Emlékmű: keményen kritizálták az MTA akadémikusai

A Szabadság térre tervezett emlékmű feledni és feledtetni próbálja a magyar társadalom és a Horthy-kormányzat felelősségét – hangzott el az MTA Filozófiai és Történettudományok Osztálya A történelmi emlékezet és a történettudomány című konferenciáján.

2014. május 13., 21:29

Az

Index tudósítása szerint a Filozófia és Történettudományok Osztályának vezetője, Hunyady György úgy fogalmazott: az emlékmű feledni és feledtetni próbálja a magyar társadalom és a Horthy-kormányzat felelősségét zsidóként megjelölt tömegek meghurcolásáért és elveszejtéséért, a náci Németország mellett a háború végéig kitartó, hol készséges, hol vonakodó együttműködéséért. A pszichológus szerint nem lehet a bűnök és erények feltárását elvégezni, ha ismét kárt szenved a történeti tisztánlátás és nemzeti önismeret.

Ormos Mária történész azt mondta a Gábriel arkangyalra lecsapó sast ábrázoló emlékműről, hogy a német megszállást nem jelképezheti, mert az 1944. március 19-én bevonuló német erők nem a császári sas, hanem a horogkereszt jegyében jelentek meg, viszont a sas a mai Németország címerállata is, így érthető a mai német vezetés tiltakozása.

A Széchenyi-díjas Marosi Ernő művészettörténész azt mondta: az emlékművekkel a hatalom minden történelmi időszakban politikai közmegegyezést pecsétel meg, a mai magyar kormány ebben kivétel; titkolózik, mintha ajándéknak szánná. Szerinte az alkotás tisztességtelenül bánik a magyar művészeti hagyományokkal, „mert az allegorikus ábrázolás ideje visszavonhatatlanul lejárt”, ráadásul a terv erőszakosan és tapintatlanul kezeli az érintettek emlékezési kultúráját, így szerinte nincs más megoldás, mint lemondani a terv megvalósításáról – írja az Index.