Elegük van: általános sztrájkot hirdettek a diákok
Szerdán kezdődő általános diáksztrájk mellett döntöttek a Színház- és Filmművészeti Egyetemen tartott hétfő éjszakai hallgatói fórum tagjai. Azt szeretnék, hogy szerdától se középiskolások, se a hallgatók ne vegyenek részt az órákon, és a vizsgákra se menjenek el.
Arra hívnak fel minden diákot, tanárt, oktatót és érintettet, hogy december 19-én szerdán reggeltől tagadja meg a munkavégzést, tiltakozzon oktatási intézményeiben és délután tüntessen az MTA előtt.
Követelik a Felsőoktatási Egyeztető Fórum 6 pontjának megvalósítását és kapkodó, bizonytalanságot és káoszt okozó hirtelen „megoldások” visszavonását. Azaz a köz- és felsőoktatás átfogó reformját, hogy legalább 44 ezren kezdhessék meg állami ösztöndíjas formában felsőfokú tanulmányaikat, hogy állítsák le a forráskivonást, kompenzálják az elvonásokat, hogy töröljék el a hallgatói szerződést, ne korlátozzák az egyetemi autonómiát, és hogy az átfogó reformnak biztosítania kell, hogy a hátrányos helyzetű családokból is legyen esély bejutni a felsőoktatásba.
A rektorok is támogatják a hallgatók hat pontját
Megtartotta alakuló ülését hétfőn az ELTE-n az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum, amelynek résztvevői elfogadták és támogatásukról biztosították a hallgatók hat pontját. A résztvevők legalább 44 ezer állami ösztöndíjas hallgatót szorgalmaztak. A felek – a Magyar Rektori Konferencia Elnöksége, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete, a Hallgatói Hálózat tagjai, az Oktatói Hálózat tagjai, a Pedagógusok Szakszervezete és Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete – az MTI-hez hétfőn késő este eljuttatott nyilatkozatukban azt írták: a magyar köz- és felsőoktatás képviselőiként, érzékelve az oktatáspolitika súlyos válságát és felismerve az összefogás szükségességét, kölcsönösen kinyilvánították együttműködési szándékukat.
„Hisszük, hogy a magyar köz- és felsőoktatás érték, amelyért mindannyian felelősséggel tartozunk” – fogalmaztak, és rögzítették: az universitas több évszázados szellemiségét követve elfogadják és támogatják a hallgatók által megfogalmazott pontokat. Mint írták, tudatában vannak annak, hogy a magyar felsőoktatás több területen átalakításra szorul. Ragaszkodnak ahhoz, hogy az érintettek teljes bevonásával, világos és egyértelmű célok érdekében, hosszú távú, kiszámítható stratégia és oktatási koncepció készüljön – zárul az állásfoglalás.
Hallgatói Hálózat: A kormány nem teljesítette a hallgatók követeléseit
Kósa Lajos és Balog Zoltán szerint a tiltakozások okafogyottá váltak, mert a diákok követelései egy pont kivételével teljesültek. Ez azonban nem igaz – írja szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében a Hallgatói Hálózat. „A diákok követelték a köz- és felsőoktatás átfogó reformját. Ami most zajlik, az nem reform. Egy kétperces videóüzenet, az utána történő miniszteri kapkodás és a hirtelen elfogadott törvénymódosítás nem megoldás a felsőoktatás problémáira. Továbbra is követeljük a valódi, széleskörű egyeztetésen alapuló, az érintettek bevonásával történő átlátható és előrelátható reformot. Ez nem csupán a hallgatók és az oktatók, hanem a szakszervezetek és a Rektori Konferencia célja is. A diákok követelték, hogy államilag finanszírozott képzésben legalább 44 000 hallgató kezdhesse meg tanulmányait a 2013-2014-es tanévben. Balog Zoltán bejelentése szerint 40 000 hallgató férhet be az államilag finanszírozott keretbe. A keretszámok eltörlése további bizonytalanságot eredményez, mert nem látható, hányan és milyen formában kezdhetik meg tanulmányaikat az egyes szakokon. A kormány tehát valójában a keretszámokról a ponthatárok meghatározásával fog dönteni. A rendszer nem felülről nyitott, hanem felülről irányított. Követelünk egy kiszámítható állami ösztöndíjrendszert” – írják.
Emlékeztetnek: a diákok követelték a forráskivonás leállítását és az elvonások kompenzálását. „Ehhez képest újabb forráskivonásokat jelentettek be, forrásbevonásról pedig szó sem esett. Pénzelvonással reformot sem megalapozni, sem végrehajtani nem lehet. Az oktatásra fordított pénz befektetés a jövőbe. Továbbra is követeljük az elvonások kompenzálását, és a felsőoktatás ésszerű, arányos finanszírozását. A diákok követelték a hallgatói szerződés eltörlését. A hallgató szerződés azonban továbbra is a kormányzat oktatáspolitikai koncepciójának része. Európában egyedül Fehéroroszországban létezik a röghöz kötést ezen formája. Ez a szerződés korlátozza a munkaerő szabad áramlását, ezért alapvető európai uniós szabadságjogot korlátoz. Továbbra is követeljük a hallgatói szerződés eltörlését, és a megkötött szerződések semmissé nyilvánítását. A diákok követelték az egyetemi autonómia tiszteletben tartását. Ennek része gazdasági döntésekbe való be nem avatkozás is. A kancellárok kinevezése az egyetemek élére, és rajtuk keresztül a kormány által vezérelt leépítések végrehajtása továbbra is az egyetemi autonómia megcsúfolása. Követeljük, hogy ne nevezzenek ki kancellárokat, és követeljük az egyetemi autonómia biztosítását” – áll a közleményben.
„A diákok követelték, hogy az átfogó reform biztosítsa, hogy a hátrányos helyzetű családokból is legyen esély bejutni a felsőoktatásba. A társadalmi mobilitás nem egyszerűsíthető le a keretszám-kérdésre. Az esélyegyenlőség biztosítására egy, a mostaninál igazságosabb szociális és tanulmányi ösztöndíjrendszert követelünk. Amikor Balog Zoltán azt mondja, a tiltakozások mögött külső tényezők állnak, a hallgatók autonóm szerveződésének lehetőségét és jogosultságát vonja kétségbe. Amikor azt állítja, hogy a Hallgatói Hálózat képviselője azért ment el a tárgyalásra, hogy az meghiúsuljon, vádaskodik. A miniszter a hallgatók követeléseinek valódi figyelembevételére való hajlandóság nélkül ült le a tárgyalóasztalhoz. A kormányzati kommunikáció továbbra is leegyszerűsíti a helyzetet. Az elhangzott vállalások mögött garancia és koncepció sincs. Amíg a hallgatók követelései nem teljesülnek, a tiltakozásokat tovább folytatjuk” – zárul a közlemény.
Télirózsás Diáktüntetés
„Mutassuk meg a kormánynak, hogy nem bábuk vagyunk akiket jobbra-balra lehet következmények nélkül pakolni! Eljött az idő, hogy a magyar középiskolások egy emberként álljanak ki az érdekeik mellett!” – áll a „Télirózsás forradalom” elnevezésű esemény meghívójában. A diákok szerdán a Margit hídról fognak rózsákat dobni a Dunába a kormány felsőoktatási intézkedései ellen tiltakozó diákok. A program: 16:00 Beszédek az MTA előtt, 16:30 Elindul a menet a Margit hídhoz. Útvonal: Széchenyi István tér- József Attila utca – Bajcsy Zsilinszkyi út – Szent István krt. – Margit híd.
A szervezők várnak minden embert, aki nem ért egyet a keretszámok drasztikus csökkentésével, az egyetemektől zárolt 11,1 milliárd forinttal és a hallgatói szerződéssel. Felhívják a figyelmet, hogy a tüntetést békés körülmények között képzelik el, és így is kell, hogy megvalósuljon. Várnak minden középiskolás diákot, és kérik a csatlakozott diákokat, hogy hozzanak magukkal egy transzparenst, amin a saját iskolájuk neve áll.
Eddig az alábbi középiskolákból csatlakoztak tanulók:
Berzsenyi Dániel Gimnázium
Szent László Gimnázium
ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnázium és Kollégium
Városmajori Gimnázium
Eötvös József Gimnázium
ELTE Trefort Ágoston Gyakorlóiskola
Veres Péter Gimnázium
Leövey Klára Gimnázium
Kölcsey Ferenc Gimnázium
Árpád Gimnázium
Közgazdasági Politechnikum
Markó utcai Főreál
Budai Középiskola
Károlyi István 12 évfolyamos Gimnázium
II. Rákóczi Ferenc Gimnázium
Ady Endre Gimnázium
Vörösmarty Mihály Gimnázium
Fóti Népművészeti Szakközép-, Szakiskola és Gimnázium
Móricz Zsigmond Gimnázium
Csepeli Kossuth Lajos Gimnázium
Szent-Györgyi Albert Általános Iskola és Gimnázium
Európa 2000
Friedrich Schiller Gimnázium
Lauder Javne Iskola
Csokonai Vitéz Mihály 12 Évfolyamos Gimnázium
Tamási Áron Német Két Tannyelvű Nemzetiségi Gimnázium
Könyves Kálmán Gimnázium
Szilágyi Erzsébet Gimnázium
Alternatív Közgazdasági Gimnázium
Pesthidegkúti Waldorf Iskola
Csík Ferenc Gimnázium
Hunfalvy János Közgazdasági Szakközépiskola
II.kerületi Szabó Lőrinc Kéttannyelvű Általános Iskola és Gimnázium
Bláthy Ottó Titusz Informatikai Szakközépiskola és Gimnázium
Óbudai Gimnázium
Széchenyi István Gimnázium
József Attila Gimnázium
Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnázium
Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Vegyipari, Környezetvédelmi és Informatikai Szakközépiskola
ELTE Gyakorló Általános Iskola és Középiskola
Az alábbi szervezetek vesznek még részt a rendezvényen:
Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája(HÖOK)
Hallgatói Hálózat (HaHa)