Egy családellenes vasárnap

A sajtó egyre inkább a Baldauf László–Nigel Jones- (CBA–Tesco-) párviadalra redukálja a vasárnapi nyitvatartási tilalom körüli harcot. A CBA, a Coop és a Reál üzleti csodafegyvere a „nemzeti eszme” és a szociális érzékenység. A Tesco érve a Magyarországra belapátolt tőke, húszezer állás, a hipermarketek bivalyereje. A közösségi térként is funkcionáló plázáknak a vitában nem osztottak lapot. Sem a családoknak, amelyek életében a vasárnapi mozi, a nézelődés, a plázázás bevett szokás. Már nem sokáig, a kormány itt is rendet vág. Dávid Ferenccel, a VOSZ főtitkárával a Kerepesi úti Arena Plazában jártunk. Persze vasárnap.

2015. január 25., 11:12

„Maga a tulaj lánya?” A kérdés nem lesz irreális március 15. után, amikor a nemzeti ünneppel egy időben kitör a vasárnapi zárvatartási láz és a kegyes szellemű családi élet. Anya vizes fésűvel megigazítja a kamaszok kócos üstökét, ellenőrzi a cipők tisztaságát, kiosztja a perselypénzt a miséhez, és nekiáll a vasárnapi ebédnek. Nincs többé korán kelés, rohanás, vasárnapi műszak. A sorban állást és tömegparkolást már szombaton letudta, megvette a csirkeszárnyat, a kenyeret, a húst, a paradicsompürét a töltött paprikához.

Utóvédharcok persze lesznek. Ahogy működő kisboltok is. A „Maga a tulaj lánya?” a fogyasztóvédelmi ellenőr első mondata lesz. A kereskedő ugyanis akkor nyithat ki vasárnap, ha maga (és/vagy családtagja) áll a pult mögé.

De ez még odébb van. Egyelőre az Arena előtt állunk, jobbra a Puskás romos tömbje, balra a Keleti, az út felőli oldalon deszkázott terasz, fákkal. Az Arena alapterülete száznyolcvanezer négyzetméter. Három szint, mélygarázs, 118 üzlet, csak a Tescója hétezer négyzetméteres. Akkora, mint a Titanic, vannak is rajta annyian, és szintén süllyed. A Fidesz nevű jéghegynek ütközött. Ezt a nyitáskor, 2007-ben még távcsővel sem lehetett látni.

Dávid Ferenc meg a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) népszavazásra készül, szerintünk korlátozott esélyekkel. A szervezet és a kormány viszonya 2010-ben még biztatóan alakult. A barátságot a takarékbanki intervenció törte meg. A viszony azóta hűvös, ha egyáltalán viszonynak mondható: Orbánék nagy ívben semmibe veszik a szövetséget.

Indulunk plázaszemlére. Átlábolunk az éttermi szekción, tömve van, tanácstalanul megállunk. Márciustól a négyzetméterek döntenek. A rogáni szabályozás kétszáz négyzetméterben határozza meg a „családilag lefedhető” és így vasárnap is üzemeltethető kereskedelmi egységek nagyságát. A pizzériákkal szemközt egy közkedvelt ruhabolt, első blikkre ennek a nyolcszorosa lehet. Négy hét múlva vasárnap be is zár majd.

A törvényalkotó figyelme minden részletre kiterjedt. Gyógyszertárakra, trafikokra (azok most is megúszták, mint mindig), vasutakra, börtönökre, virágboltokra, mozikra, buszpályaudvarokra, laktanyákra, strandokra és persze a „sportcélú létesítményekre”, főleg a stadionokra. (Mit szólna miniszterelnök urunk, ha kifogyna a szotyola?) A kertészetek és kertészeti boltok így is ráfaragnak. Hiába parasztgyerek Rogán Tóni (saját önmeghatározása szerint), képtelen belátni, hogy a kert akkor sem fér el kétszáz négyzetméteren, ha három ember kapirgál az üvegházban. A törvény dísze a gumiszabályt tartalmazó passzus: a kormányrendelet kivételt tehet minden más esetben, ha éppen jónak látja.

A plázák kereskedelmi vezetői – Dávid szerint – tanácstalanok. Próbaüzemre készülnek. Mert hiába van nyitva a pizzás, a gyrosos, ebédre sem tér be a nép, ha nincs mit vásárolni.

– A pláza vasárnapi sport – mondja Dávid. – Szigorúan családi jellegű. A foci-vb-k előtt szoktam tévét venni, de mégis bemegyünk párszor egy elektromoskütyü-boltba, hogy átnézzek néhány típust.

Ugyanez a helyzet öltönyfronton. A főtitkár nem egy dzsigoló, de ha nyolcvanezerért vesz az ember öltönyt, mégis benéz három-négy boltba az asszonnyal. A hírek azonban riasztóak. Az egyik bevásárlóközpont hatvannál több üzletét kénytelen leállítani, s mivel a plázában a forgalom zöme (néhol negyven százaléka) hétvégén bonyolódik, sokaknak ez egyúttal a vég. Nem járnak jobban a plázák kétszáz négyzetméter alatti kisboltjai sem. A lehulló morzsákat söpörték be: ha valaki megvette a mosógépet, kifelé menet elcsábult egy jobb kesztyűre. De ha a nagy bolt vasárnap bezár, a kicsiben is lefagy a forgalom.

Dél van, zajlik a heti bevásárlás. A Tescónak hatalmas kapuja, tucatnyi pénztára van, nem lehet a végéig látni.

– Nem tudom, mi lesz – mondja a takarító hölgy rémülten, és körülpislant, amikor kérdezem. – A vasárnapi pótléknak biztos lőttek.

Dávid szerint a vasárnapi zárás hármas munkaerő-szűkítő hatással járhat. Egyrészt a boltokban, ahol értelemszerűen kevesebb a munka, másrészt a csökkenő forgalom miatt, s főként az üzemeltetésben. Kevesebb takarító, biztonsági őr, informatikus, garázsmester kell majd.

A szakmai berkekben járatosak úgy látják: a KDNP a „kegyes családi vasárnap” akciótervét, mikor csak tehette, beterjesztette. A miniszterelnökről élből pattant le, ám ezúttal, némi hezitálás után, ráharaptak. A direkt előny politikai: a multiellenes hangulatkeltés a Fidesznél már haladó hagyomány. Csupán idő kérdése volt, mikor kerülnek sorra a bankvilág után az áruházláncok is.

A másik szempont rejtettebb. Olyasmiben gondolkodnak, mint a szerencsejáték-üzletág pacifikálásakor. Először jött a népnevelő célzatú totális betiltás, majd kiadták a kaszinókoncessziókat egy olyan pályázat keretében, amelyből épp a Szerencsejáték Zrt.-t kivették. Az élelmiszerláncok egy része a kétéves nyereségességi kényszer miatt előbb-utóbb bezár s távozik. A martalékul hagyott boltokat, infrastruktúrát, eszközállományt bagóért átveszi az állam. És kezdődhet a leosztás.

Baldauf László, a CBA királya ki is mondta: „Jelenleg az a legfontosabb feladatunk, hogy az esetlegesen kivonuló cégek üzleteinek megszerzésével tudjunk fejlődni, mint ahogy az a Profi, Match esetében is történt.” Márpedig Baldauf ismeri az idők szavát. Ki is mondja: „Nagy tisztelője vagyok Orbán Viktor miniszterelnök úrnak, személyesen is ismerem őt, Felcsúton meg is szoktam látogatni. Hála istennek, a miniszterelnök úr tudja a legjobban, hogy mit kell tenni ebben az országban azért, hogy a nemzetünk felemelkedhessen, és nagyon jól teszi azt, amit tesz.”

A vasárnapi nyitva tartás tilalmát a CBA–Coop–Reál-szentháromság közös közleményben támogatja. A várakozások nagyok.

Az Arenában ma még nyüzsög a nép, Dávid szerint egy ilyen, átlagos vasárnapon ez harmincezres látogatottságot jelent.

– Ha népszavazásra kerülne sor, egy plázában három nap alatt megtelnének az ívek. Persze tudom, gyűjteni itt tilos.
A főtitkár azért elismeri, „plázasűrűségben” túllőttünk a célon.

– Budapesten túltengnek a plázák. De mondja: amíg nem voltak ilyenek, nem megvesztünk azért, hogy legyenek? Most vannak. És ahelyett, hogy megtanulnánk együtt élni velük, célszerűen használni őket, belenyúlunk egy működő rendszerbe?
A Keleti közelsége sajátos népi jelleget kölcsönöz az Arénának. A közönség a multikulturális átfedések remekműve. Idős vidéki házaspár ölből eszi a hazait, kolbászt kenyérrel. Nem kedvelik a szusit, a kuszkuszt meg a thaiföldi halsalátát. Odébb, a padon szilágysági asszonyok ülnek libanoni nők mellett, és a két csoport valahol még hasonlít is. Plázalány pattan elő azúrkékre festett frizőrrel. Anya, apa és két gyerek lapátolják a rántott húst a délelőtti mozimatiné után, nagymama az unokát fagyival kényezteti. A főtitkár közben azon békétlenkedik: miért „családellenes, világias program” könyvet vásárolni a Libriben vasárnap?

Az online kereskedelem – a Tesco ebben különösen erős – problémája a törvényből sajnálatosan kimaradt. Egy minisztériumi közlemény próbált rendet vágni, mondván: árut rendelni vasárnap is lehet, nem kívánnak beleszólni (köszi, Fidesz), ám a házhoz szállítás csak törvény által engedélyezett időben folyhat. Vasárnap tilos. De ezzel baj lesz. Dávid Ferenc szerint a tilalmat csúfosan ki fogják játszani. Online rendelni bármelyik szomszéd országból (Szlovákiából, Romániából is) lehet, s ki veszi észre, ha vasárnap átjön a kamion, rakterében a tévével, hűtővel?

– Nem tudják, melyik világban élnek. Az idő kerekét nem lehet visszafordítani – mondja.

A törvény a bevásárlási, életvezetési szokásokat változtatja meg. Jön a szombati tülekedés a parkolóban vagy az ünnepi férjfuttatás a kisboltba: „Szaladj le a Tiborhoz, drágám, hozz egy kiló kenyeret!”

Dél van, vasárnap dél. A mélygarázs lassan megtelik. Márciustól marad a cekker. A húsvét már elég tülekedős lesz.