Esterházy Péter Kölnben
Esterházy Péter a Kölni Egyetem vendége. Az író Németországban is jól ismert, Harmonia Caelestis és Javított kiadás című regényeiért korábban megkapta a német könyvszakma jelentős Béke-díját. Esterházy „literátorként”, kultúrák közvetítőjeként vesz részt a nagy egyetem Morphomata nevű programjában: előadásokat, írói műhelygyakorlatot tartott. A város vezető napilapja, a Kölner Stadt-Anzeiger, nem csak írói munkásságáról kérdezte a jeles vendéget, hanem – elsőrendűen – hazája politikai helyzetéről.
„Mi történik Magyarországon?” - hangzott az első kérdés. Esterházy válasza: „Minden, ami történik, demokratikus eszközökkel megy végbe, a dolgokat parlamenti többség hagyja jóvá - demokratikus úton alakul ki nem-demokratikus szerkezet. Az intézményeket, amelyek az erők egyensúlyáról gondoskodtak, kiüresítették. Ez a magyar társadalom problémája: a civil társadalom gyenge. Nem képes arra, hogy tagjai közös értékek alapján együtt harcoljanak, csak barát és ellenség szembenállásával találkozunk.”
Azzal kapcsolatban, veszélyben van-e Magyarországon a demokrácia, az író elmondta: „Sok mindenről lehet kritikusan beszélni, ez meg is történik, nem szeretnék ismételni. Én arról gondolkodom el, hogy ha a budapesti polgármester deklarált antiszemitát nevez ki az Új Színház igazgatójának, ugyan hol vannak durva érdekek a háttérben? Amennyiben kulturkampf állna mögötte, az ugyan nevetséges lenne, de azt legalább meg tudnám érteni. A polgármester ugyan maga is a kormányzó Fideszhez tartozik, de technokrata, nem antiszemita, sem rasszista. S a színház leváltott igazgatója maga is a jobboldalról jött. Hol van itt tehát a politikai haszon?
A kérdésre, mit jelent ez a helyzet Magyarország és Európa viszonya szempontjából, az író ezt válaszolta: „ A szabadság Magyarországon mindig a külső függetlenséget jelentette, nem pedig az egyén szabadságát, mint Német - és Franciaországban. Az ország 1989-ben évszázadok után független lett, most viszont ismét le kell adnia szuverenitásából az EU-nak. Ez ugyan használ az országnak, ám ezt az emberek nem ismerik fel: a helyzet sokkal inkább a nacionalizmust táplálja, ami kapóra jön a kormánypártnak. Az most is megnyerné a választásokat.
További írásokat olvashat Németországról a
www.ger - mania.huhonlapon