Dőlnek a házak Borsodban, Budapest felé tart az ár
Fém elemek elhelyezésével próbálják megállítani a Hernád töltésén átbukó vizet Gesztely közelében a vízügyi szakemberek. Hétfő este tetőzhet a Duna vízszintje a fővárosnál.
Az itt átfolyó víz árasztott el napokkal ezelőtt több Hernád-völgyi települést. A folyók apadnak, de a Tisza magas vízszintje, valamint a Sajó és Hernád összeérő árhulláma miatt a két utóbbi folyó öblözetében még mindig emelkedik a vízszint. Ónodot gyakorlatilag egy illegális gát védi az áradattól - írja a BorsodOnline.
A Sajó árvize által elöntött Felsőzsolcán csónakokkal teljesítenek folyamatos szolgálatot a miskolci tűzoltók. Bódi Zoltán a tűzoltóság szóvivője arról értesítette a Független Hírügynökséget, hogy már hatvan összedőlt házat számoltak össze munkatársaik. Ezért arra figyelmeztetnek mindenkit, hogy mielőtt bemenne lakásába, biztonsága érdekében előbb kérje a tűzoltók segítségét.
Ónodon, ahol vasárnap este óta újabb kilencven embert kellett kitelepíteni, velük együtt már 192-en nem tölthetik saját otthonukban az éjszakát. Az árterületről a talajon keresztül átszivárgó víz ötvenkét házat vett körbe. Hegedűs István jegyző a Független Hírügynökségnek elmondta: ez a szám jóval nagyobb lenne, ha 2006-ban a település önhatalmúlag nem építi meg azt a gátat, ami most az árvizet tartja. Ónodon körülbelül 250-300 ember segít a töltésmegerősítési munkálatokban.
Sikeresnek nevezte a vízzel elöntött Felsőzsolca megtekintése után az árvízi védekezést Sólyom László, aki dicsérte a helyiek és a hatóságok munkáját, de kemény kritikákat is megfogalmazott. A köztársasági elnök szerint a sok beszéd után ideje lenne megújítani az egész árvízi védekezést, és az sem tartható, hogy vészhelyzetben a települések polgármesterei a parancsnokok. Felsőzsolca polgármestere nem érzi magát felelősnek - írja az Origo.
Sólyom szerint a védekezés sikeres volt annak ellenére, hogy Felsőzsolcánál átjött a víz. "Egy nagyon nagy veszélyt sikerült elhárítani" - mondta Sólyom, aki szerint még nincs egészen vége a fenyegetésnek, mert a Hernádnál még mindig komoly veszély van. A köztársasági elnök szerint a nagy árvíz arra is lehetőséget ad, hogy végre levonják belőle a tanulságokat. Szerinte az első és legfontosabb tanulság az, hogy a megelőzésnek kellene az elsődlegesnek lennie.
Számos egyetemista védi önkéntesként az árvízzel sújtott településeket, a Magyar Rektori Konferencia így azt kéri az egyetemektől, főiskoláktól, hogy egy héttel hosszabbítsák meg a vizsgaidőszakot az érintett hallgatók számára, illetve indokolt esetben engedjék el, vagy töröljék a vizsgadíjakat. Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár pedig rendkívüli tanévzárás elrendelésére kérte fel az érintett Borsod megyei települések jegyzőit. Negyvenen érettségizni sem tudtak az árvíz miatt - közölte a Hír TV.
Természeti katasztrófa idején a jogszabály megengedi, hogy az idő előtt megszakadt tanítás ellenére is bizonyítványt kapjanak a hallgatók. Az elmaradt tananyag pótlásáról az iskoláknak kell gondoskodniuk az új tanévben.
Hír tévé
Hétfő este tetőzhet a Duna vízszintje a fővárosnál; a délután 2 órás adatok szerint a folyó szintje Budapestnél 819 centiméter - közölte a Főpolgármesteri Hivatal. A szakemberek előrejelzése szerint a hétfő esti tetőzést követően holnap még tartja majd magát a Duna, ezt követően kezdődik az apadás. A mostani előrejelzések szerint szerda reggel 790 centiméter, csütörtökön reggel pedig 730 centiméter körüli vízállást várnak.
Az alsó rakpartok a legkorábban a hét vége "környékén" kerülhetnek ki a víz alól, akkor kezdődhet majd a takarítás is. Budapesten továbbra is intenzív védekezés folyik; lakóövezetek nincsenek veszélyben, néhány strandot és fürdőt azonban érint az áradás - írja az MTI.
Az áradás miatt a Lukács Gyógyfürdőben a termálfürdő részt keddtől várhatóan péntekig bezárják, a legalacsonyabban fekvő Király fürdő pedig már szombat óta zárva tart. A Palatinus strand nyitva van, minden szolgáltatás üzemel, ugyanakkor nincs meleg víz, így a medencék hőfoka a megszokottnál hűvösebb. A Dagály fürdőben folyik az árvízi védekezés, de ez nem befolyásolja a fürdő működését.
A szentendrei HÉV Batthyány téri végállomása beázott, de a szerelvények közlekedése folyamatos, előreláthatólag nem kell lezárni az állomást.
A Margitszigeten szombaton megépített másfél kilométeres nyúlgátat egy teherautó megrongálta. Az FCSM munkatársai még a tetőzés előtt újraépítik ezt a szakaszt.