Egy év múlva használható lesz az M1 pátyi lehajtója
Az ünnepélyes alapkőletételen konkrét céldátum is elhangzott.
Több tízezer, a Buda-környéki településeken élő ember mindennapjai válnak könnyebbé a Páty és az M1 Sasfészek-tó pihenőhely közötti összekötőút megépítésével – mondta Menczer Tamás a keddi ünnepélyes alapkőletételen. A 6,7 milliárd forintos beruházás három részből áll, a lehajtó mellett megépül a pátyi nyugati elkerülőút, és felújítják a Pátyot és Telkit összekötő utat is.
Ezután öt település lakóinak a közlekedése válik könnyebbé: megszűnik Biatorbágyon az átmenő forgalom, a Pátyon, Telkin és Budajenőn élők választási lehetőséget kapnak, merre induljanak el, és ezzel a budakesziek életminősége is javul.
A lehajtó egy év múlva használható lesz
– jelezte az államtitkár. Ha nem így jártak volna el, hanem az eredeti terv szerint – az M1-es bővítésének részeként – épült volna meg a lehajtó, akkor leghamarabb 2025-ben vehették volna birtokba a polgárok. Menczer Tamás kitért arra is, hogy további infrastrukturális fejlesztései is zajlanak, folyik a budakeszi buszsáv kialakításának előkészítése, ha ez megvalósul, mindenki, aki a tömegközlekedést választja, akár napi szinten egy órát spórolhat. Fejlesztik a buszparkot is: 75 sűrített gázzal működő autóbusz áll forgalomba, és a zöldbuszprogram keretében 100 elektromos buszt is beszereznek, ebből 40 a Buda-környéki forgalmat fogja segíteni – ismertette.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára arról beszélt, hogy az úthálózat fejlesztése, karbantartása kiemelten fontos kormányzati feladat. A megfelelő minőségű közúti infrastruktúra hozzájárul az emberek biztonságához és kényelméhez, a gazdaság további erősödéséhez – hangsúlyozta. A közúti fejlesztések minden esetben javítják a térségek elérhetőségét, csökkentve az utazási időt – tette hozzá az államtitkár.
Székely László (Fidesz-KDNP), Páty polgármestere arról beszélt, hogy a környék közlekedésszervezésének egyik fontos kiindulópontja, hogy az M1-es autópályánál le- és felhajtó épüljön közvetlenül Pátyra, tehermentesítve ezzel Biatorbágyot és Budakeszit, és gyorsabb felhajtást lehetővé téve Budajenő és Telki lakosainak is. Emellett a Budapestre utazás is egyszerűbbé válik, és új lendületet kaphatnak az iparterületi fejlesztések. Tarjáni István (Fidesz-KDNP), Biatorbágy polgármester azt mondta, hogy települése számára is kiemelten fontos az összekötőút megépítése, amire nagyon régen várnak.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: AFP/STRINGER)