"Néha álmodom a fiamról" - egy éve merült hullámsírba a Hableány, Magyarország legsúlyosabb hajókatasztrófájában

2020. május 29., 08:50

Szerző:

Egy évvel ezelőtt, 2019. május 29-én történt a Hableány sétahajó tragédiája a Dunán, az évfordulón több megemlékezést is tartanak Budapesten.

Dunai hajóbaleset - Többen meghaltak a Dunán történt vízi Motorcsónakkal túlélők után kutatnak a Duna fővárosi szakaszán, a Lánchíd és Erzsébet híd között a baleset éjszakáján.
Fotó: MTI/Lakatos Péter

Magyarország legsúlyosabb hajóbalesete során a Viking Sigyn szállodahajó a Margit híd közelében nekiütközött és maga alá gyűrte a Hableány sétahajót, amely elsüllyedt. A sétahajón 35-en voltak: 33 dél-koreai turista és a kéttagú magyar személyzet. Hét turistát sikerült kimenteni,

27 áldozat holttestét megtalálták, egy dél-koreai utast továbbra is eltűntként tartanak nyilván.

Az ügyben az ügyészség a szállodahajó ukrán hajóskapitányát teszi felelőssé a tragédiáért, az ellene folyó per azonban a koronavírus-járvány miatt várhatóan csak szeptemberben kezdődhet el.

A halálos tömegszerencsétlenséget okozó vízi baleset áldozatairól ma több rendezvényen is megemlékeznek.

Kora délelőtt a Hableány hajó tragédiájára, az odaveszett utasokra és a legénységre emlékezik a hajót üzemeltető Panoráma Deck Hajózási Társaság ökumenikus hajós szertartás keretében. A megemlékezés során hajóval keresik fel a baleset helyszínét, a Margit híd pesti hídfőjénél, ahol koszorút helyeznek a vízre az utasok és a legénység emlékére. A zártkörű szertartás végét hajókürt jelzi.

Dunai hajóbaleset - Többen meghaltak a Dunán történt vízi Tűzoltók túlélők után kutatnak a budai rakparton, a Lánchíd és Erzsébet híd között 2019. május 29-én este.
Fotó: MTI/Lakatos Péter

Fotó: MTI/Lakatos Péter

Ugyancsak délelőtt a Duna-parton tartandó megemlékezésen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Karácsony Gergely főpolgármester és Csö Kju Szik, a Koreai Köztársaság budapesti nagykövete mond beszédet.

A Margit híd pesti hídfőjénél lévő emlékfalnál a Magyar-Koreai Baráti Társaság tart megemlékezést.

Az esti órákban a budapesti Koreai Kulturális Központ koreai sámánista gyászszertartás színpadi átdolgozását mutatja be felvételről az intézet Facebook-oldalán. A dél-koreai Jindo Nemzeti Gugak Központ Ssitgimgut (jin-szigeti tisztító gyászszertartás) című előadásának közvetítése a hajóbaleset időpontjában, 21.05 órakor kezdődik.


A Blikknek megrendülten nyilatkozott a balesetben életét veszített matróz, Pethő János édesanyja: 

"Néha álmodom a fiamról, olyankor újra látom őt, amikor még gyerek volt és gondtalanul, kacagva hintázik.

Szeretek álmodni, mert közben minden olyan valóságosnak tűnik. Csak az ébredés keserű, mert szembesülök a valósággal."

- mondta Julika néni a lapnak.