Célegyenesben az Európai Duna Stratégia magyarországi előkészítése
Célegyenesbe ért az Európai Duna Stratégia magyarországi előkészítése, Magyarország felkészült a Duna menti együttműködés integráló szerepének betöltésére - közölte a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) csütörtökön az MTI-vel.
A tárca közleményében hangsúlyozza: a Duna védelme érdekében összehangolt nemzetközi fejlesztésre és együttműködésre van szükség. Ezért a korábbi tematikus nemzetközi együttműködési fórumok mellett átfogó stratégia kidolgozása kezdődött meg 14 ország részvételével, Európai Duna Stratégia néven.
A kormányzat ennek egyik első lépéseként elkészítette a nemzetközi egyeztetések alapjául szolgáló magyar érdekeket és igényeket összesítő dokumentumot, amelynek kidolgozásában az érintett tárcákon kívül részt vesznek többek között a régiók, a szakmai szervezetek és a tudományos intézmények képviselői is - fejtik ki a közleményben.
Hozzáteszik: a kérdésről 2010 első hónapjaiban nemzetközi konferenciákat rendeznek Budapesten.
A formálódó koncepció eredményeként a "Duna Régió" várhatóan közös európai fejlesztési és kutatási térséggé alakulhat 2014-től, az új uniós költségvetési periódustól. Magyarország éppen ezért kiemelt feladatként kívánja kezelni a kérdést a stratégia tervezett elfogadása idején, 2011 első félévében az EU soros elnökeként - mutat rá a minisztérium a közleményben.
Az NFGM a projektgyűjtés eddigi eredményeként a civil és a gazdasági oldal, valamint a szakmai szervezetek együttműködésében több mint 300 projektjavaslatot kapott. A fejlesztési igények között környezetvédelmi, vízügyi, közlekedésfejlesztési, fenntartható turisztikai fejlesztések és az örökségvédelem tematikus programjai jelentek meg.