Fideszes tempó: mint a legsötétebb diktatúrában

Politikai agressziónak, a legsötétebb diktatúrák idejére emlékeztető gyakorlatnak nevezi Szanyi Tibor a szocialista kampány politikai irányítója azt, hogy Molnár Gyula Újbuda MSZP-s polgármester-jelöltjét a választás előtt pár nappal idézték be a rendőrségre.

2010. szeptember 29., 10:38

Egy ingatlan tulajdonjogának átruházása kapcsán hivatali visszaélés miatt gyanúsítottként hallgatta meg a Központi Nyomozó Főügyészség Lakos Imrét, a XI. kerület alpolgármesterét kedden, továbbá keddre idézte gyanúsítotti kihallgatásra Molnár Gyulát, a kerület polgármesterét - közölte a főügyészség szóvivője az

InfoRádióban.

Fazekas Géza az ügy előzményeiről elmondta, hogy az egyik XI. kerületi önkormányzati képviselő 2007 októberében tett feljelentést hivatali visszaélés miatt több, a Lágymányosi öböl környékén levő ingatlannal összefüggésben. A Fővárosi Főügyészség a nyomozás lefolytatásával a Budapesti Rendőr-főkapitányságot bízta meg, de 2009 decemberében egy ingatlan vonatkozásában az ügy a Központi Nyomozó Főügyészségre került. Fazekas Géza erről azt mondta: olyan személy érintettsége merült fel, akivel szemben a főügyészség jogosult eljárni.

A Központi Nyomozó Főügyészség jár el többek között országgyűlési képviselők ellen, így vélhetően Molnár Gyula miatt került át hozzájuk a nyomozás.

Lakos Imre gyanúsításával kapcsolatban a szóvivő azt mondta: a vagyongazdálkodásért felelős alpolgármester a posztjából fakadó függőségi viszonyt kihasználva a hivatali helyzetével visszaélt, hogy egy kft.-nek előnyt szerezzen. Kifejtette: a cég a XI. kerületben, a Dombóvári és Budafoki utak sarkán levő ingatlant szerette volna megszerezni, mert a környező ingatlanok már a tulajdonában álltak.

Az ügyészség álláspontja szerint a tulajdonjogot az államháztartási törvény előírásait megkerülve juttatták át a gazdasági társaságnak, mivel nem történt nyilvános versenytárgyalás. Mindez a nyomozóhatóság szerint a polgármester és az alpolgármester tudtával történt.

Lakos Imre panasszal élt a gyanúsítás ellen és megtagadta a vallomástételt. Ügyvédje, Papp Gábor azt mondta: törvénysértőnek és alaptalannak találják a gyanúsítást. Az ügyvéd különösnek nevezte, hogy egy 2006-os ingatlanüggyel összefüggésben öt nappal az önkormányzati választás előtt gyanúsították meg Lakos Imrét, aki a Lokálpatrióták Újbudáért Egyesület támogatásával indul az egyik egyéni képviselői helyért.

Fazekas Géza elmondta azt is, hogy keddre gyanúsítottként idézték Molnár Gyulát, de ő nem jelent meg az ügyészségen, magát előzetesen nem mentette ki.

El a kezekkel!

- El a kezekkel Molnár Gyulától! – reagált Szanyi Tibor, az MSZP kampányának politikai irányítója egy közösségi portálon. A szolidaritási nyilatkozat szerint – amelyhez Pásztor Tibor V. kerületi polgármesterjelölt is csatlakozott - Molnár sikeres polgármester és esélyes jelölt Újbudán, aki ellen öt nappal az önkormányzati választások előtt ügyészségi hajsza indult egy 2006-os ügy kapcsán, amely fideszes feljelentésre indult.

Mint írja: az ügyészség immár több mint 1000 napja „nyomoz”. A minap ugyanebben az ügyben meggyanúsították Lakos Imre (ex-SZDSZ, most független) alpolgármestert, s immár vele párhuzamosan Molnár Gyula esetében is nyilván ez a cél – írja Szanyi, aki úgy fogalmaz: „Az MSZP önkormányzati választási kampányának politikai vezetőjeként és felelőseként kijelentem, hogy ezt az eljárást nyílt politikai agressziónak tekintjük. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy egy évek óta tartó hatósági vizsgálat épp a választások előtt pár nappal jusson abba a szakaszba, amely egy szocialista polgármester-jelölt ügyészségi idézéséről szól. Az MSZP teljes pártközössége nevében messzemenő szolidaritásunkról biztosítjuk Molnár Gyulát, és felhívjuk Budapest, Magyarország és az Európai Unió minden jó érzésű polgárát, hogy emelje fel a szavát a legsötétebb diktatúrák idejére emlékeztető gyakorlat ellen”.

Szanyi nyilatkozatában azt írja: „Kikérjük magunknak, hogy a Fidesz és immár a kormány lakájmédiája előbb értesüljön az ügyészség szándékairól, mint az érintett maga. Emberileg is vállalhatatlan, hogy egy kampány kellős közepén magukat tudósítónak nevező sajtómunkások ebben a játszmában kollaboránsként részt vegyenek. A végsőkig elutasítjuk azt is, hogy a hatóságok egy kampányrendezvényt használjanak fel egy ellenzéki politikus meghurcolására. El a kezekkel Molnár Gyulától!”

Molnár Gyula: a Kopaszi-gát ügyét már lezárták

A Kopaszi-gát ügyét a hatóság már lezárta bűncselekmény hiányában, arról pedig hivatalosan még nem értesült, hogy a Dombóvári út és a Budafoki út sarkán álló állami ingatlan eladása ügyében meg akarja hallgatni a hatóság - közölte Molnár Gyula XI. kerületi polgármester kedden az MTI-vel.

A polgármester a Fidesz "egyértelmű politikai támadásának" tartja a Magyar Hírlap keddi cikkét, amelyben azt írták, hogy kihallgatják a Központi Nyomozó Főügyészségen az SZDSZ-ből kilépett Lakos Imrét, a XI. kerület alpolgármesterét, akit várhatóan meggyanúsítanak a Kopaszi-gát körüli visszaélések miatt. A lap szerint a Lágymányosi-öböl privatizációjával kapcsolatban már felvetődött Molnár Gyula MSZP-s polgármester felelőssége is, és szerdán őt is meghallgatja az ügyészség - számolt be a

HírExtra.

Molnár Gyula közleményében emlékeztet rá: a Kopaszi-gát ügyét mind a rendőrség, mind az ügyészség lezárta. A Budapesti Rendőr-főkapitányság bűncselekmény hiányában megszüntette az igazságügyi ingatlanszakértő bevonásával tartó nyomozást, és megvizsgálta az ügyet a Fővárosi Főügyészség is, amely megalapozatlannak minősítette Schneller Domonkos fideszes képviselő állításait.

A polgármester idézi a főügyészséget, amely szerint a "Lágymányosi-öböl fejlesztése során sem Molnár Gyula polgármester, sem az újbudai városvezetés nem követett el hivatali visszaélést és különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelést. Az önkormányzati földterületekkel törvényesen, a kerület érdekében eljárva, a képviselő-testület felhatalmazásával gazdálkodtak".

Molnár Gyula ugyanakkor utalt rá, hogy a jelenleg is folyó nyomozás a Dombóvári út és a Budafoki út sarkán álló állami telek értékesítése ügyében indult.

"Ha egy állami telek értékesítése ügyében (...) több mint ezer napja folyó vizsgálat a választások előtt négy nappal jut el abba a stádiumba, hogy egy esélyes polgármesterjelöltet az ügyészségre kell hívni, a helyettesét pedig meggyanúsítani, akkor az önmagáért beszél, és nem kívánom kommentálni" - szögezte le a polgármester.

Hangsúlyozta: megdöbbentőnek tartja, hogy a Hír Tv riporterétől kellett megtudnia, hogy az ügyészség ebben az ügyben akarja meghallgatni, a Magyar Hírlapban pedig már az időpontot is olvashatta. "Én a mai napig hivatalosan nem értesültem sem a meghallgatás témájáról, sem pedig annak időpontjáról" - írta Molnár Gyula.