Devizahitelek: a Fideszen a világ szeme

Az ellenzéki összefogás szerint a devizahitelesek problémáinak megoldása a kormány kezében van, ezt támasztja alá az Alkotmánybíróság hétfői döntése is.

2014. március 17., 15:21

Bárándy Gergely, az MSZP elnökségi tagja sajtótájékoztatón azt mondta: az Ab-határozat rávilágít, hogy az Orbán-kormánynak az elmúlt négy évben is minden eszköz rendelkezésére állt, hogy segítsen a devizahiteleseken. Szerinte a kormány ennek ellenére menekült a probléma elől, és megpróbálta a megoldást áthárítani a Kúriára, az Alkotmánybíróságra és európai fórumokra.

A szocialista politikus hangsúlyozta, a devizahitelesek problémáira elsősorban a forint erősödése jelentene gyógyírt, ehhez pedig vissza kell szerezni a piacok bizalmát.

Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció alelnöke azt mondta: az Ab döntése megerősítette, hogy nem jogi, hanem politikai kérdésről van szó, így a kormány „fölöslegesen húzta az időt”.

A Jobbik a parlament azonnali összehívását kéri az Ab-döntés miatt

A Jobbik az Országgyűlés azonnali összehívását kéri a devizakárosultak helyzetének rendezésére.

Z. Kárpát Dániel, a párt frakcióvezető-helyettese hétfői sajtótájékoztatóján az Alkotmánybíróság döntésével összefüggésben úgy értékelt: szűkíti a mozgásteret, hogy noha utólag be lehet avatkozni a devizahiteles szerződésekbe, de csak az eddigi bírósági gyakorlat figyelembe vételével. Kijelentette: a Jobbik álláspontjától távol áll, hogy a bankok és a károsultak érdekei között „lavírozzanak”.

Mint mondta, a Jobbik megkülönböztetné a tisztességes bankokat azoktól, amelyek „egészségtelen pénzszivattyút” működtettek.

A Fidesz teljesen kivezetné a lakáscélú szerződéseket

Ha a Fidesz marad kormányon, teljes egészében kivezeti a piacról a lakáscélú, jelzálogalapú devizahitel-szerződéseket – jelentette ki Gulyás Gergely, a Fidesz országgyűlési képviselője budapesti sajtótájékoztatóján.

Az Alkotmánybíróság (Ab) hétfőn a devizahitelekkel kapcsolatos alaptörvény-értelmezésében azt mondta ki, hogy törvénnyel módosíthatók korábban megkötött szerződések, ám ebben az esetben is figyelembe kell venni minden fél méltányos érdekeit, a megváltozott körülmények között is érdekegyensúlyra kell törekedni.

Gulyás Gergely a Fidesz nevében üdvözölte az Ab határozatát, amely szerinte világos felhatalmazás arra, hogy a törvényhozó mit tehet a következő parlamenti ciklusban.

Hozzátette: álláspontjuk szerint a mostani Ab-döntés után a Kúriának nincs oka tovább várni az egyoldalú szerződésmódosítás és az árfolyamrés ügyében.