Ez a büntetés soha nem évül el: akár milliós bírságot is kiszabhatnak
Tévesen gondolják sokan, hogy ezt a büntetést meg lehet úszni.
Nem éri meg kockáztatni, hogy egy alkalmi bliccelésnek büntetés legyen a vége, ugyanis a végösszeg akár több millió forintra is rúghat egy-egy vitás ügy esetén – derült ki a Budapesti Közlekedési Központ tájékoztatójából, amelyet saját weboldalukon is közzétettek.
Közleményükben kifejtették, hogy a fővárosban javuló tendencia észlelhető a jegy- és bérletvásárlásokat illetően, hiszen az utasok nagy része természetesnek tekinti, hogy az utazásnak is vannak költségei, és a szolgáltatásért fizetnie kell. Mindezt örvendetesnek tartják, ám emellett továbbra is jelen vannak a bliccelők a járműveken, akik közül néhányan éveken át kitartanak. Ám úgy tűnik, ők járnak rosszul, ugyanis a büntetés nem évül el, és a közlekedési vállalat mindenképpen behajtja ezeken a tartozásokat.
A büntetés csak egyre magasabb lesz
Akadnak olyan utasok, akik rendszeresen bliccelnek, és a rengeteg büntetés kiszabása ellenére sem változtatnak a szokásukon. Csakhogy a pótdíjakat sem fizetik be, amivel ugyan nem azonnal, de hosszú távon mindenképpen nagy bajba sodorják magukat.
Tévhit, hogy a kiszabott büntetések bizonyos idő letelte után elévülnek, ennek ellenére sokan még mindig azért nem fizetik be a pótdíjakat, mert úgy vélik, ezzel megúszhatják a büntetést. A Budapesti Közlekedési Központ nyilvánosságra hozta, hogy 2024-ben milyen összegben hajtottak be büntetésekből fakadó tartozásokat.
Mint kiderült, egy utas hét éven át halmozta fel az adósságát, ami majdnem elérte a 2 millió forintot, ám végül a tavalyi év folyamán rendezte a tartozását. Olyan is akadt, aki 1,5 millió forintot fizetett ki egy pótdíjazás miatt, de rajta kívül is sokan akadtak, akik bőven egymillió forint felett tartoztak a közlekedési társaságnak.
Érdemes tudni, hogy a határidők elmulasztása esetén a Budapesti Közlekedési Központ jogi útra terel minden ilyen ügyet, és a végrehajtás, illetve a kamatok miatt végül hatalmas költségek halmozódhatnak fel. A Budapesti Közlekedési Központ ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a büntetés napján, utólag megvásárolt bérlet, illetve a bírság helyszíni kifizetése jelentősen csökkenti a büntetés mértékét, és ezekkel a lehetőségekkel érdemes is élnie a bliccelőknek.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)