Dózerolnak a Városligetben?
A Városliget legnépszerűbb helyének, a Királydombnak az eldózerolásáról kérdezte Zugló polgármestere a városligeti múzeum-projektét felelős Baán László miniszeri biztost és a Városliget Zrt. vezetőjét, Mozsár Istvánt. Karácsony Gergely így fogalmazott a levelében: „Őszintén remélem, hogy ez a hír csak egy kacsa és ez az őrült ötlet soha nem valósul meg.”
Az RTL Klub tudósítását követően kért tájékoztatást a kormány ez ügyben illetékes képviselőitől a zuglói polgármester. Kérdéseire e cikkünk megjelenésééig nem kapott választ, és egyelőre mi magunk sem tudtunk meg többet az ügyről, amikor Baán László -t a sajtófelelősén keresztül ezzel kapcsolatos véleményéről kérdeztük.
Karácsony Gergely sajtóközleményében így fogalmazott a Királydombbal kapcsolatban felmerült hírekről:
„Őszintén remélem, hogy ez a hír csak egy kacsa és ez az őrült ötlet, soha nem valósul meg, akárcsak a terv azon részei, melyek fakivágásokat, újabb épületeket és növekvő forgalmat
jelentnek a Városligetnek.”
A civilek által sokat támadott, sokmilliárdos költségvetésű városligeti átalakítás kapcsán nemrég a Magyar Közlönyben jelent meg, hogy a kormány határozattal újabb 11,7 milliárd forintot biztosít az idei költségvetés terhére a Liget Budapest projektnek. A Közlekedési Múzeumra összesen 7, a Szépművészeti Múzeumra 13 milliárdot költenek a tervek szerint 2018-ig.
A városligeti múzeumnegyed -projekttel párhuzamosan, külön 25 milliárd forintból tervezik fejleszteni az Állatkertet is: egy úgynevezett „biodóm” készül (a kritikus hangok szerint ez is csak egy hatalmas betonszerkezet, mint a Ligetbe tervezett új épületek), ami termálvízzel fűtött üvegházként mutatja be a környék egykor melegebb klímájának növényvilágát.
Az átalakítás kapcsán a városligeti zöldfelületek méretének változásáról szóló vitákhoz kapcsolódóan jelent meg egy érdekes vélemény egy
a témával foglalkozó blogon:„Amiről kevesebb szó esik, pedig a projekt legfájóbb pontja: a 200 éves angol kert szétszabdalása. Mivel a tájépítészeti pályázatot majd csak jövőre írják ki, a történelmi kert gyakorlatilag alárendelődik a tervezett modern épületeknek. A tervezők majd a múzeumok előkertjeit, nem pedig egy önálló parkot lesznek kénytelenek megtervezni. A turisztikai funkciók valószínűleg tovább szabdalják a tájképi elemeket, félő, hogy az egészből a lényeg, a természetes táj élménye vész el. Bár a projektiroda nyilván ezt is cáfolni fogja, az már a helyszín kijelölésénél kiderült, nem tisztelik a történelmi kert minősítésre is joggal aspiráló Városligetet.”