Ha az lehetek, aki vagyok

2016. május 30., 14:33

Az ELTE BTK földszinti kari tanácstermében Ha az lehetek, aki vagyok címmel vándorkiállítás nyílt.

A megnyitón mutatták be Melissa Müller Anne Frank, egy lány élete című könyvét, amely ugyan tizenöt évvel ezelőtt már megjelent, ám azóta a szerző új kutatásokkal, információkkal kiegészítve átírta. Könyve az eddigieknél is közelebb hozza Anne Frank varázslatos személyiségét.

Tönkő Vera, a kötetet megjelentető Park Kiadó főszerkesztője a 168 Órának elmondta: Melissa Müller utólag nagyon sok mindent megtudott még a holland westerborki tábor körülményeiről és beszélt még több túlélővel. És fontosnak tartotta, hogy ne csak az áldozatok, hanem az elkövetők motivációit is bemutassa.

Anne Frank amszterdami kislány volt, aki 1940-ben Hollandiában bujkálni kényszerült a nácik elől. Nekik Anne csak egy „zsidó” volt. A náci antiszemitizmus a holokauszthoz, hatmillió zsidó férfi, nő és gyermek meggyilkolásához vezetett. Anne Frank egy volt közülük. A Ha az lehetek, aki vagyok vándorkiállításon nem csak az ő életét kísérik végig. Mai fiatalok – Büsra, Dylan, Batja és a többiek – is elmesélik, hogyan birkóznak meg a jelen diszkriminációival.

– A kiállításnak és a könyvnek is az a célja, hogy napjaink társadalmi közönyét megszüntessék. Anne apjának, Otto Franknak Miep Gies volt a titkárnője, aki sokat segített a Frank családon és megőrizte Anne naplóját. Ő azt mondta, azért jelképes Anne Frank élete és története, mert bizonyítja az áldozatok abszolút ártatlanságát. Minden próbálkozás többet ér a tétlenségnél, muszáj ezeket a történeteket elmesélni, hogy ne ismétlődjenek meg – tette hozzá Tönkő Vera.