Hagynak meghalni bennünket? Kásler Miklós lemondását követelték az egészségügyisek

Oltásellenesek zavarták meg az egészségügyi szakdolgozók tüntetését.

2021. július 31., 13:23

Szerző:

Kásler Miklós lemondását követelte az a több ezer egészségügyi dolgozó, akik a Hősök terén tüntettek szombaton. Az egészségügyért felelős minisztert meghívták a tüntetésre, de nem vett részt a demonstráción, hanem levelet küldött maga helyett, amelyre hangosan kiabálta a tömeg, hogy mondjon le. A belügyminiszter Pintér Sándor is levelet küldött, amelyben nem tartotta indokoltnak a megjelenését a tüntetésen. Pintér Sándor neve hallatán hosszasan fütyült és fújolt a több ezer az egészségügyi szakdolgozó. A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) által szervezett demonstráción számos szakszervezet is részt vett, és az ország valamennyi megyéjéből érkeztek ápolók, nővérek és egészségügyi szakdolgozók.

A tüntetők fehér pólóban jelentek meg a MESZK szombat délelőtti nagygyűlésére, amelyen először – az összefogás szó hallatán –  környezetkímélő léggömböket engedtek a magasba. A Hősök tere nagyjából megtelt az elégedetlen egészségügyisekkel.

Balogh Zoltán, a MESZK elnöke azt mondta a hallgatóságnak, hogy olyan forró lesz a tüntetésen a hangulat, mint az elmúlt hónapokban a kórházakban a szkafanderek alatt, amelyben a pandémia idején a mindennapok hősei, az egészségügyi dolgozók izzadtak. Balogh Zoltán kijelentette, azért jöttek el demonstrálni, mert arculcsapásként élték meg az egészségügyi szolgálati jogviszonyt bevezető törvényt. Mindössze 4 órájuk volt a törvénytervezet véleményezésére. Ám amikor ezt mégis megtették, a törvényalkotók lesöpörték az ágazati dolgozók javaslatait.

„Az első pillanattól kezdve tiltakoztunk, hogy ne vonatkozzon ránk a szabályozás, mert már első áttekintésre is ellentmondásokat, hiányosságokat, méltánytalanságokat érzékeltünk a joganyagban. Nem hallgattak meg bennünket” – adott hangot sok ezer egészségügyis véleményének dr. Balogh Zoltán, aki elmondta, azért csak most gyűltek össze, mert a járvány kellős közepén, a veszélyhelyzetben a betegeken segítettek. „A pandémia kellős közepén, 2021 március 21-vel vezették be az új szolgálati jogviszonyt szabályozó törvényt, amit közel 3000 egészségügyi dolgozó nem írt alá, sokan pedig kényszerből írták alá. A szakdolgozók és az ápolók ugyanis nem kaptak jelentős béremelést, így tovább nőtt az orvosok és a velük dolgozó ápolók közötti bérszakadék.

Most, a 4. hullám előtt itt az idő kifejezni az elégedetlenségünket a méltatlan és megalázó egészségügyi törvénnyel szemben”

– mondta a kamara elnöke.

Tüntetés közben néhány oltásellenes civil is megjelent, akik megpróbáltak a színpadhoz férkőzni, azonban a rendőrség elvezette őket. Az egészségügyisek megmozdulásán több politikus is részt vett, köztük Márky-Zay Péter, Torday Bence és Pálinkás József. Néhányan megpróbáltak pártpolitikai zászlókat és transzparenseket is a magasba emelni, azonban a színpadról kérték őket, hogy fejezzék be, mivel ez hangsúlyozottan nem pártpolitikai rendezvény.

Felszólalt szombaton dr. Kincses Gyula, Magyar Orvosi Kamara elnöke, aki elmondta, mivel az orvosok és a szakdolgozók közösen alkotnak csapatot, ezért számára magától értetődő volt, hogy eljön a tüntetésre. Az elnök kifejtette, a gazdaság van az emberért, nem az ember a gazdaságért. A magyarországi humán értékek megteremtéséhez és megőrzéséhez megbecsült, tisztességesen megfizetett ápolók kellenek.

Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke is beszédet mondott. Kifejtette, az elmúlt másfél év alatt, a koronavírus idején a gyógyszertárak is megküzdöttek a polgárokért és egymásért. Miközben folyamatos volt a gyógyszerellátás, a gyógyszertári szakemberek megvédték a lakosságot és egymást is. „A gyógyszerészi kamara alapvető célkitűzése olyan foglalkoztatási feltételek, szakmai kompetenciák, jogi- és etikai feltételek megteremtése, hogy minden dolgozója szakmailag kibontakozhasson és a saját lelkiismerete szerint dolgozzon. Azt senki se tolerálhatja, hogy a rossz struktúra és a hibás feltételek szakmai felelőtlenségekhez vezessenek” – mondta dr. Hankó Zoltán.

Szenvedélyes beszédet mondott a tüntetésen Üveges Péterné, a Magyar Szakdolgozói Kamara fekvőbeteg ellátási alelnöke. Üveges Péterné kijelentette, hogy 2019-ben 5250 ápoló hiányzott a rendszerből. Mivel rengetegen nem írták alá márciusban az új szolgálati jogviszonyt, ezért jelenleg 8-10 ezer egészségügyis hiányzik a betegellátásból. „A döntéshozóktól kizárólag azt hallani, hogy az orvosi létszámhiány rendezése okoz gondot, viszont hazugság, hogy ápolói szinten minden rendben van. A 2027-ig szóló egészségügyi stratégiai tervben sincs szó az egészségügyi dolgozók bérrendezéséről, ami tarthatatlan. Elfogadhatatlan az új egészségügyi jogviszony, amely szerint többek között megszűnt a sztrájkhoz való jogunk, már köthetünk kollektív szerződést, kevesebb a műszakpótlék és kevesebb az ügyeleti díj. Nem hagyhatjuk ezt tovább!”

Kálmánné Simon Mária az alapellátás munkatársai nevében szólalt fel, ők azok, akik például a háziorvosok mellett tevékenykednek. „Mi talán nem vagyunk egészségügyi szakdolgozók? Nekünk nem jár a 10 munkanap pótszabadság? Pedig a járvány idején is szívünket-lelkünket kitettük a betegekért! Hétről-hétre szerveztük a védőoltásokat, küzdöttünk az orvosok mellett a betegekért” – mondta dr. Kálmánné Simon Mária.

Irinyi Tamás, a Csongrád-Csanád megyei területi szervezet elnöke pedig elmondta,

a jelenlegi egészségügyis pályakezdő nettó 155 ezer forintot visz haza, 30 év után ez a fizetés nettó 190 ezer forint lesz.

„Ez idő alatt a kenyér ára több, mint százszorosára nőtt” – mondta a kamarai vezető. Úgy érzi, az országvezetőség szerint az ápolók csak annyit érnek, mint ami az ágytálba kerül.

„Míg az orvosok bére a helyére került, a szakdolgozók bére nem változott. Pedig  6-7 éve sok mindent ígértek, például korszerű védőruhákat. Javaslom, gyorsítsák meg a stadionépítést, hogy gyorsabban megkaphassuk a védőruhákat. A mi béremelési javaslatunkat eltörölték, valószínűleg azért, mert önálló gondolkodásra képtelen rabszolgáknak tartanak bennünket. Nekünk nem jár cafeteria, nincs Szép kártyánk, még az úgynevezett jubileumi díjat is elvették tőlünk.” Irinyi Tamás szerint a szolgálati jogviszony miatt a kollégák 70 százaléka kiégett, 50 százaléka súlyos lelki krízisben van. „Mi is betegek vagyunk! Lesz, aki meggyógyítja az egészségügy szolgáit, vagy hagynak meghalni bennünket?”

A tüntetés végén újra dr Balogh Zoltán kapott szót, aki egy kiáltványt ismertetett, amelynek pontjai között szerepel, hogy legyen prioritás az egészségügy és a szakdolgozók ügye. Az érintettek azt is kérik, hogy állítsák vissza a közalkalmazotti jogviszonyukat, és azt is, hogy szeptember 1-től kapjanak 30 százalékos béremelést, valamint 2022. január 1-től igazítsák bértáblájukat az orvosokéhoz. Az elnök ígérete szerint kiáltványukat eljuttatják a döntéshozókhoz is.

(Kiemelt kép: Egészségügyi dolgozók tüntetése a Hősök terén. Fotó: Merész Márton/168)

Milyen titkok és tragédiák szőtték át a Malév történelmét? Van-e köze a fapados repülőjáratok elterjedésének a magyar nemzeti légitársaság 2011-es csődjéhez? Lelőtték-e a rejtélyes bejrúti járatot 1975-ben? Odze Györgyöt kérdeztük.