Furcsa rendfenntartók a Józsefvárosban
A Józsefvárosi Önkormányzat, önmagát a törvények fölé helyezve, nemrégiben megalapította a „Jófiúk” becenévre hallgató, jórészt volt rendőrökből álló biztonsági szolgálatát, akik három fekete, tetőreflektorral felszerelt katonai terepjáróval járják a kerület bűnügyileg fertőzött, elgettósodott, teljes leszakadás szélén lévő részeit, és „fenyítik be” az általuk gyanúsnak vélt elemeket, köztük rendes, törvénytisztelő állampolgárokat is – számolt be a commmunity.hu.
Még csak nem is polgárőrök, akik szolgálatban közfeladatot ellátó személynek minősülnek, tehát bizonyos büntetőjogi védelem illeti meg őket. Amit ez a szervezet végez – mármint ha ezt nem egy hivatalos, intézkedésre jogosult személy, azaz rendőr vagy közterület-felügyelő jelenlétében teszi –, az bizony lehet tiltott rendfenntartó tevékenység, vagy legalábbis keltheti annak látszatát, amely másokban félelmet és megbotránkozást okozhat, beleértve ebbe a tisztességes, jogkövető állampolgárokat is, és nem csupán a biztonsági szolgálat elsődleges célpontjaiként szolgáló prostituáltakat, kábítószer-kereskedőket, hajléktalanokat. Utóbbiak kriminalizálása, a közterületekről való fenyegető elkergetése különösen aggasztó, mint ahogyan az is, hogy a VIII. kerületi önkormányzat a közterületen való életvitelszerű tartózkodást akár elzárással sújtható szabálysértéssé minősítette, amely rendelkezést mind a civil szervezetek, mind pedig az ellenzéki pártok igencsak hevesen bírálták.
A témánál maradva: a Jófiúk névre hallgató biztonsági szolgálat esetében további probléma, hogy az egyenruha, a bakancs, a láthatósági mellény és a nyakban/mellényzseben lógó jelvény a laikusok számára igencsak megtévesztő lehet. A jogtalan intézkedés alá vont állampolgár könnyen azt gondolhatja, hogy ezek az emberek valamiféle hivatalos, hatósági jogkörrel rendelkező szerv szolgálatában állnak, tehát jobb nem ellenállni nekik, hiszen megjelenésükben erősen emlékeztetnek a rendőrökre vagy a közterület-felügyelőkre. Az már megint egy másik, ugyancsak összetett probléma, hogy a rendőrök és az önkormányzati alkalmazásban álló közterület-felügyelők (szabálysértési ügyekben intézkedő, kvázi önkormányzati rendőrök, hivatalos személyi jogállásban, de meglehetősen korlátozott jogkörrel) bizonyos típusú egyenruhái is a megtévesztésig hasonlítanak egymásra.
Aggályokra okot adó jelenség, hogy amit civileknek nem szabad, azt önkormányzati alkalmazásban álló biztonsági őröknek törvényi felhatalmazás nélkül is lehet. Érdekes, hogy pont az a Kocsis Máté nevű VIII. kerületi polgármester nem látszik ismerni a hatályos jogszabályokat, aki egyúttal a Parlament Rendészeti Bizottságának is az elnöke, tehát gyakorlatilag ő a belügyminiszter után következő legbefolyásosabb, rendészeti kérdésekben illetékes kormánypárti politikus az országban.
Arról sincs túl sok információ, hogy vajon mennyibe is kerül az adófizetőknek a seriffesdit játszó önkormányzat biztonsági szolgálatának fenntartása. Egy riport szerint évi nyolcvanmillió forintba, azaz emberenként átlagban évi nyolcmillióba, mivel a testület egyelőre csupán tíz főből áll. Ez az összeg nyilván nem elsősorban a fizetésüket fedezi, hanem a bevallottan csúcstechnikát alkalmazó infrastruktúrát, az autók üzemanyagköltségét stb., ugyanakkor megint csak érdekes tényező, hogy a szociális ellátásokra, hajléktalanok elszállásolására egyre kevesebb a pénz, ellenben közpénzen szervezett, látszólag a szürke zónában, tisztázatlan módon szabályozva működő rendészeti szervekre és a hajléktalanok, valamint egyéb hátrányos helyzetbe szorult emberek megfélemlítésére és zaklatására bőven jut forrás.