Guardian: A populista Fidesz elsöpörne minden gátat
A szélsőséges Brit Függetlenségi Párttal együtt említi a Fideszt a Guardian cikke, amely szerint ezen populista pártok közös eleme, hogy igyekeznek megváltoztatni a demokratikus játékszabályokat a végrehajtó, többségi irányítás javára.
A Bloomberg által megkérdezett szakértők túlnyomó többsége (24-ből 21) azt várja, hogy hétfőn rekordszintre, 5 %-ra viszi le az alapkamatot a Monetáris Tanács, miközben a befektetők azt figyelik, alkalmaz-e nem szokványos eszközöket a recesszió legyűrésére Matolcsy György. A HSBC elemzője szerint a tőketulajdonosok nyugtalanok, mert a keddi döntés lesz az első jelzés az új elnöktől, hogy milyen irányban akar menni, milyen ütemben kíván változtatni, és hogy bevet-e bármilyen új módszert. A forint mindenesetre hat héten át egyfolytában vesztett értékéből, amire 2011 októbere óta nem volt példa. Befektetők ugyanakkor abból indulnak ki, hogy az irányadó kamat a következő félévben 4,25 %-ra megy le. A Citibank stratégája arra hívja fel a figyelmet, hogy a hitelminősítők közül a múlt héten a Standard and Poor’s említette a kockázatok között elsőként az intézmények függetlenségét, amikor Magyarország hitelességét értékelte. Márpedig ezzel még egy fontos új dimenziót nyitott az országkilátások kapcsán a magyar rizikófaktorokat illetően. Ezzel együtt elképzelhető, hogy lesz lehetőség a nagyobb kamatcsökkentésre, mivel az infláció üteme csaknem 7 év óta a legalacsonyabb szintre, a megcélzott 3 % alá lassult februárban.
A nyugati populista pártok, mint a UKIP, a Grillo-féle mozgalom, de ideértve a Fideszt is, helyes kérdéseket vetnek fel, ám nincsen válaszuk, ezért a bejáratott politikai erőknek meg kell újulniuk és reagálniuk kell. A populizmus ugyanis – különösen annak radikálisan jobboldali formája – alapvetőbb kérdéseket vet fel a demokraták számára, mint ahogy azt elismerik – olvasható a Guardianban. A lap szerint a modern demokráciák, akárcsak egy hőlégballon, elemelkedtek a földtől, hirtelen elkezdtek szabadon lebegni és még nem tudni, hol kötnek ki. A populisták alapvető kérdése, hogy a demokráciákat miért nem a “népakarat” erkölcsileg tiszta kifejeződése alapján, nem pedig egy öncélú, korrupt politikai, bürokratikus, plutokrata és jogi elit érdekei szerint irányítják. A demokrácia a pluralizmuson és a kompromisszumokon keresztül érvényesül. A populisták viszont azt nézik, hogy szerintük a többség mit akar az alkotmányos, jogszabályi és nemzetközi korlátokkal szemben. A nagy pártok Amerikától veszik át a módszert, ideértve a fékeket és ellensúlyokat, valamint az önkorlátozást. A populisták viszont el akarnak söpörni minden gátat céljaik elérésének útjából. Lásd pl. a Fideszt, amely átírta az alaptörvényt, hogy nagyobb hatalmat adjon a kormánynak a bíróságokkal szemben, és hogy megőrizze a “hagyományos családi értékeket”.
Ezen pártok közös eleme, hogy igyekeznek megváltoztatni a demokratikus játékszabályokat a végrehajtó, többségi irányítás javára. Demokraták, de számukra a vezérlő erő nem a törvényesen beágyazott pluralizmus és a kisebbségvédelem, hanem a többségi hatalom. Az eredmény: liberális demokrácia – a stressz állapotában. A gazdaság letért a tömegtermelésről, sokan emiatt a vesztesek közé kerültek, mindez pedig meglazította a pártok kapcsolatait addigi szavazótáborukkal. De az uniós joganyag átvétele, valamint a fő pártok elkényelmesedése is utat nyitott azután az új politikai vetélytársaknak, elsősorban a populistáknak. Utóbbiak az esetek többségében egyszerűsítő, mi több akár igencsak ártalmas politikát kínálnak, amely megvalósulása esetén jelentős károkat okozhat. Idetartozik a gazdasági növekedés újra beindításának szándéka, a fenntartható jóléti állam, az adósságcsökkentés, vagy a jogkörök visszavétele az EU-tól. E feladatokkal a bejáratott pártok jobban meg tudnak birkózni, amíg életképes kormányzásra képesek. De nyitniuk kell az igazi változások és a sokszínűség felé, mert van igazság az őket érő populista bírálatokban. Az új megközelítésen túl az is szükséges, hogy több alapvető kérdést tegyenek fel saját maguknak, és hogy képesek legyenek igazi felhatalmazással gyakorolni a hatalmat. Ha nem fiatalodnak meg, akkor az embereknek egy fáradt politikai elit és a populisták közül kell választaniuk, utóbbiak azonban kevés megoldást kínálnak. Márpedig sokan nem szeretnének ilyen választás elé kerülni.