Fidesz: Magyarország felállhat a szégyenpadról

A hírre, miszerint hazánk kikerülhet a túlzottdeficit-eljárás alól, a Fidesz elsősorban elmúltnyolcévezett. A Jobbik úgy vélte, indokolatlan a kormányzati sikerpropaganda. A DK szerint „Orbán ünnepel, a magyarok millióinak azonban nincs rá oka”. Az LMP úgy látta, a Magyarország ellen folyó túlzottdeficit-eljárás megszüntetése lehetőséget ad arra, hogy a kormányzat szakítson a megszorítások 25 éve zajló politikájával. Az Együtt 2014 szerint „kegyetlen és embertelen gazdaságpolitikára” volt szükség ahhoz, hogy kikerüljünk az eljárás alól. Az MSZP pedig közölte, hogy a deficiteljárás már 2011-ben megszűnhetett volna, csakhogy „a magyar emberek pénzének egy igen nagy hányadát elvitte a cica, egész pontosan a Simicska nevű macska”.

2013. május 29., 19:03

Magyarország felállhat arról a szégyenpadról, ahová a Gyurcsány-Bajnai-kormányok ültették – így kommentálta az országgal szembeni túlzottdeficit-eljárás megszüntetésére irányuló javaslatot Puskás Imre, a költségvetési bizottság fideszes alelnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.

Az Európai Bizottság elismerte Magyarország teljesítményét, a magyar kabinet erőfeszítéseit, ez pedig mindannyiunk sikere – mondta a kormánypárti politikus, miután a brüsszeli testület bejelentette, hogy a Magyarország ellen 2004-ben indított túlzotthiány-eljárás megszüntetését javasolja a pénzügyminiszterek tanácsának. A bizottság döntése feljogosítja a kormányoldalt arra, hogy úgy számoljon: Magyarország már idén is gazdasági növekedést fog produkálni – tette hozzá Puskás Imre.

Úgy fogalmazott: Magyarország azért került korábban szégyenpadra, mert a Gyurcsány-Bajnai-kormányok olyan gazdaságpolitikát folytattak, amely miatt az ország képtelen volt teljesíti az uniós hiánykövetelményt, és súlyosan eladósodott.

Jobbik: Indokolatlan a kormányzati sikerpropaganda

A Jobbik szerint „noha úgy tűnik, a magyar emberek sokszoros megsarcolása árán” Magyarország kilenc év után kikerül a túlzottdeficit-eljárás alól, indokolatlan a kormányzati sikerpropaganda.

Volner János az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese közleményében úgy fogalmaz: a folyamatos gazdasági visszaesést mindössze egyszer szakította meg egy szerény növekedés, ugyanakkor „tragikus a helyzet” az államadósság és a foglalkoztatás terén. Előbbi a magyar emberek 3000 milliárd forint nyugdíjcélú megtakarításának elköltése után is brutálisan magas szinten van és nem csökken, utóbbi pedig csupán a közfoglalkoztatottak számában mutat növekedést, mely szociálpolitikai és nem gazdaságpolitikai téren nevezhető előrelépésnek.

A Jobbik úgy véli: egyre nagyobb méreteket ölt az elszegényedés, a fiatalok elvándorlása és a korrupció, a hazai kis- és középvállalkozói szektor pedig továbbra is versenyhátrányban van a multikkal szemben.

DK: Csak névleges egyensúlyról van szó

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint az Európai Bizottság a túlzottdeficit-eljárás megszüntetésével „ajándékozta meg harmadik születésnapjára az Orbán-kormányt”. Bauer Tamás, az ellenzéki párt alelnöke MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmaz: „Orbán ünnepel, a magyarok millióinak azonban nincs rá oka”.

A DK álláspontja szerint az Európai Bizottság egyszerű mutatókon méri az államháztartás állapotát, és ezek a mutatók 3 százalék alatti hiányt mutatnak, csakhogy itt névleges egyensúlyról van szó, amely „leplezi a súlyosbodó feszültségeket”.

Bauer Tamás úgy véli: a névleges egyensúly ára, hogy a kormány felélte hárommillió ember nyugdíjcélú megtakarításait, illetve, hogy a kormány olyan különadók kivetésével pótolta az egykulcsos adó révén kiesett bevételeket, amelyek a növekedésben kulcsszerepet játszó nagyvállalatokat terhelték. Emiatt Magyarországon nincs növekedés, az előttünk álló években nem bővülnek a költségvetés forrásai, tehát nem lesz mód az állam fejlesztési és szociális feladatainak finanszírozására. Ez hosszú éveken át okoz majd súlyos hiányt rászoruló honfitársaink megélhetésében.

A DK szerint a névleges egyensúly ára az is, hogy a kormány olyan jóléti kiadások megnyirbálásával csökkentette a kiadásokat, amelyek veszélybe sodorták az oktatást, az egészségügyet, a munkanélküliek és a rokkantak ellátását. Ez már ma is súlyosan veszélyezteti magyarok millióinak egészségét, és a következő évtizedek Magyarországának felkészültségét a huszonegyedik század mind nehezebb kihívásaira.

LMP: Lehetőséget kaptunk a megszorító politikával való szakításra

Az LMP szerint a Magyarország ellen folyó túlzottdeficit-eljárás megszüntetése lehetőséget ad arra, hogy a kormányzat szakítson a megszorítások 25 éve zajló politikájával. Schiffer András, a párt társelnöke szerint úgy is ki lehetett volna kerülni az eljárás alól, hogy eközben „nem véreztetik ki az oktatást, az egészségügyet és a szociális szférát”.

Schiffer András az LMP Brüsszelben tartózkodó társelnöke az MTI-nek telefonon azt mondta, hogy Orbán Viktor kormányfő „sok millió ember nyomorba taszításával” fizetett azért, hogy Magyarországot kiengedjék a túlzottdeficit-eljárás alól.

Hangsúlyozta, hogy az eljárás 2004-ben az Orbán- és a Medgyessy-kormányok felelőtlen költségvetési politikájának köszönhetően indult, majd a Gyurcsány-, Bajnai és Orbán-kormányok „megszorító csomagjait kellett leszenvednie a magyar társadalomnak”.

A kormányfő most, amikor ünnepel, elfelejtkezik arról, hogy hivatalba lépése után pár nappal még azért próbált lobbizni Brüsszelben, hogy Magyarországnak nagyobb mozgásteret engedjenek az államháztartási hiány tekintetében – emlékeztetett.

A társelnök magát a döntést egy gazdaságpolitikai fordulat lehetőségeként értékelte, mert most szakítani lehetne a „megszorítások” 25 éve zajló politikájával. Hozzátette: eközben viszont semmilyen garancia nincs arra, hogy a kormány nem kezd el felelőtlenül költekezni a választási évben.

Arra is kitért, hogy az LMP már három költségvetési tervezés során is bemutatta, hogy egy felelős költségvetési politika lehetőséget ad a gazdasági irányváltásra. Véleménye szerint ezért úgy is ki lehetett volna kerülni a túlzottdeficit-eljárás alól, hogy „nem véreztetik ki az oktatást, az egészségügyet és a szociális szférát”.

Együtt 2014-PM: Kegyetlen és embertelen gazdaságpolitikával kerültünk ki az eljárás alól

Az Együtt 2014-Párbeszéd Magyarországért (PM) választási szövetség véleménye szerint a magyarok emberfeletti teljesítménnyel viselték el azt „a kegyetlen és embertelen gazdaságpolitikát”, amelyre a kormánynak szüksége volt ahhoz, hogy kikerüljünk a túlzottdeficit-eljárás alól – mondta budapesti sajtótájékoztatóján Scheiring Gábor.

Scheiring Gábor független képviselő azt mondta, az emberek az elmúlt három évet jellemző kegyetlen gazdaságpolitika ellenére élnek, dolgoznak és gyermeket nevelnek. Hangsúlyozta, hogy eközben a fizetések egyre kevesebbet érnek, a gyermeknevelést segítő támogatások csak a leggazdagabbaknál nőttek, a bérpótló támogatások csökkennek és a társadalom elszegényedik.

Az Együtt 2014-Párbeszéd Magyarországért választási szövetség szerint a kormánynak arra lett volna szüksége, hogy egyigazságos, kiszámítható és fenntartható pályára állítsa a gazdaságot. Ennek során egy többkulcsos adórendszert kellett volna bevezetni – tette hozzá.

Scheiring Gábor kijelentette: semmiféle okot nem látnak az ünneplésre, mert a kormányzati gazdaságpolitikáért a magyar emberek súlyos árat fizettek.

MSZP: Jó hír az eljárás tervezett megszüntetése, de az árát a szegények fizették meg

Az MSZP jó hírként értékeli a Magyarországgal szembeni európai uniós túlzottdeficit-eljárás megszüntetésére irányuló javaslatot. A szocialisták szerint azonban ennek árát az elmúlt három évben a szegények fizették meg.

Szanyi Tibor, az MSZP elnökségi tagja elmondta, azért is fontos a deficiteljárás megszüntetése, mert nem negyedévente, hanem évente kellene egyeztetni az Európai Unióval a gazdaságpolitikai intézkedéseket, ami nagyobb mozgásteret ad a kormánynak.

Hozzátette: a döntés bizonyítja, hogy az Európai Bizottság számok alapján, részrehajlás nélkül határoz a tagállamok gazdasági-pénzügyi mutatóinak megítélésekor. Szerinte a javaslat csattanós válasz azoknak, akik azt állítják, a különböző uniós testületek „utaznak Magyarországra”.

Ugyanakkor a túlzottdeficit-eljárás újraindulhat, ezért a kormány a választási kampány közeledtével sem kezdhet költekezésbe – hívta fel a figyelmet.

Az MSZP-s politikus azt is hangsúlyozta, hogy a kormány három év alatt 3000 milliárd forintos megszorítást hajtott végre, döntően a szegények rovására azért, megszűnjön az országgal szembeni hiányeljárás.

Úgy fogalmazott: az áldozatvállalásból nem vették ki a részüket a 16 százalékos jövedelemadó előnyeit élvező kormánytagok, az „orbáni focipályákon vonagló milliárdosok” és általában azok a gazdag emberek, akiktől ez elvárható lett volna. Ezért – folytatta – az MSZP célja 2014 után az, hogy a gazdagok több, míg a szegények az eddiginél kevesebb áldozatot hozzanak a hiány alacsonyan tartásáért.

Szanyi Tibor azt is kijelentette, hogy a Magyarországgal szembeni deficiteljárás már 2011-ben megszűnhetett volna, csakhogy „a magyar emberek pénzének egy igen nagy hányadát elvitte a cica, egész pontosan a Simicska nevű macska”. Mint mondta, a Közgép Zrt.-nek juttatott megbízások nélkül az ország már két éve kijuthatott volna a deficiteljárás alól.

Arra a kérdésre, hogy – miután a szocialista kormányok a megszorítások ellenére sem tudták 3 százalék alá szorítani a költségvetési hiányt – gratulál-e az Orbán-kormánynak a teljesítményéhez, Szanyi Tibor úgy felelt: az embereknek gratulál, „amiért kibírták”.