Egyetlen újítással egy vagyont spórolnak a fűtésen

Látván az öcsödi példát Örményesen is pelletkazánt vásároltak, hogy a téli időszakban a csillagos égig szökő gázszámlán karcsúsítani tudjanak. Az első tapasztalatok kedvezőek.

2009. november 27., 07:04

Egyre több intézmény kénytelen váltani a drága gázfűtésről valamilyen olcsóbb, költséghatékonyabb fűtési módszerre. Ezek telepítése, bevezetése nem csekély összegbe kerül, talán sok helyen épp ez a váltás kerékkötője. Örményesen, ahol a többi kistelepüléshez hasonlóan nem dúskálnak az anyagi javakban egy sikeres pályázat révén sikerült a helyi általános iskolában egy pelletkazánt üzembe helyezni. Bár még igazán zord időjárási körülmények között nem tudták teszteli annak hatásfokát, már így is érezhető némi megtakarítás - írta a Jász-Nagykun-szolnoki Hírportál, a Szoljon.hu.

— Török Csaba polgármester úr éppen az Új Néplap egyik cikkében olvasta, hogy Öcsödön áttértek a pelletfűtésre —mondta a lpanak Kenéz Béla műszaki ügyintéző. — Ezután úgy döntöttünk, hogy helyszíni tanulmányútra odautaztunk. Találkoztunk olyan vállalkozóval, aki nemcsak pellettel fűtött, hanem mindenféle mezőgazdasági mellékterméket is eltüzelt. Ez felkeltette az érdeklődésünket, mivel egy helyi üzem ingyen ajánlott fel a számunkra napraforgó ocsút, amivel egyharmad részben mi is fűtünk. Megvásároltuk a kazánt, amit az év elején kezdtük el telepíteni, s nyáron már készen volt. Igazából vártuk vele a rossz időt, hogy megfelelően be tudjuk szabályozni. Az előzetes számítások szerint 30 százalékkal kevesebbet fizethetünk fűtési költségekre, s ez még olcsóbb lehet, ha egy pelletáló gépsort is beszerzünk.

A műszaki ügyintéző hozzátette a fűtőanyagot Szentesről szerzik be 30 forintos kilónkénti áron. Egy zsákban 42 kiló van. Az előzetes számítások szerint a leghidegebb időben körülbelül öt zsák — amiből három zsák pellet, kettő pedig ocsú — fogy majd. Ez azt jelenti, hogy az iskola napi fűtési költsége 3780, a havi pedig 117 180 forint lenne. Ez jelentős megtakarítást jelentene, hiszen tavaly januárban 522 301, az idei év azonos időszakában pedig 616 490 forintot fizettek ki gázszámlára. Persze a kazán mit sem érne, ha előzetesen nem cserélték volna ki az iskolában a nyílászárókat, illetve nem szigetelték volna teljesen az épületet.

— Hétvégén a két napra elég három zsáknyi fűtőanyag, az állandó 15 fokos hőmérsékletet tart — állítja Kripta Bálint fűtő . — Este is elég ez a hőmérséklet, reggel 6-kor bejövök két óra alatt 20 fokra felfűtöm az iskolaépületet. Mivel kicsi az adagoló, a rendszert nem lehet huzamosabb időre magára hagyni, minden nap itt vagyok. Persze van távfelügyelet, s ez azonnal jelzi, ha valami nem stimmel a kazánnal, ami egyébként 2600 légköbmétert tud befűteni. További előnye, hogy a mezőgazdasági hulladék mellett apró darabos brikettet is lehet benne égetni. Mindezek ellenére az iskola két gázkazánjából egyet megtartottunk, szükség esetére, ha elromolna a pelletkazán vagy elfogyna a fűtőanyag.

Talán nem meglepő, hogy az örményesiek tovább szeretnék fejleszteni a rendszert, az egyébként félig üresen álló önkormányzat épületét is bevonnák a pellettel fűtő intézmények közé. Ez persze csak akkor valósulhat meg, ha ismét nyernek erre a célra pályázati pénzt, ugyanis a településnek önerőből nem telik rá - számolt be a szoljon.hu.