Gyurcsány: 2008-ban le kellett volna mondanom
Gyurcsány Ferenc nagy hibának tartja, hogy elvállalta a miniszterelnökséget az MSZP-vel a háta mögött, és ma már úgy látja, hogy sértő és szégyenteljes érvelést használtak a 2004-es népszavazás kampányában. A volt kormányfő erről az Indexnek adott terjedelmes beszélt.
Gyurcsány Ferenc az elmúlt tíz év legnagyobb hibájának azt tartja, hogy elvállalta a miniszterelnökséget az MSZP-vel a háta mögött.
„Nem voltam készen a miniszterelnökségre 2004-ben, két tekintetben sem. Egyrészt nem voltam készen személyesen, függetlenül az MSZP-től. Ma úgy látom, ahhoz, hogy valaki jó kormányfő legyen, nagyobb politikai múlt kell, több tapasztalat, bölcsesség. Ehhez hozzátartozik, hogy a mai tudásommal már jobb miniszterelnök lennék, mint akkor” – mondta.
A volt kormányfő úgy látja, 2004-ben, a magukat magyar nemzetiségűnek valló, nem Magyarországon élő, nem magyar állampolgárok kedvezményes honosítását lehetővé tévő törvény megalkotásáról szóló népszavazás kampányában sértő és szégyenteljes érvelést használtak.
Azt is elmondta ugyanakkor, hogy kétharmados parlamenti többséggel, miniszterelnökként nem vonná vissza a kettős állampolgárságról szóló törvényt. „Aki állampolgár, attól nem vesszük el az állampolgárságát. Az a diktatúrák eszköze.” A szavazati jogot viszont elvenné. „Továbbra is azt gondolom, azok döntsenek Magyarország politikájáról, akik annak a következményeit viselik.”
Gyurcsány hibaként említette azt is, hogy 2008-ban, az elvesztett szociális népszavazás (300 forintos vizitdíj) után nem mondott le. Elmondása szerint felvetette a lemondás ötletét, de kisebbségben maradt. „De legalább 2009-ben ragaszkodtam hozzá, és azt mondtam, punktum. Elvesztegetett egy év volt” – fogalmazott.
A volt miniszterelnök arra a felvetésre, hogy nem kellett-e volna évekre teljesen a háttérbe húzódnia, a következőt válaszolta:
„Mondjon egy nagy visszatérőt a magyar politikában az elmúlt 25 évből! Én vagyok az egyetlen. Már amennyire visszatértem. (...) Legyünk őszinték, nem volt senki érdekelt abban, hogy visszatérjek! Senki. Sem a jobb-, sem a baloldalon. Szerintem a politikus legyen politikus, ne tervezgessen, hogy én most eltűnök három évre, aztán majd visszajövök. Ugyan, kérem! Maguk talán tudják, mi fog történni jövőre?”