Botrány a Tudományos Akadémián - sorozatos kirúgások!
Újabb tudósokat rúgott ki Körösényi András az MTA Politikatudományi Intézet nemrég kinevezett igazgatója. Szalai Erzsébetet már elbocsátotta, de információink szerint Kéri Lászlóra, Szoboszlai Györgyre és Simon Jánosra is hasonló sors vár. A Népszava úgy tudja, hogy tiltakozásul Pálinkás Józsefhez fordulnak néhányan, Fricz Tamás a következő órákban tárgyal majd az MTA elnökével.
Újabb személyeket bocsájtott el Körösényi András, az MTA Politikatudományi Intézetének nemrég kinevezett elnöke - közölte a
Népszava. Szalai Erzsébet már átesett ezen, de a lap információi szerint a mai nap Szoboszlai György, Kéri László és Simon János politológusokkal is tárgyalt az új igazgató. A Népszava úgy tudja, hogy Kéri Lászlónak és Simon Jánosnak is azt mondta Körösényi, hogy hosszú távon nem tartja elképzelhetőnek a közös munkát, így inkább ők mondjanak fel. Ezt a verziót mindketten elutasították.Körösényi információink szerint az összes beszélgetésen elmondta, hogy nincsenek szakmai kifogásai, és rendszerint az új elképzeléseknek megfelelő irányra hivatkozott.
Körösényi András a HVG-ben megjelent interjújában azt állította, hogy a kutatókat közös megegyezéssel küldték el, az MTA-s forrásaink ezzel szemben azt mondták, hogy senki sem írt alá erről szóló dokumentumot. Simon és Kéri elbocsátására egyes hírek szerint ősszel kerülhet sor, de állítólag Körösényi András minél előbb át akar esni az elbocsátásokon, így elképzelhető, hogy még tavasszal elküldik az érintetteket.
Tiltakozásul többen Pálinkás Józsefhez fordulnak, Fricz Tamás a következő órákban tárgyal is majd az MTA elnökével.
Szalai Erzsébet a döntést kommentálva a Népszavának elmondta, hogy Körösényi azzal indokolta az elbocsájtást, hogy Szalai "nem támogatja az ő törekvéseit", valamint fiatalításra van szükség.
Körösényi András titkárságán is megerősítették, hogy kezdeményezték néhány politológus elbocsátását, azonban az igazgató nem kíván semmilyen formában sem nyilatkozni.
Mit akar valójában Körösényi?
Többen kifogásolják, hogy a Politikatudományi Intézet igazgatója úgy hivatkozik rendszeresen az új irányra, hogy ezeket senkivel sem osztotta meg korábban, így ezek az elképzelések szinte csak az ő fejében vannak.
A Népszava információi szerint később további elbocsátások várhatók, ugyanis jelentős létszámcsökkentésre készülnek a társadalomtudományok területén kutatók körében. Többen tartanak attól is, hogy a Politikatudományi Intézetet végül összevonják a Szociológiai Intézettel, egyes hírek szerint pedig a Várban található székház is szerepet játszhat a döntésben.
Szembemegy a szokásjoggal
A Politikatudományi Intézet vezetője azonban szembemegy ezzel a döntésével a szokásjoggal, hiszen az MTA-ban rendszerint 70 éves korukig dolgozhatnak a tudósok. Szalai Erzsébet, aki az MTA doktora, valamint egyetemi tanár is, jelenleg csak 62 éves, ráadásul az elmúlt években hat alkalommal kapott kitüntetést szakmai munkájának elismeréséért.
Körösényi András szerint az intézeti kutatók munkájában a tudományos kutatásoknak kell prioritást adni, nem az akadémiai tudományosságtól távol álló közéleti-politikai esszéknek, publicisztikának és napi politikai elemzéseknek.
A napilap úgy tudja, ennek a szemléletnek lett "áldozata" a főmunkatársként a PTI-ben dolgozó Fricz, akitől információink szerint az intézetvezető "túlzott közéleti szerepvállalása" miatt vált meg. Az ugyancsak főmunkatárs Galló Béla korábbi menesztését pedig a hírek szerint azzal indokolta, hogy az általa végzett kutatások "nem illenek az intézet új profiljába." A Századvég Politikai Iskolában is oktató Laki László hasonló "profilidegen" területét okolhatja azért, hogy távoznia kell. A Népszava szerint Körösényi nem tartott tovább igényt az osztályvezetőként dolgozó Szoboszlai György munkájára sem - bár vele külsős, szakértői szerződést kötöttek a jövő év végéig.