Fürjes Balázs: Az egyetértési pontokat keresem

Fürjes Balázs államtitkárral a csütörtöki Keljfeljancsiban Fiala János beszélgetett

2022. február 24., 18:26

Szerző:

- Nagyon szomorú, ami eddig történt, de remélem, hamar vége lesz. Kevés ország érdekeltebb a békében, itt, Európa keleti felében, és Ukrajna közvetlen szomszédságában Magyarországnál. Érdekünk, hogy minél hamarabb úgy érjen véget a konfliktus, hogy ne hordozza magában újabb konfliktus kitörését. Ez a magyar érdek, ezt kell elsősorban figyelnünk.

- Felolvassam Szijjártó Péter és Karácsony Gergely ezzel kapcsolatos mondatait?

- Nem vagyok - Koltai Róbertet idézem a nyolcvanas évekből - Illetékes Elvtárs, aki mindenhez is értett. Van történelmi érdeklődésem, családi örökségem, ami meghatároz, ami antikommunista, nem feltétlen szovjet-orosz barát családi örökség. De ez nem az én asztalom, a diplomácia kényes világ. Arra kell figyelni, ami a magyar emberek és Magyarország biztonságát elsőrendűen érinti.

- Karácsony Gergely a következőket posztolta néhány órája: „A magyar kormány számára itt és most befejeződött a pávatánc. A magyar kormánynak vissza kell szereznie a cselekvőképességét, amit Orbán Viktornak Putyinnal kötött üzletei, és az orosz érdekeknek a magyar és az európai érdekekkel szemben folytatott kiszolgálása béklyóz. Ennek a politikának most kell véget vetni. Magyarország biztonságát, az európai békét az európai és a transzatlanti együttműködésben való részvétel és a közös cselekvés biztosítja csak. Ebben Magyarország, a magyar kormány nem lehet tovább a probléma része, csakis a megoldása.”

- Magyarország az egységes Európai Uniós álláspont részese, annak kialakításában, megszavazásában részt vett. A kampánynak tudom be ezeket a szavakat.

- Van-e hatásköre a fővárosi operatív törzsnek?

- Tegye mindenki oda a nyilatkozatok mellé azt, hogy országgyűlési választások előtt vagyunk. Magyarországnak fel kell készülnie minden helyzetre. Részben ugyanazt mondja Karácsony Gergely, amit a kormány cselekszik. A nemzetbiztonsági kabinet ülésezett és forgatókönyveket tekintett át, készen állunk a jobb és a kevésbé jó, kifejezetten rossz forgatókönyvekre is. Azért eveznék minden értelemben békésebb vizekre, mert értem, hogy nagy a kísértés a politikusok számára, de ne használjuk ezt a szomorú és veszélyes helyzetet politikai tőke kovácsolására.

- Karácsony Gergely tegnapi Facebook-posztjában megírta miért tették ki a Városházára az ukrán zászlót: „az ukrán emberek és Ukrajna melletti kiállásként. Korábban több európai polgármestertársammal közösen Kijev polgármesterének, tegnap Beregszász, Budapest testvérvárosának polgármesterének fejeztem ki szolidaritásomat. Kárpátalján több magyar ajkú honfitársunk is él, köztük fiatalok, akik rettegve várják, besorozzák-e őket.”

- Az egyetértési pontokat keresem, mert azok visznek előre. A kárpátaljai magyarság léte, sorsa, jövője minden magyar politikust felelős cselekvésre és szavakra kötelez. Egyetértek azzal, hogy nagyon kell vigyáznunk a kárpátaljai magyarokra, ezért óvatosan és felelősen nyilatkoznunk. Magyarország hivatalos szavazatával volt részese az Európai Unió álláspontjának, amely Ukrajna védelmében született. Azt is lehet mondani, hogy köszönöm Karácsony Gergely támogatását a magyar kormány álláspontjához.

- Mennyire befolyásolhatja hétköznapjainkat a háború?

- Minden krízishelyzetben fontos, hogy kellő komolysággal és felelősséggel viseltessünk a helyzet iránt, de a valóságosnál nagyobb mértékben ne dramatizáljuk. Rajtunk kívül álló kérdésről van szó, amit nem nagyon tudunk befolyásolni. Oroszország, Ukrajna és az Egyesült Államok a főszereplők. Bízom, gyorsan lezárul, és hétköznapjainkat sem addig, sem azután nem befolyásolja. De a hírfogyasztásunkban, hétköznapi beszélgetéseinkben jelen lesz. Az a fontos, hogy akiknek a dolguk, kellő felelősséggel és komolysággal ítéljék meg a helyzetet, és végezzék a háborús konfliktussal kapcsolatos munkájukat. Ne engedjük, hogy túlzott mértékben paralizáljon bennünket és rossz pszichózis alakuljon ki! Most például négy évre választanak a budaiak egyéni országgyűlési képviselőt. Polgári Magyarország és Budai megoldások az én nagyon tömör összefoglalásom, mit kínálok a budaiaknak, és ezen a programon nincs okom változtatni.

- Ezzel összefüggésbe hozható esemény volt a Hungary Helps programja…

- Igen, a programmal több százezer létében fenyegetett, üldözött kereszténynek segítünk. Ennek egyik módja, hogy a válságrégiók országaiból keresztény fiatalok ösztöndíjprogram keretében budapesti és vidéki egyetemeken tanulhatnak. Múlt hét péntek délutánján a Böszörményi úti Református templomban búcsúztattuk el a keresztfélévben végzett ösztöndíjasokat Herczegh Anitával, a program jószolgálati nagykövetével, Bogárdi Szabó István püspökkel és Azbej Tristannal, a Hungary Helps programért felelős államtitkárral. Most Budán abban a választókerületben került sor a programra, ahol indulok, és jól gondolták, hogy szívesen résztveszek a találkozón.

- Egy hónap múlva megnyitja kapuit a budai egyszülős családi segítő központ. Ez mi?

- Igen, kereken egy hónap múlva megnyithatja kapuit a Budai Egyszülős Családi Segítő Központ a Magyar Jakobinusok terén, a Déli pályaudvar mellett. Novák Katalinnal közösen javasoltuk a kormánynak, hogy biztosítsa a központ felállításának költségeit, sikerrel jártunk.

Az egyedülálló szülők és gyermekeik számára egy valódi második otthont, egy támogató közösségi teret hozunk létre számtalan gyakorlati segítséggel, szolgáltatással, gyermekfelügyeletet biztosító játszóházzal. Nagy Annával, az Egyedülálló Szülők klubjának elnökével rendszeresen kilátogatunk a helyszínre, ellenőrizzük, hogyan haladnak a munkálatok. A statisztikák mögötti emberi sorsok érdekelnek. Fontos, hogy ilyen ügyben személyes elkötelezettség legyen. Ma 300 ezer olyan magyar család él Magyarországon, félmillió gyerek él olyan családban, ahol valamilyen okból – halál, válás - egyedül maradt az egyik szülő. Ez nehéz élethelyzet. Főleg, ha valaki úgy marad egyedül, hogy a családi háló mérsékelten tud segíteni. Kisgyerek mellett munkába járni zsonglőrködés, nem könnyű élethelyzet. Ismerem belülről, neveltem úgy a két nagyobbik gyerekemet, hogy két hetet hol velem, hol a mamájukkal töltöttek. Nem egyszerű a munkanap, ha reggel kiderül, hogy valaki belázasodott. Lehet újra-szervezni. Eddig csak Pesten volt egyszülős családi segítő központ, most lesz Budán is. Ide jöhet bárki. Déli pályaudvar melletti léte azt fogja eredményezni, hogy Budapesten kívüli, agglomerációs településekről is érkeznek majd, és igény szerint a gyerekfelügyeletében, korrepetálásban, családi közös programok szervezésében fognak segítséget kapni, de jogi, munkakeresési, életvezetési, pszichológiai tanácsadás is lesz térítésmentesen. Március 21-én, az egyszülős családok világnapján nyit.

- Neves emberek állnak ki képviselőjelöltek támogatásáért. Fürjes Balázs mellett mások között: Szalóki Ágnes és Bagdy Emőke. Van kommentár?

- Minden ember támogatása megtisztelő, ismert vagy nem ismert, de Bagdy Emőke, az egyik legelismertebb klinika szakpszichológusa Magyarországnak, vagy Szalóki Ági, a fantasztikus előadó, dalszerző támogatása jól esett.

- A szükséges számú kopogtató cédula összegyűjtése után a standolás miről szól?

- Péntekig lehet aláírást gyűjteni. Ahány ívet felvettünk, azt vagy üresen, áthúzva, vagy aláírásokkal kell visszaadni. A szükséges aláírásokat én nyújtottam be elsőként a választókerületben. Azóta Kovács Gergely, a Kétfarkú Kutyapárt elnöke, és Hajnal Miklós, az ellenzéki jelöltje is leadta.

- Az immáron független Hajdu Máriáról keveset tudni…

- Én sem tudok, ugyanakkor múlt szombaton nagyon megtisztelő volt, hogy elképesztően gyorsan összegyűlt több mint 1700 aláírás, de gyűjtünk tovább. A kampányra úgy tekintek, mint egy találkozási lehetőségre, bárki odajöhet hozzám, és beszélgethetünk.

- Mennyire van béke a képviselőjelöltek között? Hajnal Miklós választási kifogással élt, de elutasította a választási bizottság.

- Buda mindig a béke szigete tudott lenni a kampányokban, most is van esély ezt megtartani. Szombaton minden jelölt a Széll Kálmán téren volt. Mindegyikükhöz odamentem, kezet fogtunk és sok sikert és tisztességes versenyt kívántam.

- Végül hétköznapi aktualitásokról. Volt-e újra találkozó Kiss Ambrus, főpolgármester-helyettessel, és ha igen, miről volt szó?

- Háború ide, vagy oda, fontosnak tartom, hogy elvégezzük a hétköznapi munkánkat. A főpolgármester-helyettessel az Egészséges Budapest Programról egyeztettem, amiben a kormány évente tízmilliárd forintot ad kerületi önkormányzatoknak a kerületi orvosi rendelők korszerűsítésére. Hogy ezt pontosan milyen arányban osszuk el idén, melyik kerület milyen forrást kapjon, erről volt szó. Egy olyan javaslatot is tettem a főpolgármester-helyettes úrnak, hogy óvjuk meg a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsát - az együttműködés intézményét - a kampányhangulattól, ezért majd a választás után legyen ismét közös ülés, miközben rengeteg olyan ügy van, amit „ülésen kívül” is előre mozdíthatunk. Rugalmasságot kértem ahhoz, mikor beszélünk legközelebb. Ráfordulunk a kampányfinisre, arra koncentrálok, hogy a budai polgárokkal találkozzak, emellett a kormányzati munkámat elvégezzem. Ezért az is előfordulhat, hogy nem mindegyik csütörtök reggel fogok ráérni a Keljfeljancsi számára…

(Kiemelt kép: Fürjes Balázs. Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.