Hálapénz helyett dupla bér az orvosoknak
Zöldkeresztes mozgalmat indítana az egészségügyben a Magyar Rezidens Szövetség és az Egészségügyért Felelős Államtitkárság: dupla bért kapna az az orvos, aki vállalja, hogy nem fogad el hálapénzt. Míg a szövetség szerint ezzel elérhetnék a fiatal szakemberek itthon-tartását és a paraszolvencia visszaszorítását, Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke ellenzi a javaslatot.
A múlt év novembertől a betegek a köpenyükön zöld keresztet viselő orvosokról tudhatnák: ők nem fogadnak el borítékot. A Magyar Rezidens Szövetség javaslata szerint cserébe viszont megdupláznák a bérüket, ami a szövetség szerint a tapasztaltabb orvosok esetében havi 350 ezer forintos fizetést jelentene, a kezdőknél pedig 200 ezret. Ez pedig már elegendő lenne a fiatal orvosok itthon tartásához. Tavaly igencsak felgyorsult a fiatal orvosok kivándorlása: a meghirdetett 781 rezidensi helyből mindössze 377-et sikerült betölteni. Korábban ez a szám szinte mindig 700 körül mozgott.
A szövetség felmérése szerint azonban a fiatalok többsége a nyugat-európai bérek negyedével – körülbelül nettó 200 ezer forinttal - is beérné, ha itthon maradhatna. A megkérdezettek 93 százaléka vállalná, hogy szerződésben utasítja el a hálapénzt, ha a kezdő orvosi bér a jelenlegi kétszeresére, azaz nettó 95-100 százezer forintról a duplájára emelkedne.
Ám a zöldkeresztes ötletet a Magyar Orvosi Kamara elnöke nem támogatja. Éger István a Kossuth Rádióban elmondta: szerinte a javaslat részmegoldás, és a már eleve megosztott orvostársadalmat tovább bomlasztaná, valamint több okból sem indokolt. Éger szerint egyrészt nem a rezidensi korban jellemző a hálapénz, másrészt pedig a megduplázott fizetés komoly bérfeszültséget eredményezne - egy kezdő orvos fizetése meghaladhatná a nyugdíjkorhatárhoz közelítő szakember bérét. Hozzátette, ettől függetlenül a szövetség által javasolt fizetést elfogadhatónak és jogosnak tartja, ám nemcsak a rezidensek bére vár rendezésre.
- A kamara elnökének alapvető tárgyi ismeretei hiányoznak az ügyben. A javaslat minden orvosra vonatkozna, nem csupán a rezidensekre – mondta el a168ora.hu-nak Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke.
Ám azt ő sem tagadja, az első lépés lenne a rezidensbérek duplázása, tűzoltásképp. Azért, hogy a 2011 őszén végzőket sikerüljön itthon tartani.
- Az ő megtartásuk fontosabb szempont ahhoz képest, hogy átmeneti időre esetleg bérfeszültség jön létre. Ha a fiatalokat nem sikerül maradásra bírni, akkor az itthon maradóknak kell többet dolgoznia, főorvosoknak, docenseknek többet ügyelnie. Ettől a javaslattól egyetlen tapasztaltabb kolléga sem fog kevesebbet keresni. Ez az első lépés, s szűklátókörűségre vall, ha valaki nem tud, vagy nem akar a kérdésben messzebbre látni.
Papp szerint kérdés, Éger István kiket képvisel: - Az orvostársadalom túlnyomó részét, amely számára a hálapénz megalázó, vagy azt a 10-20 százalékát, akik jól élnek belőle?
Egy hatástanulmányból kiderül, hogy például a gyermekgyógyászok 90 százaléka azonnal kitűzné a zöld keresztet, a hálapénzes szakmák közül pedig a szülészek a legelutasítóbbak a mozgalommal szemben. Papp Magor szerint azonban az ő részükről is méltányolható az elvárás, hogy plusz szolgáltatásért (például ha a szülő asszony éjjel kettőkor is saját orvosához ragaszkodik), számla alapján plusz pénzt kapjanak.
A rezidens szövetség szerint a kitűzős módszer Nyugat-Európában már jól vizsgázott. A beteget is figyelmezteti, hogy ne adjon pénzt, hiszen azzal bajba sodorja az orvosát. De léteznek bevett ellenőrzési módszerek is, ilyen például a próbabetegek útra bocsátása. Papp szerint szankciókat több lépcsőben kell bevezetni.
Kérdés, mekkora garanciát jelentene a kezdő fizetések megduplázása, hiszen a hazai nettó kétszázezerhez képest ennek négyszeresét is keresheti egy nyugati kezdő orvos.
- Biztosan lesz néhány százalék, aki így is elmegy. De a többség maradna. A kutatások szerint az orvosi pályaválasztás érzelmi alapú, nem pénzügyi döntés. Szerepet játszik benne a lakókörnyezethez, ismerősökhöz, tágabb értelemben az országhoz való viszony.
A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara másképp próbál maradásra bírni. Javaslatuk szerint vissza kellene fizetniük képzési költségeiknek egy részét vagy egészét azoknak az orvosoknak, akik a diploma megszerzése után azonnal vagy rövid idő után külföldre mennek dolgozni.
Papp szerint ez a megoldás szerencsétlen.
- Amíg az orvosok ennyire keveset keresnek és rossz körülmények között dolgoznak, az ilyen szankció demoralizáló, azt éri el, hogy még az egyetemre se iratkoznak be majd a fiatalok. Ráadásul az ötlet diszkriminatív: miért csak az orvosokat akarja szankcionálni a többi felsőoktatásban végzettel szemben?
Talán mert az orvosok képzése drágább.
- Nem annyival. Egy orvos képzése tizenegynéhánymillió, egy átlag egyetemistáé hat-nyolc.
A zöldkeresztes mozgalom azonban még nem kapta áldását a minisztériumtól. Noha az egészségügyért felelős államtitkárnak tetszik az ötlet, s már többször konzultáltak róla, Papp Magor nem tudja, pénz is lesz-e rá. Számításaik szerint néhány tízmilliárd elegendő lenne.
- Óvatosan bizakodó vagyok.
Ami viszont biztos, hogy a 2011-es egészségügyi költségvetésben rendszerszintű béremelésre nincs lehetőség.