Botrány az Operánál: deresre húzzák a hírhamisító Híradót
Újabb botrány van kialakulóban a Magyar Televízió Híradója körül. A "kitakarási" lavina nem volt elég, a köztévé ezúttal a január 2-i több tízezres Orbán-ellenes tüntetésről számolt be egy olyan tudósításban, amelyen az üres utca látszik. A demokratikus közvélemény és az ellenzéki pártok szerint ez a szakmaiság alja, a jobboldali politikai szervilizmus, a kormánypárti egyoldalúság csimborasszója. A sorozatos botrányok nyomán tegnap távozott posztjáról az MTVA kommunikációs igazgatója, Szabó László.
A tegnapi tüntetés szervezői már a demonstráció utáni percekben felháborodtak azon, hogy a Híradó stábja üres utcarészletet mutatott be, miközben több tízezer tüntető gyűlt össze az Operaháznál. Az épületben az Orbán-kormány ünnepelte a Fidesz-alkotmány január 1-i életbelépését. Az ellenzéki pártok képviselői nem mentek be, helyette jelenlétükkel is támogatták az Orbán-kormány elleni, civilek által szervezett tüntetést.
Az igaz botrány ma délelőtt robbant ki,amikor az internet népe felfedezte és felháborodva kezdte kommentelni a meghamisított tudósítást.
A
commentcompéldául ezt írta: "Az MTV vagy egy másik tüntetésen járt, egy másik Operaház előtt, egy másik tér-idő kontinuumban, vagy inkább a köztévé pár sarokkal elvétette a tüntetés helyszínét. A riporter ugyanis a Dalszínház utcán túl, a Székely Mihály utca sarkától nem messze állva jelentkezett be, miközben a demonstráció a Nagymező utca és a Hajós utca közt volt. Ez van, amikor pontatlan a nemzeti GPS.Ráadásul arra a részre, ahol az MTV tudósítója állt, a Bajcsy-Zsilinszky és a Dalszínház utca felől sem engedtek be senkit már akkor órák óta a rendőrök, az a pár lézengő demonstráló ott ragadt, mert elég kitartóan ácsorogtak már délután óta.
A Nemzeti Együttműködés Rendszerében egyébként már svenkelni sem lehet csak úgy, ész nélkül, hiszen amikor a bejelentkezés végén az Operaház Oktogon felőli oldalán felvett képeket mutatta a Híradó, akkor a körbeforgó kamerát gyorsan lekeverték, nehogy látni engedje a Nagymező utcától feltorlódó tízezreket. Nincs itt semmi látnivaló, kedves nézőink, most inkább beszéljünk a bérkompenzációról."
Felelősségre vonást követel az MSZP
A délután folyamán az ügy eszkalálódott. Az MSZP nyílt levélben szólította fel Böröcz Istvánt, az MTVA vezérigazgatóját, hogy büntesse meg az Operaház előtt tüntetésről készített hamis tudósítás felelőseit. A levelet az alábbiakban ismertetjük.
A történtek kapcsán az MTI az esti órákban a következő közleményt adta ki
2012. január 2-án este az m1 esti Híradója úgy számolt be az alaptörvény elleni demonstrációról, hogy a tüntetők nem látszottak a képeken.
Ennek a kétségtelen szakmai hibának egyetlen oka van: az élő adásba történő bejelentkezéshez szükséges, a hírműsorok rendelkezésére álló mobil műszaki egység a budai Várból a lezárások miatt későn ért a helyszínre, ezért a munkatársaknak nem volt idejük körültekintően olyan helyszínt választani, ahonnan a tömeg is látszott és a közvetítés is zavartalanul megtörténhetett – olvasható az MTI Nonprofit Zrt. közleményében.
Nem tudatos döntésről volt szó, amit az is bizonyít, hogy a következő, reggeli és déli televíziós hírműsorokban már szerepeltek a tüntetőket mutató vágóképek – áll a Rákosy Zsófia szóvivő által jegyzett közleményben, amely szerint a hírügynökségnek, valamint a közszolgálati rádió és televíziók hírműsorainak szakmai irányítását ellátó MTI Hírcentrum ettől az egy esettől eltekintve minden részletre kiterjedően számolt be az eseményről: a tüntetés napján a hírügynökség 13 anyagot és 16 fotót adott ki.
A Magyar Rádióban az Esti Krónikában és a Késő Esti Krónikában is telefonos tudósítás volt a helyszínről, a Duna Televízió esti híradójában pedig élő bejelentkezés. Emellett az ugyancsak az MTI szakmai irányítása alatt álló hirado.hu folyamatosan, percről percre tudósított az eseményről, és két, képgalériát is tartalmazó, hosszabb anyagot készített.
Másnap a 180 perc című műsor hírei között, a Reggeli Krónikában három alkalommal is elhangzott összeállítás a demonstrációról, a Déli Krónikában hírben számoltunk be a történtekről, az Esti Krónikában pedig a kormányoldal és a legnagyobb ellenzéki párt is elmondhatta véleményét az eseményről.
Az MTV és a Duna Televízió minden keddi hírműsora foglalkozott a tüntetéssel. A hírügynökség további négy képet adott ki az eseményről, napközben pedig nyolc anyagot, amelyekből a pártok véleménye mellett a külföldi sajtó reagálása is megjelent.
A hirado.hu ezen a napon is összefoglaló cikkel és képgalériával jelentkezett.
Ma délután Szabó László is repült
A sorozatos botrányok nyomán tegnap távozott posztjáról az MTVA kommunikációs igazgatója. Szabó László tavaly márciusában egy évre vállalta a feladatot. Információnk szerint távozásában szerepe van annak is, hogy az MTVA vezetésével vitában állt a hamisítási botrányok kezeléséről.
Az Index információi szerint közös megegyezéssel távozott az MTVA kommunikációs igazgatói posztjáról Szabó László, a Duna Televízió egykori fideszes kurátora, aki 2011 márciusától vezette a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap kommunikációs osztályát. A hír már megjelent a közmédia intranet-oldalán is.
Szabó László egy évre vállalta a tisztséget. Az Index úgy tudja, hogy az MTV vezetésével a héten ültek le tárgyalni az idei év feladatairól. Így távozása korántsem meglepő, főleg, hogy – úgy hírlik – az MTVA vezetésén belül az utóbbi időszakban feszültségek voltak egyes kommunikációs kérdésekben, így például a Lomnici-ügy kezelésében, és az MTV épülete előtt éhségsztrájkolókkal kapcsolatban is.
Úgy tudjuk, hogy Szabó László nem támogatta kommunikációs okokból azokat a módszereket, amelyekkel az éhségsztrájkolókat akarták ellehetetleníteni. Így például azt, hogy éjszaka is megvilágították az MTV bejáratánál demonstrálókat, hogy ne tudjanak aludni, illetve, hogy két dalt játszottak nekik hangosan napokon át.
Szabó László indította azt a Facebook-oldalt, amelyben az éhségsztrájkolók politikai céljairól írt, és amelynek első bejegyzésében egy a sztrájkolók asztalán felejtett szendvicset ábrázolt. Az MTVA: az éhségsztrájkról valójában elnevezésű oldal így akarta leleplezni az éhségsztrájkolókat. Az oldalnak jelenleg mindössze 128 lájkolója van, azok többsége is a sztrájkolók szimpatizánsa, illetve közeli ismerőse.