Ellopták az éhező marhákat az állatvédők túlbuzgóságukban?

2010. február 25., 00:14

http://www.szoljon.hu

2010. február 24. 18:10
Vitatott | Egy Karcag környéki tanyán 22 tehenet tart egy idős házaspár. Pontosabban csak tartott, mert ebből 11-et állavédők elvittek. Őket arról értesíthették, hogy az állatok éheznek. Az akciót követően azonban akár állatlopás esete is felmerülhet állítólagos buzgóságuk okán.

— Harminc éve vannak teheneink, soha nem volt velük gondunk, most meg azt kellett megélnünk, hogy szemünk láttára elvittek tizenegy állatunkat — mondja sírva Czinege József. — Egy papírt a feleségemmel aláírattak, lehet, hogy tán nem is a miénk már a jószág. A feleségemmel, higgye el, nem volt egyszerű életünk, de igyekeztünk mindig becsületesen dolgozni. Most is segítjük a gyerekeket, unokákat. A nálunk hagyott tizenegy marhát segítséggel átvihettük a belvízzel borított tanyáról máshová. A gyerekek most ott vannak fejni.
A cikk a hirdetés után folytatódik

— Teljesen tönkretettek bennünket az állatvédők — folytatja elcsukló hangon a feleség, Marika néni. — Már a piacon is hallották a vevőim, mi történt, többen aggódnak értünk. A 40 ezer forintos büntetést nem tudom kifizetni. Ott van az utolsó 18 ezrem a most hozott szénában — mutat sírva a dűlőút felé.
— Ne aggódjanak, hozunk a megsérült istállóra fóliát, az állatoknak egy rakomány szalmát és szénát. Ha kell, kutat is fúratunk, hogy visszakaphassák a teheneket — nyugtatta őket Hubai Imre, a karcagi Nagykun Gazdakör elnöke, aki azóta húst, kolbászt, kenyeret vitt a családnak, a héten pedig ruhákat juttat ki. Hubai Imre évtizedekig a Május 1. Tsz-ben főáagronómus volt, itt dolgoztak Czinegéék jószággondozóként. Munkájukkal mindig elégedett volt, nagyon becsületes, dolgos emberek, ezért próbál segíteni nekik.
Megtudtuk, az ügyben Czinegéék állatlopásért azóta feljelentést tettek.
Megkerestük az ügyben eljáró hatóságokat is.
— Tekintettel arra, hogy folyamatban lévő ügyről van szó, csak annyit mondhatok, az állomány folyamatos orvosi felügyelet alatt állt és áll — mondta érdeklődésünkre dr. Péter István megyei főállatorvos. — Az állatok egészségesek, de a szűkös takarmányellátottság miatt kondíciójuk gyenge. Az alapítvány által elvitt tizenegy állatról szóló megállapodás feltételeinek vizsgálata a rendőrség feladata, mi csak azt állapítottuk meg, az alapítvány teljesen önhatalmúlag járt el, amikor nem tartotta be az ide vonatkozó jogszabályi előírásokat. Nem vette figyelembe a járványvédelmi szempontokat, a jelölési előírásokat, ezzel szabálytalan állatszállítást végzett, ezért bírságot szabtunk ki. A határozat még nem jogerős. Az állatok a szabálytalanságok miatt azonnal az érkezési helyen karanténba kerültek, pillanatnyilag is ezen az ismert helyen, jó tartási körülmények között vannak és állatorvosi felügyelet alatt állnak — hangsúlyozta a megyei főállatorvos, akitől megtudtuk, az állatok ma is a Czinege Józsefék tulajdonában vannak, csak a tartójuk más.
Amint megtudta, Czinege Józseféktől mi történt az állataikkal, azonnal felajánlotta segítségét Hubai Imre (a képen jobbra), a Nagykun Gazdakör elnöke Amint megtudta, Czinege Józseféktől mi történt az állataikkal, azonnal felajánlotta segítségét Hubai Imre (a képen jobbra), a Nagykun Gazdakör elnöke

Dr. Péter István határozott véleménye az, hogy a tizenegy elvitt állatnak vissza kell kerülnie a karcagi tulajdonoshoz.
— Hubai Imre gazdaköri elnök általunk is elismert állattartó, jó referenciákkal. Ha ő segít a családnak takarmánnyal, s tudnak javítani a tartási körülményekben, látok esélyt arra, hogy visszakerüljenek Czinegéékhez az állatok — mondta a megyei főállatorvos, aki hangsúlyozta, hogy a magyar jogszabályokat minden állatvédő szervezetnek be kell tartania, ez vonatkozik az állatok tulajdonosváltásának feltételeire is.
A rendőrség is nyomoz az ügyben
— A karcagi rendőrkapitányságra egy állatorvostól érkezett feljelentés a tizenegy elvitt állatról — mondta lapunknak Darabos László, a bűnügyi osztály törzsőrmestere. Jelenleg is folyik a nyomozás, mely azt fogja kideríteni, törvényesen történt-e az állatvédők részéről az állatok elszállítása. Az állatok a rendőrség által ismert helyen vannak, elidegenítésük nem történt meg. Az elvitt állatok értéke 1,5-1,7 millió forint. Az ügy összes körülményének tisztázása még tart, most folyik a vallomások ellenőrzése.
Az állatvédők bejelentésre jöttek
— A karácsonyi ünnepek alatt kaptuk az állatokról a bejelentést. Január 2-án kimentem a helyszínre, az állapotok borzalmasak voltak — mondta Abonyi Mónika alapítványi elnök. A gazda kérésére (mivel nincs mit adnia a jószágoknak) vittük el másnap az állatok felét gondozásra, melyet rögzítettünk is szerződésben. Az ott maradt állatoknak a szállításkor vittünk egy teherautónyi takarmányt, majd a későbbiekben is vittünk 50 bála lucernát. A szállítás után értesítettük a hatóságokat.