Csernus vs Csernus II: érdekes kísérlet a Maflásban

Milyen volt engem alakítani? – ezzel a kérdéssel indított dr. Csernus Imre a Maflásban az őt megszemélyesítő Bányai Kelemen Barna színésznek.

2021. október 15., 06:55

Szerző:

Éppen a Maflás csütörtöki adásának napján ünnepelte 39. születésnapját Bányai Kelemen Barna, aki Herendi Gábor sikerfilmjében, a Toxikomában dr. Csernus Imrét alakította, aki segített Szabó Győzőnek megszabadulni a kábítószerektől.

A színész elmondta, azt az instrukciót kapta a rendezőtől, hogy ne próbáljon meg „csernusos” lenni, inkább képzeljen maga elé egy pszichiátert hasonló helyzetben.

Bányai Kelemen Barna elmondta, hogy tősgyökeres marosvásárhelyi, tulajdonképpen 33 éves korában fordult nagyot az élete, amikor Alföldi Róbert Szombathelyre hívta játszani, majd Jordán Tamás arra kérte, maradjon Magyarországon, és folytassa itt a pályafutását.

„Miért vállaltál el engem?” – szegezte a kérdést Csernus a művésznek. „Nem egy Csernus-kópiát akartunk megmutatni, sőt, inkább el kellett felejtenem, kinek a bőrébe bújok. Nem létezett olyan, hogy csernusos egy személy.” Arra a kérdésre, hogy kért-e már valaha a művész pszichológus segítségét, Barna elmondta, noha sokáig küzdött pánikbetegséggel, sikerült egyedül megszabadulnia tőle.

„Történt olyan, amikor éppen a barátommal beszélgettem, de ki kellett futnom a pincehelyiségből. Mellkasi szorító fájdalom, félelemérzet, remegés – a klasszikus tüneteket produkáltam.” A színész szerint mindezt az akkori szakmai és magánéleti krízise okozta. „Végül meghoztam a fontos döntést, és elvágtam ezeket a szálakat magamtól. Sajnos sok lelki sérülést okoztam ezzel. Az akkori élettársam gyermekeitől nem tudtam elbúcsúzni.”

Aztán Csernus ezt a kérdést is feltette: „milyen gyüttmentnek lenni?”. Barna ugyanis erdélyi származású, míg Csernus délvidéki, ezért fogalmazott így a doktor. A színész elmondta, úgy érzi, sikerült Budapesten gyökeret eresztenie, mindenek előtt a családja és a munkahelye miatt. „Ugyanakkor nincsenek budapesti anekdotáim, Marosvásárhelyről viszont annál inkább – ott csókolóztam például először a szülészeti parkban.”

A Maflásban Csernus dokor is sztorizott, azt mesélte el, egyszer a rehabról Szabó Győző nagyon el akart menni kimenőre, erre a terapeutája azt ajánlotta fel, ha megveri ping-pongban, akkor kimehet a „Lipótról”.

„Hiába vezetett 20-15-re, annyira ideges lett, annyira remegett az áhított szabadságért, hogy kizökkentettem a tempójából, és végül 22-15-re én nyertem meg a ping-pong meccset.” A csütörtöki Maflásban azt is megtanította a színésznek a doktor, hogyan kell a „semmire gondolni”: miként kell relaxálni. A színész ugyanis elmondta, nem is vágyik igazán a belső békére, valamiért mindig szüksége van a belső kattogásra. A műsorban a siker ízéről is szó volt, és arról, hogy mi Bányai Kelemen Barna titkos szakmai vágya. A csütörtöki Maflásból ez is kiderül.