Botka László ismét beleszállt a kormányba a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepi szenátusülésén
„Szent-Györgyi városában aggodalom és értetlenség fog el bennünket, amikor a természettudományos oktatás további szűkítéséről, az önálló biológia-kémia-fizika összevonásáról hallunk az Nemzeti alaptantervben. Aggodalommal tölt el bennünket az Akadémia és az egyetemek autonómiájának korlátozása, az egyetemi hallgatók számának és arányának tudatos csökkentése”– mondta Botka László a Szegedi Tudományegyetem tanévnyitó ünnepi szenátusülésén.
A város szocialista polgármestere aggasztónak nevezte az oktatási intézmények autonómiájának fokozatos csökkentését, és hogy a kormány a természettudományos oktatás további szűkítését, az önálló biológia-kémia-fizika tantárgyak összevonását fontolgatja.
Botka emlékeztetett arra, hogy a város nélkül nem lehet sikeres az egyetem, illetve az egyetem nélkül Szeged sem fejlődhet. „Tudjuk, hogy a város akkor fejlődik, ha az egyetem, a magyar tudomány, tudás fejlődik, hiszen ez Szeged motorja, a magyar városok körül nálunk a legnagyobb a felsőfokú végzettségűek aránya, és nálunk a legnagyobb az egyetemisták aránya az összlakosságban” – mondta a polgármester.
Ennek szellemében az elmúlt években közösen az egyetemmel kialakították azt a gyakorlatot, melyben összehangolták az egyetem és a város fejlesztési terveit, közösen sikerre vitték új nagy beruházásaikat, az új klinikai tömböt, és az egy évtizede közösen megálmodott majd kiküzdött lézerközpontot. „Az egyetem nem a „város a városban”, Szeged egyetemi város!” – jelentette ki Botka.
Szent-Györgyi Albert szavait kölcsönözte mondandója bevezetéséhez. „Olyan lesz a jövő, mint amilyen a ma iskolája” – idézte a legendás tudóst. Aztán hamar rátért a tudomány érintő kormányzati lépésekre, s összefoglalva az utóbbi intézkedések tapasztalatait, lényegében azt mondta: jó lenne, ha minden kérdésben annak a szava számítana, aki ért hozzá, aki minőséget teremt, ezért kell hinni a szabadságban, az autonómiában, az önkormányzatiságban.
„Mi Szegeden abban hiszünk, hogy kétféle 'élhetetlen világ' van. Az egyik: ahol mindenki azt csinál, amit akar. A másik: ahol 'egy hatalom' mondja meg mindenkinek, hogy mit gondolhat és mit tehet. Mi Szegeden abban hiszünk, hogy a két élhetetlen világ közt van az élhető világ. Ahol minden kérdésben annak a szava számít, aki ért hozzá, aki minőséget teremt, ezért hiszünk a szabadságban, az autonómiában, az önkormányzatiságban” – fogalmazott a polgármester.

A polgármester utalt arra, hogy egyetemi és szegedi elődeinknek gyakran kellett ezekért az értékekért megküzdeniük, kiállniuk, de megtették. Szegeden évszázados egyetemi és szabad városi tapasztalatunk van arról, hogy csak ezek megléte hozhat fejlődést és versenyképességet, mert csak így van esélyünk sikeres és igazságos jövőt teremteni.
A szeged.hu beszámolója szerint az ünnepi ülésen Rovó László, a két hónapja hivatalba lépett új rektor köszöntötte az elsőéves hallgatókat. A sok átszervezést megélt szegedi egyetemen az idén a 97. tanév kezdődik meg, ami nagy feladatokat, ugyanakkor sok örömöt is hoz majd a gólyák számára. Rovó a nemzeti identitás erősítését, ugyanakkor az innovatív szemlélet fejlesztését tartja a legfontosabb feladatnak az intézményen belül. Hangsúlyozta, hogy a város legnagyobb munkáltatója az egyetem, amelynek hallgatói létszáma hosszú évek után ismét nő. Az idén 6188 hazai elsős iratkozott be, ugyanakkor 1200 külföldi is csatlakozik hozzájuk. A külföldi hallgatók jelenlétét nem csupán azért tartja fontosnak, mert tandíjuk nagyban hozzájárul az egyetem költségvetéséhez, hanem, mert sokszínűvé, érdekessé teszi az intézményt a sokféle kultúra találkozása.
A rektor szerint szerencsések azok, akik életük egyik legfontosabb szakaszát Szegeden tölthetik, hiszen ez egy virágzó kultúrával, fejlett tudományos élettel rendelkező város, ahol nem csak a tanulás feltételei adottak, de a szórakozásnak, kikapcsolódásnak, sportolásnak is minden lehetősége megvan.
Nem utolsó sorban azért jó dolog itt egyetemre, főiskolára járni, mert aki Szegeden szerez diplomát, jó eséllyel el tud helyezkedni a munkaerőpiacon, hiszen az itt végzettek 95 százalékának van állása.
Horváth Zita, felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár is azt hangsúlyozta a beszédében, hogy a szegedi Magyarország egyik legjobb egyeteme, ugyanakkor egy olyan élhető városba érkeznek meg a diákok az ország különböző pontjairól, hogy egész életükben emlékezni fognak az itt töltött évekre, bárhová is vesse utána a sors őket.
A helyettes államtitkár ugyanakkor arra biztatta a fiatalokat, hogy próbálják ki magukat külföldön is, szerezzenek tapasztalatokat, amelyeket aztán itthon kamatoztassanak.
Horváth Zita Szent-Györgyi Albertet, a szegedi egyetem Nobel-díjas tudósát idézve utalt arra, hogy a tudás határtalan, csak a tudatlanság zárja határok közé az ismereteket.
György László, gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár is fontosnak tartotta, hogy ragadjanak meg minden lehetőséget a hallgatók arra, hogy ösztöndíjak támogatásával rövidebb-hosszabb időszakot töltsenek külföldi felsőoktatási intézményekben. Az államtitkár maga is hosszú időt töltött Svájcban és Németországban, ahol megismerte önmagát, a vágyait, mások kultúráját, majd valami belső ösztön mégis azt súgta neki, hogy mégis térjen haza. Gyakorló oktatóként arra biztatja a hallgatóit, hogy minél jobban ismerjék meg ezek alatt az évek alatt a világot, a hazájukat és önmagukat.
A beszédek után ünnepélyes fogadalmat tettek az elsős hallgatók, hétfőtől pedig megkezdik tanulmányaikat a Szegedi Tudományegyetemen.