Fidesz a szaktárcához: mitől drágák idén a tankönyvek?
- A Fidesz felszólítja az Oktatási és Kulturális Minisztériumot, hogy vizsgálja ki, indokolt volt-e Sulinova Kht.-nak 200 millió forintos támogatás nyújtani, illetve hozza nyilvánosságra, ki részesült abból a hétmilliárd forint EU-támogatásból, amit tankönyvfejlesztésre kapott Magyarország - mondta Koszorús László, a Fidesz országgyűlési képviselője szerdán Budapesten sajtótájékoztatón, amelyről az MTI számolt be.
A tárcának magyarázatot kell adnia arra, miért nem fejlesztésekre ment ez az összeg, miért egy cég "nyerészkedett" ezen a támogatáson - fogalmazott a politikus a minisztérium előtt. A Fidesz tájékoztatást vár arról is, miként alakul a tankönyvek ára a jövőben Magyarországon, hiszen - mint fogalmazott - idén soha nem látott mértékben emelkedtek a tankönyvek és tanszerek árai.
"Ha az oktatási minisztérium az elmúlt időszakban nem nyúlta volna le az EU-s pénzeket, bizonyára olcsóbbak lehettek volna a tankönyvek" - jegyezte meg a Fidesz országgyűlési képviselője.
A Sulinova ügy előzményeiről azt mondta: a hétmilliárd forintos EU-támogatásból 1,4 milliárd olyan könyvek fejlesztésére ment el, amelyekből 18-at sikerült az oktatásba integrálni. A maradék közel 500 könyv nincs forgalomban, ezekről nem tudunk semmit - fejtette ki. Kitért arra is, hogy a maradék pénzt az iskolák kapták meg ezen kísérleti könyvek megvásárlására.
Lényegében egy céget támogatott a minisztérium, és nem arra fordították a pénzt, hogy a tankönyvek olcsóbbak legyenek - fogalmazott Koszorús László.
Felháborítónak és arcpirítónak mondta, hogy - mint fogalmazott - az ügyek kivizsgálása helyett Hiller István miniszter egy cég támogatására 200 millió forint pluszpénzt utalt át. Közölte, írásbeli kérdést nyújt be az Országgyűlésben, amelyben magyarázatot kér a minisztertől.
Az oktatási tárca azt közölte: jogi lépéseket tett a Magyar Nemzettel szemben a minisztérium háttérintézménye, a Sulinova Kht. által kifejlesztett tankönyvekről szóló írás miatt.
A lap keddi száma szerint az oktatási tárca "felelősségre vonás helyett 200 millió forintot ad a szerzői jogdíjak utólagos rendezésére" az Educatio Kht.-nak. Az oktatási tárca közleményében ezt légből kapott rágalomnak nevezte.
A minisztérium közlése szerint a valóság az, hogy az Educatio Kht. a tananyagok véglegesítéséhez szükséges munkálatokat a Nemzeti Fejlesztési Terv keretében, európai uniós forrásból valósítja meg. A hétmilliárd forintos EU-forrással kapcsolatban a közlemény leszögezi: ez az összeg nem tankönyvfejlesztésre állt rendelkezésre.
Az Educatio Kht. ugyancsak közleményt adott ki; ebben azt írták: nem kerülhet a tankönyvpiacra "jogilag tisztázatlan" oktatási anyag. A kht. nem adott ki olyan tankönyveket, amelyek a szerzői jogi törvényt megsértenék - szögezték le.
A kht. közlése szerint azért nem szerezték meg az említett szerzői jogokat, mert az csak az "utolsó lépés a fejlesztés végén".
Jelezték: eddig egyetlen kiadótól sem kaptak kifogást, ami szerint "bizonyos szövegrészeket az ő tankönyveikből loptak el".