sajtó ellen indított 109 perre gondolt-e vagy sem.