Büntethető a radarblokkoló használata

Bár a radarblokkolók birtoklását már nem tiltja a kormányrendelet, mégis büntethető az, aki ilyen eszközt használ. Ez derül ki az ORFK-nak a 168óra.hu kérdéseire adott válaszából. Nemrégiben nagy port kavart, hogy Lázár János, fideszes frakcióvezető szolgálati Audijára is felszereltek egy traffipax semlegesítő eszközt.

2011. február 15., 20:11

A rendőrség tájékoztatása szerint egy 1993-as kormányrendelet sorolta fel korábban a közbiztonságra különösen veszélyes tárgyakat, a listán szerepelt a lézerblokkoló is, mint "gépjármű sebességmérő készüléket jelző vagy zavaró eszköz". Ez a kormányrendelet azonban 2003. október 27-ig volt hatályos, azóta az ilyen eszközök behozatalát, gyártását, kereskedelmét, birtoklását nem tiltja hatályos jogszabály. Mint ismert: Lázár János, fideszes frakcióvezető szolgálati Audijára is szereltek egy lézerblokkolót, amely semlegesíteni tudja a traffipaxot.

A Klubrádió nemrég arról számolt be, hogy a Békéscsabai Rendőrkapitányság egy autós ellen indított büntetőeljárás, mivel lézerblokkoló használatával a traffipax működését megakadályozta. A helyi rendőrök álláspontja szerint az autós ezen cselekményét a Büntető Törvénykönyv (Btk.) Az ügyészség vádat emelt az autós ellen, az ügy most bírói szakban van.

Megkerestük az ORFK sajtószolgálatát, hogy helyesnek tartják-e a békéscsabai jogértelmezést. Bár, elvileg nem tilos a radarblokkoló tartása, mégis büntethető-e annak használata?

Az ORFK válaszában felhívta a figyelmet arra, hogy „a közúti ellenőrzésre szolgáló járműsebesség-mérő berendezések - az alkalmazott mérési technológiától függetlenül - egyfajta speciális eszközök, melyek különböző számítástechnikai, képalkotó, adattároló és más elemekből épülnek fel. A járművek haladási sebességének joghatásos megállapításához különböző fizikai törvényszerűségeken alapuló számítási műveleteket, illetve az így kapott több száz eredmény hitelesítéséhez bonyolult matematikai-statisztikai elemzéseket végeznek”.

Az ORFK úgy fogalmaz: „figyelembe véve, hogy adatbevitelre és kiolvasásra csak nagyon korlátozottan, és szigorúan ellenőrzött módon van lehetőség, adatkezelési szempontból zárt számítástechnikai rendszernek tekinthetők”. A rendőrség válaszában idézi a Btk-t, amely szerint „Aki adat bevitelével, továbbításával, megváltoztatásával, törlésével, illetőleg egyéb művelet végzésével a számítástechnikai rendszer működését jogosulatlanul akadályozza, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Az LMP nemrég törvénymódosító javaslatot nyújtott be, amely megtiltaná „a sebességmérő befolyásolására és jelzésére alkalmas, a gépjárművekre szerelhető eszközök (köztük a lézerdetektorok és a lézerblokkolók) használatát.