Egészségügy: nagy a baj, már a dolgozókért kongatják a vészharangot

Az egészségügyi dolgozók állapota sürgető, amin csak gyors és összehangolt megoldásokkal lehetne javítani.

2025. február 17., 10:23

Szerző:

Az egészségügyi dolgozók folyamatos túlterheltsége súlyos fizikai és mentális következményekkel jár, ezért haladéktalan intézkedésekre van szükség a Magyar Kórházszövetség szerint. A szervezet felhívta a figyelmet arra, hogy a stressz, az alváshiány és a mozgásszegény életmód miatt az egészségügyi dolgozók körében gyakoribbak a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, valamint a kiégés. A sürgősségi orvosok várható élettartama pedig mindössze 58,7 év – írja cikkében az Infostart.

A lap felidézte Müller Cecília az „Egészség a frontvonalban” konferencián tartott beszédét, melyben az országos tisztifőorvos hangsúlyozta, hogy a segítőknek is segítségre van szükségük. Kiemelte, hogy a modern diagnosztikai eszközök több betegséget tárnak fel, növelve a betegek számát és ezzel együtt a szakemberek terheit.

A Magyar Kórházszövetség felmérése szerint amíg a lakosság 22%-a tapasztal depressziós tüneteket, addig az egészségügyi dolgozók kétharmada érintett, és több mint felük krónikus betegséggel küzd.

Betlehem József, a Pécsi Tudományegyetem rektorhelyettese a munkakörülmények kapcsán rámutatott a hiányos eszközellátottság és a munkahelyi agresszió problémáira is. Pozitívumként említette, hogy egyre többen jelentkeznek az ápolói szakokra, ám a végzettek 70%-a elhagyja az országot.

Így segítenének az egészségügyi dolgozókon

Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint az egészségügyi munka jelentős fizikai és mentális megterheléssel jár, amit a rendszerhibák tovább súlyosbítanak. A helyzet javítása érdekében a Kórházszövetség másfél éve elindított egy egészségfejlesztési programot, amelyhez már 24 intézmény csatlakozott. A Bethesda Gyermekkórházban például sikeres dohányzásról leszokási és testsúlycsökkentési programokat vezettek be, amelyek hosszú távú pozitív hatásokat eredményeztek. Az ágazati kezdeményezést a Belügyminisztérium és az Országos Kórházi Főigazgatóság is támogatja.

Évente több tízezer ember hal meg, pedig menthető lenne

Korábban többször is írtunk a magyar egészségügy problémáiról. Legutóbb például arról, hogy évente 60 ezer olyan ember hal meg Magyarországon, akik megfelelő egészségügyi ellátással megmenthetők lennének. A Magyar Orvosi Kamara szerint ennek oka az alulfinanszírozott és rosszul szervezett ellátórendszer. Magyarország ugyanis a GDP kevesebb mint 5 százalékát költi egészségügyre, míg az uniós átlag 8 százalék körül van.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Oliver Berg/dpa OLIVER BERG / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)