Gyurcsány folytatni akarta Daróczival
Szerdán délután eltemették Daróczi Dávidot. A volt kormányszóvivőt több ezer ember kísérte utolsó útjára a Csepeli Köztemetőben. A fiatalon, tragikus hirtelenséggel elhunyt Daróczit elbúcsúztatta jegyese, Liptai Claudia, lerótta kegyeletét Bajnai Gordon kormányfő, Gyurcsány Ferenc barát és ex kormányfő, Lendvai Ildikó MSZP-elnök és Mesterházy Attila szocialista miniszterelnök-jelölt is.
A kormány több tagja mellett a Miniszterelnöki Hivatal egykori és jelenlegi munkatársai is megjelentek a temetésen. Daróczi Dávidot görögkeleti szertartás szerint helyezték örök nyugalomra. A temetést celebráló pap beszéde után Gyurcsány Ferenc búcsúztatta egykori munkatársát, barátját.
A volt kormányfő felidézte azt a napot, amikor Daróczi elvállalta a kormányszóvivő posztot. Akkor megkérdezték tőle, miért vállalta el a felkérést – Daróczi úgy válaszolt: „Azért, mert szeretem a hazámat.” Gyurcsány kiemelte: Daróczi első mondata volt ez kormányszóvivőként. „Ez a fiatalember, aki egy földpadlatú putriból indult, szerette a hazáját” – fogalmazott a volt miniszterelnök.
Gyurcsány beszédében visszaemlékezett: Daróczi hazaérvén mindig kisámfázta a cipőjét. „Ez piperkőc dolog” – szegezték neki. „Hiszen nekem csak két pár jó cipőm van. Az egyiket kisámfázom, közben a másikat hordom” – felelte Daróczi. „Mikor a munka során leültünk beszélni, én mindig csak magam mellé dobtam a zakómat” – emlékezett Gyurcsány, majd felidézte, hogy Daróczi ugyanakkor minden alkalommal összehajtotta a zakóját. „Egy világ küszködése volt ebben a mozdulatban” – fogalmazott az egykori miniszterelnök, majd hozzátette: Daróczi Dávid a cigány értelmiség tagjai közül a legmagasabb tisztségbe jutott.
„Feladta volna? Nem hiszem” – fogalmazott Gyurcsány a volt kormányszóvivő öngyilkosságával kapcsolatban. Hozzátette: Daróczi Dávid a csepeli Cigánydombról eljutotta parlamentbe, onnét Brüsszelbe, Pekingbe és Moszkvába is, csak „ennek az iszonyatos útnak a terhét egyszercsak nem bírta.”
Gyurcsány elmondta: folytatni akarták a közös munkát. „Lett volna még dolgunk” – fogalmazott. A volt miniszterelnök szerint Daróczi élete iránymutatás, hiszen azért küzdött, hogy mindenki vállalhassa önmagát, bárhonnét jött is.
A szertartás nyilvános része után már csak a család és a meghívott vendégek részvételével folytatódott a ceremónia. A temetőben megjelent mintegy háromezer embernek – Daróczi tisztelőinek – a zártkörű gyászszertartás után nyílt módja arra, hogy a kegyelet és az emlékezés virágait elhelyezze a sírnál.
A Daróczi Dávid tragédiájával kapcsolatos oknyomozó írásunkat a 168 Óra hetilap csütörtökön megjelenő, legfrissebb számában olvashatják.