Földpályázatok: a legfőbb ügyészhez fordul az LMP
Az LMP a volt államtitkár friss elemzéséből is látható visszaélések kapcsán a Legfőbb Ügyészhez fordul. A párt tudni akarja, történt-e bűncselekmény a földpályázatok esetében, történt-e visszaélés a pontozási rendszerrel és megvalósult-e bűnszervezetben elkövetett vesztegetés, befolyással való üzérkedés. A most Borsodban bérbe adott összes állami föld több mint fele a Fideszhez, illetve Tállai András államtitkár családjához és ismerőséhez köthető vállalkozáshoz került.
Ángyán József volt vidékfejlesztési államtitkár újabb megdöbbentő elemzése jelent meg a kielegyenafold.hu honlapon, amely ezúttal a Borsodi Mezőség területén lezajlott állami földbérlet pályázatok eredményeinek tanulságát vonja le. Ez röviden úgy fogalmazható meg, hogy a Fidesz Borsodban ott folytatta az állami földek szétosztogatását, ahol Fejér megyében abbahagyta, és egy pillanatig nem érdekli, hogy ezeknek a földeknek nem saját holdudvara, hanem a kis- és közepes családi gazdálkodók megélhetését, fejlődését kellene biztosítani – írja az LMP.
A helyzetet súlyosbítja, hogy a borsodi mezőségi állami földekre korábban született egy pályázati kiírás, aminek bírálati szempontjait több körben egyeztették a helyi gazdákkal, és ami tekintetbe vette a nemzeti park szempontjait is, hiszen többnyire speciális természetvédelmi kezelést igénylő földterületekről van szó. Ezt a kiírást a gazdálkodók felháborodására a határidő lejártakor visszavonták, és az újabb pályázatot szinte teljesen az LMP által már sokszor bírált általános, szubjektív pontrendszerrel írták ki. Ennek eredménye lett az, hogy az összes bérbe adott föld több mint fele a Fideszhez, illetve Tállai András államtitkár családjához és ismerőséhez köthető vállalkozáshoz került.
Az LMP felháborítónak találja az Ángyán József elemzéséből is látható visszaéléseket és a Legfőbb Ügyészhez fordul. A párt tudni akarja, történt-e bűncselekmény a földpályázatok esetében, történt-e visszaélés a pontozási rendszerrel és megvalósult-e bűnszervezetben elkövetett vesztegetés, befolyással való üzérkedés.
"Emellett egyetértünk a volt államtitkár javaslataival, hiszen az LMP is rengetegszer követelte már, hogy mind a pályázatokat, mind azok bírálatát haladéktalanul hozzák nyilvánosságra, és állítsák le a további szerződéskötéseket mindaddig, amíg egy teljesen új, átlátható, objektív bírálati kritériumokra támaszkodó pályázati rendszert nem hoznak létre. Csak egy ilyen, új pályázati kiírás érheti el valóban azt az eddig csak hangoztatott célt, hogy földhöz és megélhetéshez juttassa a helyben élő családi gazdálkodókat" – állapítja meg a párt.
A MSZP feljelentést tett
A Magyar Szocialista Párt a Borsod megyei állami földek bérbeadásáról megjelent információkra alapozva ismeretlen tettes ellen, hivatali visszaélés gyanúja miatt büntető feljelentés tesz. Mint írják, a Népszabadság cikke alapján feltételezhető, hogy az állami földek bérbeadásáért felelős döntéshozók jogtalanul okoztak hátrányt azoknak a gazdáknak, akik a pályázati szempontrendszer ismeretében szabályosan igényeltek földterületet, egyúttal jogosulatlan előnyhöz juttattak egy előre kiválasztott üzleti kört.
A feljelentést – amelynek egyetlen célja, hogy az állami földbérlet-pályáztatás körüli visszaélések elkövetőit megnevezze, majd méltó büntetésben részesítse – az MSZP ismeretlen tettes ellen teszi.
Ángyán: A patkányt ki kell hozni a fényre
A januárban lemondott államtitkár tavaly nyáron észlelte először, hogy a kormány szembe megy a meghirdetett agrárpolitikájával. Egy ideig úgy gondolta, belülről tud változtatni, most azonban azt mondja: kívülről többet lehet tenni. A mezőgazdaság megfelelő működtetése nemzetbiztonsági jelentőséggel bír, hiszen nem csupán a közvetlenül érintett agrártársadalmat, hanem az élelmiszeriparon keresztül a teljes lakosságot és a gazdaság jelentős részét befolyásolja, kezdte előadását Ángyán József korábbi vidékfejlesztési államtitkár Biatorbágyon.
A helyi és környékbeli gazdálkodók részvételével rendezett összejövetelen Ángyán azt mondta: az államnak az volna a feladata, hogy a helyi gazdákat hozza helyzetbe a spekuláns tőkebefektető társaságokkal szemben, hiszen utóbbiakat csak a haszon vezérli, miközben nem törődnek a helyben élők sorsával. Ángyán szerint a spekuláns tőke esetében lényegtelen, hogy külföldi, vagy magyar, hiszen az utóbbi sincs tekintettel a helyben élők érdekeire. Ráadásul – offshore cégek beiktatása révén – sokszor a közterhekből is csak minimális részben veszi ki a részét, miközben támogatások formájában óriási mennyiségű közpénzhez jut - írta az
ATV.A korábbi államtitkár példát említve azt mondta: a három legnagyobb mezőgazdasági tőkebefektető társaság összesen 10 milliárdnyi állami támogatást kapott, miközben a teljes tanyaprogramra csak egymilliárd forint áll rendelkezésre. A tőkebefektető társaságokkal kapcsolatban Ángyán Csányi Sándor, Leisztinger Tamás és Nyerges Zsolt nevét említette. Arról is beszélt, hogy lemondása óta szisztematikusan vizsgálja az állami földek bérbeadását: eddig Fejér és Borsod megye adatait összesítette, és kiderült: a földek 80 százalékát nem helyi gazdálkodók, hanem távoli tőkés társaságok nyerték el. A földbérlet nagy üzlet: a földalapú uniós támogatás révén 100 hektár évente körülbelül 6,5 millió forint biztos bevételt jelent akkor is, ha a bérlő meg sem műveli a földet. „És itt nem 100 hektárokról van szó”, tette hozzá Ángyán.
A korábbi államtitkár a folyamat visszafordításának esélyéről azt mondta: a patkánnyal nem lehet megütközni a csatornában, hanem ki kell hozni a fényre. Az oligarchikus szervezetekkel szemben mindaddig nincs esély, míg azok meg tudnak egyezni a háttérben a politikai döntéshozókkal. Ángyán éppen ezért járja a vidéket, találkozik a „mindenről pontosan tudó” helyi gazdákkal, és kimutatásokat készít, illetve publikál. Úgy véli, a széles nyilvánosság erejével van még esély változásokat kikényszeríteni. Bár, tette hozzá a rendezvény címére utalva, a 24. órában vagyunk.