Bukta: soha nem is adott be ajánlatot a papíron Tiborczékkal versengő cég

2018. február 27., 12:42

Szerző:

Az Európai Unió csalás elleni hivatala tavaly októberben írta meg a Csongrád megyei településnek, hogy milyen furcsaságokat talált a város közvilágításának korszerűsítésénél. A legerősebb OLAF-állítás az, hogy az EU-s támogatások szétosztását végző kormányszerv keze is benne volt a sikeres pályázatokban, de szerepel a levélben Tiborcz István és Hamar Endre is. Az Átlátszó kérte ki az összes Elios-ügyben érintett önkormányzattól az iratokat, elsőnek a Csongrád megyei Mórahalom válaszolt, illetve elküldték azt a levelet is, amit az OLAF írt nekik. 

Mint írják, az EU csalás elleni hivatala ebben azt állította, hogy felülről irányították azokat a pályázatot, melyen az Elios nyert. Többek között azért gyanakodtak erre, mert a pályázati határidő előtt egy nappal, 2014. október 1-jén módosították az egyik feltételt, ezzel vált a projekt jogosulttá az EU-támogatásra. 

„Ha az irányító hatóság nem módosította volna a pályázati határidő előtt felhívást, lehetővé téve, hogy 100.000 órányi élettartamot vegyenek figyelembe, egyik projekt sem minősült volna támogathatónak a megadott kivitelezési szerződés becsült értékek mellett.”

Ráadásul a pályázat kiírásának előkészítésében részt vett az a Sistrade Kft., amiben tulajdonos volt Hamar Endre, Tiborcz barátja, az Elios résztulajdonosa is. Erről itt írtunk bővebben. Mint megírtuk: az OLAF 43,7 millió euró (több mint 13 milliárd forint) EU-s támogatás megvonására tett javaslatot az ügyben. Hadházy Ákos, az LMP társelnöke szerint Tiborcz István két- és négymilliárd forint körüli összeghez juthatott hozzá illegálisan az Elios pályázati sikerszériája révén, Orbán Viktor viszont a vejéről szóló kérdésre azt mondta, hogy üzleti ügyekkel nem foglalkozik.

Fotó: Facebook

Az OLAF jelentése kitér arra is, hogy az ajánlattételi felhívást három cégnek küldték el, de az egyik nem adott be ajánlatot, a Simo Kft. ajánlatát pedig érvénytelennek nyilvánították, így maradt az Elios. Csakhogy amikor az EU hivatala helyszíni ellenőrzést tartott a Simo Kft-nél, a cég ügyvezetője azt mondta,

soha nem is adtak be ajánlatot, mert nincs pénze ilyen megrendeléseket teljesíteni.