Guardian: A magyar jobboldal szakadékba viszi az országot

A Fidesz stratégiája mind inkább támaszkodik a gyűlöletbeszédre és a kisebbségek ostorozására. Az eredményből bőségesen csemegézhetnek azután az újfasiszta csoportok – írja kommentárjában a brit napilap.

2013. február 6., 10:11

Guardian

A megszállott magyar jobboldal politikai szakadékba viszi az országot – a baloldal nem találta meg a választ a cigányok elleni jobbos támadásokra, a virágzó antiszemitizmusra és az idegengyűlölő keresztény nacionalizmusra. Ezzel a címmel közöl helyzetértékelést a lap vélemény rovata. A cikk a hírhedt Bayer-féle ”állatos” kommentár legfontosabb passzusával indít. A kérdés ezek után az a szerző számára, miként vált elfogadhatóvá nyíltan feltárni ilyen érzelmeket egy európai államban, ráadásul egy olyan államban, amely élenjáró szerepet töltött be a Holocaustban? Megállapítja, hogy a gyűlöletbeszéd a magyar jobboldal meghatározó vonása volt már jóval 1989 előtt is. A demokratikus ellenzék egy része rokonszenvezett a Horthy-rezsimmel. Az MDF-vezetésben azután helyet kapott Csurka is. A Fórumot és egyre inkább harsány és tekintélyelvű utódját, a Fideszt, nagyrészt kritika nélkül támogatta az Európai Néppárt. Az új feltörekvő politikai osztályok nemigen utasították el a gyűlöletbeszédet, lásd a legutóbbi, Gyöngyösi-féle felszólalást. A fiatal demokraták Thatchertől vették a modelljüket, példaképnek azonban azokat a nagyiparosokat és üzletembereket választották, akik pénzelték a miniszterelnök-asszonyt. A párt sok tekintetben absztrakt kísérletnek tekinthető, célja, hogy bizonyítsa: lehetséges követni a thatcheri modellt, miközben jelentős részben körbeássák annak politikai alapját, ami vélhetőleg csak a felületet jelenti a nagytőke érdekeit tekintve.

Bayer hatékonyan képvisel egy zárt kört, a Fidesz belső bizalmasainak központi bizottságát. Amikor átvették a hatalmat, módosítottak egy sor törvényt, és bennfentes kultúrát vezettek be, hogy a forrásokat egy pár kiválasztott kezében összpontosítsák. A hazai tőke legfontosabb erőivel összefogva a pártelit hatalmi játékot folytat, a földtulajdonra épülő személyes vagyon felfuttatásával arisztokrata, feudális burzsoáziát akar teremteni, kiegészítve a szolgáltató szektorba tömörülő, viszonylag kicsi középosztállyal. Ahhoz nagy pénzek kellenek, hogy fenntartsák az erős kulturális és személyhez kötődő különbségeket a közéletben, mialatt az állam legfelső szintjén hatalmi központot építenek ki. Az biztos, hogy vastagon költenek a kommunikációra. kulturkampfot kezdtek, hogy eltávolítsák a színházaktól, múzeumoktól és operáktól mindazokat, akiknek megkérdőjelezhető a hűsége. Ráadásul a támogatók a fordulat után gyorsan bejelentették igényüket a médiára. A magyar jobboldal hangos, fülsértő és radikális – emellett hasznot húz különféle intézmények, nem utolsósorban a katolikus egyház beágyazott támogatásából. Az egyház híveket gyűjtött annak a kormánypolitikának, amely áldozatot csinál a szegényekből és összpontosítja a hatalmat. A kettő kapcsolata azt is jelentheti, hogy a Fidesz igazi állampárt lett. A katolikus egyház annak idején tele volt besúgókkal és az is nagyon valószínű, hogy a fiatal demokraták felső rétegeiben szintén találni olyanokat, akik ellenzékiként dolgoztak a titkosszolgálatnak.

A magyar jobboldal élenjáró médiaplatformokat és szilárd intézményi hálózatot hozott létre. A puzzle utolsó darabja a korszerű amerikai republikanizmus lemásolása, ideértve az intolerancia, a fundamentalista kereszténység és idegengyűlölő nacionalizmus mérgező keverékét. A Fidesz kihasználja a megdöbbentően édeskés tiszteletet a nemzet, a család és a mama süteménye iránt. Ha valaki szembe száll ezekkel a “jó dolgokkal”, akkor az kozmopolita (zsidó), bűnöző (cigány), nemileg eltévelyedett (meleg), illetve olyan ember, aki könnyíteni akar a börtönlakók helyzetén.Ez a fajta leegyszerűsített megközelítés fura karikatúráknak állítja be az ellenzéket, mielőtt az egyáltalán megszólalhatna. A Fidesz keményen politizál, hatékonyan hajtja végre az elképzeléseit. De hogy megerősítse az üzenetét, a stratégia mind inkább támaszkodik a gyűlöletbeszédre és a kisebbségek ostorozására. Az eredményből bőségesen csemegézhetnek azután az újfasiszta csoportok. A politikai repertoárt természetesen kiegészíthetjük az igazi gazdasági populizmussal. A széttagolt hivatalos ellenzék, amelyet főleg színtelen liberálisok és szociáldemokraták alkotnak, azt tapasztalja, hogy halálos tangót ad elő a jobboldal mind hatalmasabb, egyesült erőivel és minden év csak közelebb hozza a párost a még ismeretlen szakadék széléhez – írja a lap.

EBESZ

Különösen a devecseri és gyöngyöspatai romaellenes felvonulások után az Egyesült Államok azt várta volna, hogy a magyar kormány elítéli a Bayer Zsolt uszító cikkét. Erről az amerikai nagykövet beszélt az EBESz bécsi fórumán. Az európai romák védelmében elhangzott felszólalásában a diplomata sajnálattal állapította meg, hogy Navracsics Tibort leszámítva a Fidesz egyetlen vezetője és a part sem határolódott el a kommentártól. Pedig – mint mondta – jól kimutatható az összefüggés a gyűlöletbeszéd és az ilyen bűncselekmények között. Ezért a felszólította a fontos tisztségeket betöltő politikusokat, hogy utasítsák el az ilyesfajta megnyilatkozásokat és tevőlegesen lépjenek fel a tolerancia előmozdítására. Az amerikai nagykövet, aki az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet Állandó Tanácsában szólalt fel, azt hangoztatta, hogy a tagállamok vezetőinek el kell ítélniük az olyan gyűlöletbeszédet, mint amilyen a Bayer-féle cikk volt, ideértve hogy a publicista a végső megoldást sürgette.