Chikán: Szövetségesekre van szükségünk Európában

Téves a nézet, hogy Orbán Viktort nem érdekli a gazdaság. A gondot az okozza, hogy gazdaságot a politikai szempontoknak rendeli alá – jelentette ki Chikán Attila.

2012. február 2., 19:16

A neves közgazdász, az első Orbán-kormány gazdasági minisztere ugyanakkor külföldi újságírók és diplomaták előtt az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal való mielőbb megállapodás mellett foglalt állást. Bár igazi fellendülés a következő években így sem várható, jó gazdaságpolitika javíthat a helyzeten.

Chikán azt a kérdést kapta: igaz-e, hogy Orbánt nem érdeklik a gazdaság kérdései, azért bízza azokat „jobbkezére”, Matolcsy Györgyre. A Corvinus Egyetem tanára felidézte, hogy a kormányfő hajdan tanítványa volt, akit kiemelkedően tehetséges emberként ismert meg. Orbán nagy összefüggésekben dolgozta ki terveit s e vonatkozásban tarthatta vonzónak az u.n. unortodox gazdaságpolitikát. Azt Matolcsy és szűk köre dolgozta ki, nem vontak be más közgazdászokat, s ezek a nem átgondolt módszerek rossz eszköznek bizonyultak a kitűzött társadalompolitikai célok eléréséhez.

Az alkalmazott eljárások – a magán-nyugdíjpénztárak vagyonának államosítása, a különadók – nem hoztak sikert. Többek között azért sem, mert az unió nem engedte meg a kormánynak az államháztartási hiány tervezett növelését, s a világgazdasági helyzet további rosszabbodása is megakadályozta a helyzet rendezését. Az egykulcsos jövedelemadó önmagában nem elvetendő, de az adott magyar gazdasági helyzetben nem célszerű.

A professzor bírálta az állam fokozódó szerepvállalását a gazdaságban, legutóbb a negyedik mobil hírközlési vállalat révén, amely bevétel helyett kiadást jelent a költségvetésnek. Miután az ország kivitelének 80 százalékát a multik adják, a magyar kis- és közepes vállalatok megsegítésére van szükség, amelyek ugyan képesek termelni, de gazdasági kultúra híján nem értenek sem a marketinghez, sem a finanszírozáshoz.

Jelentős lehetne a GDP 10 százalékát adó logisztikai szolgáltatások fejlesztése, de aligha van sok fantázia a mezőgazdaságban, amely nem járulhat lényegesen hozzá a nemzeti jövedelem emeléséhez. A bankokkal való együttműködés helyreállítása nélkülözhetetlen.

„Remélem, most már irányt váltanak” – hangsúlyozta Chikán. A nagy rendszerek megkezdett szerkezeti átalakításán túl (ahol a cél helyes, de sikerhez hiányoznak a szükséges, óriási anyagi források) szerkezeti változásokra lenne szükség a kormányapparátusban is – vélte.

A professzor véleménye szerint túlságosan támadó a magyar külpolitika, főképp nem célszerű támadni az Európai Uniót, a Valutaalapot, amelyektől támogatást várunk. Az IMF kiküldöttei egyébként szakemberek, akik közömbösek az adott ország politikai viszonyai iránt és személyesen is abban érdekeltek, hogy munkájuk sikert hozzon a partner államnak. Chikán méltatta Martonyi János külügyminiszter kijelentéseit, miszerint az országnak racionális politikára, szövetségesekre szüksége van az unióban.

Chikán Attila ismeretei szerint egyébként mindezekről a kérdésekről a kormányon belül is kemény viták folynak.