Civilek tüntetnek a demokráciáért

Ma öt órakor újabb demonstrációt tartanak az antifasiszta és baloldali civilek a Deák téren. Valószínűleg egy kicsit jobb lesz a hangulat, mint az előző tüntetéseken, hiszen délelőtt betiltották a Magyar Gárda Kulturális Egyesületet, jogerősen.

2009. július 2., 15:10

2009. július 2-án (csütörtök) 17.00-tól, (Budapest, V.kerület) DEÁK Ferenc térre hívunk minden magyar demokratikus polgárt és civil mozgalmat, hogy együtt fejezzük ki tiltakozásunkat a szélsőjobb ellen, hogy hazugságrendszerét tételesen cáfoljuk. Mi sokszínű, demokratikus Magyarországot akarunk! – írta a Baloldali Feminista Hálózat közleménye.

A tüntetéshez már huszonkét másik civil szervezet is csatlakozott. Eredetileg úgy tervezték, hogy Tamás Gáspár Miklós filozófus mond beszédet a demonstráción, de visszamondta a szereplést.

Fanyalgás a Facebook-on

– Miért nem csinálnak már valamit? A tüntetés, ellentétben a közvélekedéssel, nem cselekvés… - írta valaki a Facebook közösségi oldalon, a felhívást véleményezve.

– Mégis, mit? – kérdezett vissza a főszervező, amikor felhívtuk. Alföldi Andrea, a Baloldali Feminista Hálózat vezetője felhívta a figyelmet: arról lemondani, hogy bemutassák a véleményünket a nyilvánosságnak, nem lehet. – Ezzel csak azt bizonyítanánk, hogy nem merünk kiállni és megcáfolni azokat a hazugságokat, amiket a szélsőjobb állít.

– A tüntetés fő üzenete az, hogy megmutassuk: vannak még jó páran ebben az országban, akik elítélik az erőszakot és a radikalizmust – tette hozzá Galba-Deák Ádám, a Demokratikus Hálózat elnöke. A Hálózat aktivistái is részt vesznek a csütörtöki rendezvényen.

– Az elmúlt hét év szocialista-liberális kormányzása nem adott hathatós válaszokat a felmerülő szociális problémákra – mondta a DH elnöke. – A Fidesz és a Jobbik ezt használta ki. Olyan válaszokat adnak, amik számunkra nem elfogadható. Most azon dolgozunk, hogy megnyugtató, baloldali és demokratikus választ tudjunk adni a társadalmi feszültségekre.

– Be szeretnénk mutatni, hogy észérvekkel meg lehet cáfolni a szélsőjobboldal állításait. Azokat a problémákat, amiket ők vetnek fel, meg lehet oldani demokratikus úton is – értett egyet Alföldi Andrea.

Megerősödni, megegyezni

Alföldi Andrea szerint a hazai civileknek meg kell erősödniük. – A civilek nyomásgyakorló képessége jelenleg elég kicsit, Nyugat-Európában sokkal erősebb. De ezt az utat végig kell járnunk.

- A problémákról őszintén, nyíltan kell beszélni – üzent a civil szervezet vezetője minden demokratikus erőnek. Szerinte ebben nem kell különbséget tenni jobb- és baloldal között, csak demokratikus és nem demokratikus erők között. – A közmegegyezés ne csak a politikai pártok szlogenjeiben jelenjen meg. Az a célunk, hogy a civil társadalom rá tudja kényszeríteni a politikai erőket a megegyezésre.

– Az alapvető dolgokban, mint például a szélsőjobboldal megállításában, meg kell tudnunk egyezni és félretenni a személyes ellentéteket – jelentette ki a tüntetés szervezője, aki hozzátette: – Ki kell mondani: a szélsőjobboldalon készülődő, fegyveres, félkatonai szervezetek nem valók a demokráciába.

A nőpolitika és a családpolitika húzta ki a gyufát

– Morvai Krisztina írásaiban egyértelműen megjelenik az az álláspont, hogy a Jobbik alkotmánymódosítást kezdeményez és betiltják az abortuszt Magyarországon. Mi emiatt kezdtünk bele ebbe a tüntetésbe – mondta a Baloldali Feminista Hálózat elnöke. – A döntés szabadságát szeretnék megszüntetni. Ezzel kapcsolatban mi négypontos követelést fogalmaztunk meg.

A feministák az abortusz betiltása helyett azt követelik: a kormány tegyen többet a fiatalok felvilágosításért és folytassanak társadalmi kampányokat.