Ki ne hagyja! Vasárnap este csodás égi látványban lesz részünk

A Mars és a Hold alkot csodálatos égi látványt vasárnap este az égen.

2025. február 9., 16:28

Szerző:

Az Időkép hívta fel rá a figyelmet, hogy február 9-én este egy újabb csodás párost figyelhetünk meg az égen, amennyiben azt a felhők is engedik majd. A Hold és a Mars együttállása szépséges égi látványt ígér.

Távcső sem kell a csodás égi látványhoz

A délkeleti horizont fölött egész magasan csodálhatjuk majd meg a Mars és a Hold nagyon szoros együttállását. A National Geographic adatai szerint égi kísérőnk ekkor már 92%-os megvilágítottságú lesz, és este 20 óra 30 perc körül a látszólagos távolságuk mindössze a telihold átmérőjének a harmadának felel majd meg, ami azt jelenti,

egymástól 10 ívpercnyire lesznek megfigyelhetőek az égen.

A vörös bolygó a fényesebb bolygók közé tartozik, ezért eléggé feltűnő lesz a Hold fénye mellett is, még szabad szemmel is könnyedén megcsodálhatjuk ezt a szépséges együttállást.

Február közepén a tavaszi állatövi fény is elkápráztat minket

Februárban már teljes pompájában megmutatkozik a nyugati ég alján az alkonyat után megjelenő állatövi fény. Ahhoz, hogy megfigyeljük, holdmentes és fényszennymentes égre van szükség, így érdemes a lakott településektől távolabb eső, sötét egű helyeket felkeresni. Ha tiszta az ég és a levegő, akkor kb. napnyugta után egy órával már feldereng a ferde fénykúp, és 1-1,5 órán át látható marad a National Geographic szerint. 

Az, hogy pontosan meddig gyönyörködhetünk a látványban, leginkább attól függ, mennyire sötét egű helyről van szerencsénk megfigyelni. Február 13-án még túl hamar felkel a Hold, de február14-én már lehetőség nyílik e gyönyörű jelenség megpillantására a 19 óra utáni holdkeltéig. A hónap második felében még többször láthatjuk majd.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Bru-nO via Pixabay)