Elmarasztalta Friderikuszt a Magyar Újságírók Országos Szövetsége Etikai Bizottsága
Nincs következmény, mert Friderikusz nem tagja a szervezetnek.
Friderikusz Sándor műsorvezető etikai vétséget követett el az úgynevezett Csenterics-ügyben – állapította meg a MÚOSZ Etikai Bizottsága. Azt írták, egy elhunyt személyiségének nevével való visszaélés nemcsak etikai szempontok szerint súlyosan aggályos, de a hozzátartozók érzékenységét is joggal sérti, valamint mindezeken túlmenően kegyeleti jogot is sérthetnek.
A MÚOSZ Etikai Bizottsága az állásfoglását kedden este tette közzé a muosz.hu honlapon. A legnagyobb taglétszámú újságírói szakmai szervezet az Újságírói Etikai Kódexen alapuló állásfoglalásában arra az álláspontra helyezkedett, hogy az ügyben
Friderikusz Sándor újságíró etikai vétséget valósított meg.
A MÚOSZ Etikai Bizottsága áttekintette és a rendelkezésre álló anyagokból megállapította, hogy Friderikusz Sándor televíziós újságíró egy tavaly elhunyt televíziós rendező, Csenterics Ágnes nevében küldhetett választ az egyik bulvárlapnak, azaz a nyilatkozatot a „sajtósként foglalkoztatott” nevében maga Friderikusz Sándor adhatta.
Friderikusz Sándor egy YouTube-on és Facebookon közzétett videóban válaszul kijelentette, hogy lényegtelen, hogy ki a sajtós, továbbá nem cáfolta vagy erősítette meg, hogy ki a válasz küldője. Az esetről szóló bejegyzéseket ellene folytatott bosszúhadjáratnak minősítette.
Az Újságíró Etikai Kódex hangsúlyozza, hogy egy adott anyag szerzője vagy szerkesztője valótlanságot nem állíthat. Ugyanakkor az Etikai Bizottság felhívja a figyelmet arra, hogy elhunyt személyiségek nevével való visszaélés nemcsak etikai szempontok szerint súlyosan aggályos, de a hozzátartozók érzékenységét is joggal sérti, mindezeken túlmenően kegyeleti jogot is sérthetnek.
A MÚOSZ Etikai Bizottsága jelen állásfoglalása nem jár szankciók alkalmazásával, mert tagsági jogviszony jogviszonnyal az érintett személy a MÚOSZ-ban nem rendelkezik.
(Kiemelt kép: Friderikusz Sándor Életünk története instagram)