Európában is tarol a Trump-henger?

Az elkövetkező hetekben három fontos esemény lesz Európában, amely alapvetően hatással lesz az Európai Unió jövőjére. A tét, hogy a Trump-henger-effektus, azaz a politikai radikalizmus térnyerése és a kiszámíthatatlanság, szürrealizmus növekedése erősödik-e Európában is.

2016. november 24., 16:05

A Polfogadás múlt heti eseményei közül most a nemzetközi fogadási eseményekből szemlézünk, amelyek élénken foglalkoztatják a fogadóinkat.

Ausztriában másodszor tartják meg a köztársasági elnökválasztás második fordulóját. A májusban tartott – és most megismétlendő – voksolást a függetlenként induló, de korábbi zöldpárti elnök, Alexander Van der Bellen nyerte 50,3 százalékkal, míg a Szabadságpárt jelöltje 49,7 százalékkal lett második.

dieweltmenekultek Ráengedik-e a törökök Európára a menekülteket?

A december 4-i voksolás előtt a közvélemény-kutatások szerint nagyon kiegyensúlyozottak az erőviszonyok, ezért megtippelhetetlennek látszik, hogy a bevándorlás- és EU-ellenes szélsőjobboldali párt képes lesz-e megszerezni ezt a pozíciót. Győzelmük nyilván nem azonnali változást jelentene Ausztria Európai Unióban elfoglalt helyét illetően, de mindenképpen felhívná arra a figyelmet, hogy még a fejlettnek számító osztrák gazdaság sem képes olyan politikai klímát biztosítani, amely nem leng ki a szélsőségek felé.

A Polfogadás fogadóinak 39 százaléka gondolja azt, hogy bekövetkezik a szélsőjobboldali térnyerés a szomszédos országban, azaz a többség optimista abban a tekintetben, hogy a Trump-effektus nem szédíti meg az osztrák választókat.

Ennél kevesebben, a fogadók 23 százaléka várja azt, hogy a szintén december 4-én tartandó olasz népszavazást követően lemond az olasz kormány és előrehozott választásokat kell kiírni.

A népszavazásra bocsátott kérdés egyértelműen olasz belpolitikai jellegű, hiszen a kétkamarás parlament átalakítására, a szenátus hatalmának gyengítésére vonatkozik. Ugyanakkor az olasz miniszterelnök, Matteo Renzi bejelentette, ha elbukik a voksolás és a nemek győznek, akkor lemond, és ez várhatóan előrehozott választásokat jelent. Ez a forgatókönyv az 5 Csillag nevű populista mozgalom sikerét jelentené, amelynek fő célkitűzése, hogy az országot kiléptesse az eurózónából.

Az utolsó közvélemény-kutatások szerint a nemek állnak nyerésre, de sok a bizonytalan szavazó, akik akár az utolsó pillanatban hozott döntéseikkel megmenthetik az olasz kormányfőt.

A nemzetközi blokk utolsó, de minden európai országot közvetlenül érintő eseménye az, hogy december 15-ig megkapják-e a törökök a menekültekről szóló megállapodásért cserébe az ígért vízummentességet. A török elnök azzal fenyegetőzött, ha az Európai Unió nem teljesíti a korábbi vállalását, akkor megnyitja a határokat és ráengedi a kontinensre a most visszatartott, akár háborús övezetekből menekülőket.

A Polfogadás fogadói nem látják reálisnak, hogy az elkövetkező három hétben kompromisszum jönne létre, és 92 százalékuk arra tett tétet, hogy nem lesz vízummentesség. Ennek bekövetkezte persze nem jelenti a határok azonnali megnyitását, mint ahogy azzal is többször fenyegetőzött a török államfő, hogy az EU-t otthagyva Oroszország felé keresi a szövetségeket.

 A további – nem csak külföldi – fogadási események megtekinthetők a Polfogadás oldalán.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.